Tablety graficzne

Strona od 3

Tablet graficzny do obróbki zdjęć, rysowania – profesjonalne tablety graficzne dla fotografów i grafików

Jak działa tablet graficzny?

Tablet graficzny to urządzenie, które pozwala przenosić informacje na ekran monitora za pomocą specjalnego piórka. Wystarczy, że będziesz rysować wskaźnikiem (piórkiem, rysikiem) po ekranie tabletu, a efekty będą widoczne na samym urządzeniu lub na ekranie komputera. Dzięki doskonałej czułości, możesz poczuć się tak, jakbyś używał klasycznego ołówka lub pędzla. Urządzenie rozpoznaje nie tylko stopień nacisku wskaźnika, ale także kąt jego nachylenia.

Tablet graficzny jest szeroko wykorzystywany w wielu branżach, a zwłaszcza przez projektantów, artystów i fotografów. Służy zarówno do tworzenia grafik, rysowania, jak i do profesjonalnej edycji zdjęć, w tym ich obróbki. Tablety graficzne mają zwykle prostokątną konstrukcję o różnej wielkości. Są wyposażone w obszar roboczy, po którym możemy rysować piórkiem. Ponadto, tablety mogą posiadać dodatkowe przyciski lub pokrętła funkcyjne. Konstrukcja rysika często zawiera także specjalną gumkę, przeznaczoną do usuwania błędów

Rodzaje tabletów graficznych

Tablety graficzne możemy sobie podzielić na dwie podstawowe grupy:

 • tradycyjne tablety graficzne - składają się one z panelu roboczego, który przypomina podkładkę i z rysika. Jeśli chcesz dokonać edycji fragmentu zdjęcia, który znajduje się w centralnej części monitora, musisz dotknąć rysikiem centralny punkt na powierzchni tabletu. W zależności od modelu tabletu, masz możliwość obsługi urządzenia przy pomocy tylko piórka lub także dotykowo.

 •  tablety graficzne LCD - są to produkty wyposażone w ekran-wyświetlacz, po którym można operować piórkiem. Jest to o tyle komfortowe, że nie musisz podłączać tabletu do komputera podczas wykonywanej pracy (w przypadku modeli z własnym oprogramowaniem). Zaletą jest także fakt, że można pracować na tablecie graficznym nie odrywając od niego wzroku, ponieważ wszystko widzimy na jego ekranie. Tablet graficzny z ekranem przydaje się szczególnie wówczas, jeśli pracujesz na dużych obszarach roboczych.

Tradycyjne tablety graficzne, a tablety z ekranem, wyświetlaczem

W tej kategorii produktów kupisz zarówno tradycyjne tablety, jak i tablety graficzne z ekranem. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a ostateczny wybór zależy od rodzaju pracy, którą wykonujesz oraz od Twoich indywidualnych preferencji.

Tradycyjne tablety graficzne bez wyświetlacza kładziemy w pozycji prostopadłej do monitora i podczas pracy patrzymy w ekran komputera. Warto więc mieć na uwadze czy dysponujesz biurkiem, które pomieści oba urządzenia. Będzie Ci łatwiej pracować, zwłaszcza na początku, jeśli rozmiar tabletu będzie zbliżony do rozmiaru ekranu laptopa lub monitora.

Niektórym osobom może się wydawać, że tablety tradycyjne to nieco przestarzała opcja, ale to nieprawda. Wielu artystów w dziedzinie fotografii i innych form sztuki chętniej korzysta właśnie z takiego rozwiązania. Dużą jego zaletą jest fakt, że klasyczny tablet bez ekranu ma dobrą cenę i możesz kupić świetnej jakości sprzęt już za kilkaset złotych.

Niewątpliwą zaletą podczas pracy na tablecie tradycyjnym (bez ekranu LCD) jest także wymuszanie prawidłowej postawy. Ułożenie tabletu wymusza utrzymywanie ręki prostopadle do stołu i prostowanie pleców. Kolejny argument przemawiający za zakupem tabletu bez ekranu to z pewnością łatwiejsze skupianie uwagi na jednym miejscu tj. na ekranie komputera. W przypadku tabletów z ekranem koordynacja wzrokowa może być utrudniona, ponieważ mamy o dyspozycji dwa obrazy - na tablecie i na ekranie laptopa. Z drugiej strony może to być ogromna zaleta, ponieważ operujemy rysikiem na konkretnym zdjęciu czy rysunku. Tablety z wyświetlaczem oferują często możliwość wyłączenia ekranu i korzystania z wyświetlacza w pozycji poziomej. Z pewnością są to urządzenia profesjonalne, które zapewniają najszersze możliwości pracy.

Podstawowe cechy dobrych tabletów graficznych

Dobry tablet graficzny cechuje:

 • możliwość podłączenia tabletu nie tylko do komputera, ale i do smartfona;
 • przyciski umożliwiające ustawienie własnych skrótów;
 • wydajność pióra i rysik bez baterii, którego nie trzeba ładować;
 • płynne odświeżanie i świetna gładkość linii;
 • dobre odzwierciedlenie kolorów;
 • szeroki kąt widzenia;
 • w przypadku tabletów z ekranem szkło antyrefleksyjne, które redukuje odbicia światła;
 • antypoślizgowe nóżki;
 • niskie zużycie energii;
 • rozmiar dopasowany do Twoich potrzeb i do komputera, z którym zamierzasz pracować;
 • dobra rozdzielczość ekranu i czułość;
 • możliwość obsługi dotykowej;
 • kompatybilność z wybranymi systemami operacyjnymi;
 • doskonała szybkość reakcji (częstotliwość próbkowania).

Tablety Wacom i tablety graficzne Huion

Tablet graficzny Wacom to jeden z topowych produktów na świecie. Masz u nas dostępną szeroką gamę urządzeń tej marki - zarówno tabletów klasycznych, jak i tych z wyświetlaczem. Marka Wacom stosuje takie rozwiązania jak np. cienka i elegancka obudowa, programowalne przyciski, łączność Bluetooth, piórka obsługujące kilka tysięcy poziomów czułości na nacisk, żywe kolory i wyświetlacze full HD. Tablet graficzny Wacom to urządzenie wykonane z najwyższej jakości materiałów i zaprojektowane do ergonomicznej pracy.

Popularne w naszym sklepie są także tablety graficzne Huion. Ciekawe rozwiązania, z którymi możesz się tutaj spotkać to np. paski antypoślizgowe, regulowane stojaki, doskonałe odwzorowanie kolorów, dzięki pokryciu nawet 120% skali sRGB czy chemiczne szkło antyodblaskowe.

Zarówno tablety graficzne Huion, jak i Wacom to wysoka półka urządzeń, które Cię nie zawiodą! Sprawdź naszą ofertę tabletów, które sprawdzą się zarówno do rysowania, jak i obróbki zdjęć.