Studio

Strona od 29

Podstawowe wyposażenie studia fotograficznego

Twoje własne studio fotograficzne

Własne studio fotograficzne to możliwość przekucia swojej pasji w działalność zarobkową. Chociaż wyposażenie studia fotograficznego i jednorazowe zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria fotograficzne nie jest najłatwiejsze i stanowi pewną inwestycję finansową, to w dalszej perspektywie pozwoli czerpać zysk z tego, co naprawdę lubisz robić. Jaki zatem zestaw do studia fotograficznego sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Co składa się na podstawowe wyposażenie studia fotograficznego

Niezbędnym narzędziem w Twoim studiu fotograficznym będzie oczywiście aparat fotograficzny oraz laptop lub komputer stacjonarny. Dzięki temu będziesz mógł pokazać modelom wstępne efekty swojej pracy, a następnie, w ulubionym programie graficznym, wprowadzać poprawki, kadrować, dodawać filtry lub usuwać niedoskonałości. 

W zależności od tego, jakie fotografie zamierzasz wykonywać, przydatne mogą być inne dodatkowe przedmioty niekoniecznie związane z samą fotografią. W pracy w studiu fotograficznym na pewno dobrze sprawdzi się odpowiednia muzyka, dorośli będą mogli się zrelaksować, a dzieci uspokoić. Jeśli chcesz wykonywać fotografie modowe, dobrze zaopatrzyć studio fotograficzne w parawan, za którym modelka będzie mogła się przebrać oraz stanowisko dla wizażystki, gdzie będzie mogła przygotować makijaż i fryzurę. Przyda się także miejsce, w którym będzie można odetchnąć - kanapa, stolik i ekspres do kawy. Podstawowe wyposażenie studia fotograficznego to z pewnością:

  • dobre oświetlenie - lampy błyskowe, lampy studyjne światła stałego
  • system mocowania aparatów tj. statyw
  • tła w różnych kolorach służące do przygotowania kadru 

Przydać się może także blenda, softboxy, czasza beauty dish, kółka do statywu albo wyzwalacz. Dokładny wybór będzie zależał od tego, w jakim typie fotografii chcesz się specjalizować. Jeśli dopiero zaczynasz gromadzić sprzęt do studia fotograficznego, postaw na powyżej wymienione urządzenia i akcesoria. 

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając zestaw studyjny do fotografii?

Aparaty fotograficzne i obiektywy, czyli niezbędne wyposażenie w pracy fotografa, dobierz do swoich potrzeb. Zdjęcia najwygodniej będzie wykonywać aparatem z wykorzystaniem statywu, ponieważ skupisz się tylko na stworzeniu estetycznej kompozycji, a nie na utrzymaniu sprzętu bez ruchu. Oczywiście statyw nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Koniecznym wyposażeniem studia fotograficznego są także lampy, a niezbędna będzie przynajmniej jedna, która stworzy światło ciągłe i jedna lampa błyskowa (warto zainwestować w lampę z regulacją temperatury barwowej), aby doświetlić scenę w zaplanowany sposób. Lampy studyjne muszą pozwolić nam swobodnie się poruszać i ustawiać dokładnie w tym miejscu, w jakim potrzebujemy. Możesz zdecydować się na rozstawienie ich na statywach, które mają kółka z możliwością blokady albo podwieszenie lamp pod sufitem na systemie szyn i pantografów. Drugie rozwiązanie będzie droższe, ale jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, warto je rozważyć. 

W studiu fotograficznym bardzo ważne jest zadbanie o tło, na którym robisz zdjęcie. Jeśli masz taki luksus i dysponujesz dużym pomieszczeniem, możesz zaaranżować całą scenografię i modyfikować ją w zależności od potrzeb swoich klientów. Jeśli nie, niezbędne będzie kartonowe, winylowe lub materiałowe tło na rolkach, które można rozwijać i zwijać jak rolety. Dostępne są w różnych odcieniach i o różnej fakturze. Do fotografii produktowej możesz wykorzystywać stoły bezcieniowe, które skutecznie rozpraszają światło. Jeśli potrzebujesz zdjęć dla siebie/amatorskich to możesz zaopatrzyć się w namiot bezcieniowy z oświetleniem ledowym w zestawie, dzięki którym wykonasz podstawowe zdjęcie produktowe na białym tle nawet telefonem!

Poza statywem, lampami i tłem, w studio fotograficznym mogą pojawić się modyfikatory światła, takie jak czasze, softboxy lub parasolki. Duża popularność zyskują też panele ledowe, które mają zmiennie światło i całą paletę RGB, dodatkowo nowością sa tuby/miecze świetlne  Ponadto przydatne mogą się też okazać blendy w różnych rozmiarach, które pomogą nam zyskać jeszcze większą kontrolę nad oświetleniem danej sceny. Taki zestaw studyjny z pewnością pozwoli Ci na wykonywanie świetnych zdjęć w domowym zaciszu!

Domowe studio fotograficzne

Jeśli marzy Ci się domowe studio fotograficzne, zastanów się na początku, co chcesz fotografować. W zależności od tego potrzebne będą takie lub inne akcesoria oraz przestrzeń o odpowiedniej kubaturze. Jeśli chcesz wykonywać fotografię produktową, to prawdopodobnie wystarczy Ci wygospodarowanie w domu jednego kącika, a do fotografii portretowej najlepiej przeznaczyć całe jedno pomieszczenie. 

Jeżeli natomiast marzysz o wykonywaniu sesji fotograficznych dla przyszłych mam, niemowląt, zwierząt domowych i zdjęć związanych z uroczystościami, powinieneś rozważyć przeznaczenie na to największego pomieszczenia w domu albo wynajęciu osobnego lokalu. W kwestii wyboru miejsca na Twoją pracownię fotograficzną zwróć też uwagę na wysokość sufitu - im wyżej się znajduje, tym wpadające światło będzie bardziej “miękkie” i rozproszone, a światło lamp nie będzie się od niego odbijać. Chociaż wspomagać się będziesz profesjonalnym, fotograficznym oświetleniem, to umiejętne korzystanie ze światła naturalnego stwarza także piękny efekt. Dobrze gdyby pomieszczenie było wyposażone w duże okna wychodzące na zachód. Pamiętaj aby zamontować w nich skutecznie przyciemniające zasłony lub rolety. Zdarza się, że dzienne światło jest niepożądane. Meble znajdujące się w studiu fotograficznym powinny być mobilne, najlepiej wyposażone w kółka, aby ich przestawiane nie sprawiało trudu. Chcesz mieć przenośne studio fotograficzne, które szybko spakujesz i przewieziesz w dowolne miejsce? Wystarczy, że zaopatrzysz się w najpotrzebniejsze rzeczy, które łatwo spakować do auta.