Jakie rodzaje aparatów fotograficznych wyróżniamy? - Blog FOTOJOKER.pl

Jakie rodzaje aparatów fotograficznych wyróżniamy?

Aparat na prezent świąteczny

Obecnie na rynku fotograficznym mamy ogromne możliwości wyboru w sferze sprzętu fotograficznego. Mam tu na myśli zarówno aparaty, jak i akcesoria czy samych producentów. Zbliżają się też Święta, więc warto pomyśleć o aparacie jako prezencie – zarówno dla amatora, jak i bardziej zaawansowanego użytkownika. W przemyśleniach nad zakupem zacznijmy od postaw, czyli podziału aparatów fotograficznych.

Podział aparatów fotograficznych ze względu na funkcje

Aparaty fotograficzne można różnie klasyfikować. Wśród najczęściej wymienianych podziałów wskazuje się technologię i budowę korpusu. Szczególny rodzaj aparatów stanowią tzw. aparaty natychmiastowe. Wybierając taki sprzęt wiemy już, że aparat posłuży on najczęściej do spontanicznych, wspólnych zdjęć na imprezach ze znajomymi (lub na weselu). Pozujemy, robimy zdjęcie i po chwili mamy je w dłoni, aby np. dać zaproszonym gościom na pamiątkę. To właśnie rodzaje apartów decydują o ich najważniejszych funkcjach (każdy robi zdjęcia, ale każdy robi to inaczej). Analizując główne możliwości i zadania sprzętu można wymienić jeszcze następujące rodzaje aparatów fotograficznych:

  • aparaty kompaktowe – charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dość ograniczoną liczbą funkcji dodatkowych, a często w ogóle brakiem trybu manualnego. Posiadają stały obiektyw, którego nie można wymienić. To prosty aparat cyfrowy, który mieści się w kieszeni – najczęściej dla amatorów.
  • aparaty bezlusterkowe – aparaty charakteryzujące się możliwością wymiany obiektywów w korpusie (możliwe poprzez wyeliminowanie optycznego układu wizjera, który wykorzystywał lustro). Podgląd wykonanego zdjęcia jest możliwy dzięki wbudowanemu monitorowi. Ten rodzaj aparatu ma coraz większą popularność i służy również profesjonalistom.
  • lustrzanki cyfrowe – aparat fotograficzny jednoobiektywowy, w którym wykorzystuje się materiał światłoczuły (dokładniej to matrycę światłoczułą typu CCD lub CMOS). Takie aparaty to duża ilość trybów i funkcji manualnych, więc to sprzęt z którego korzystają bardziej zaawansowane osoby fotografujące.
  • klasyczny aparat fotograficzny – aparat analogowy z kliszą do wywołania. Sprzęt, po który dziś sięga się raczej z ciekawości lub z sentymentu. Ciekawa wycieczka w przeszłość zarówno dla starszych, jak i młodszych fanów fotografii (któż z nas nie pamięta Zenitha?).

 

Istnieje też szersza klasyfikacja aparatów fotograficznych. Np. podział “lustrzanki” na:

  • Liczba obiektywów (jednoobiektywowe, dwuobiektywowe)
  • Rodzaj materiału światłoczułego (cyfrowe,klasyczne – błędne nazywane analogowymi (tzw. fotografia tradycyjna).
  • wielkość klatki filmu (małoobrazkowe 24×36 mm, średnioformatowe – 4,5×6, 6×6, 6×9 (6×7, 6×8) cm, lustrzanka bez obiektywu, wielkoformatowe od 4×5 cala wzwyż).
  • Przeznaczenie (amatorskie, zaawansowane, profesjonalne).

A termin “lustrzanka”? Najczęściej to po prostu synonim lustrzanki jednoobiektywowej, czyli  Single Lens Reflex Camera (tzw. SLR)) albo jej odmiany cyfrowej – (Digital Single Lens Reflex Camera – DSLR). Już na początku wspominałem, że aparaty można dzielić różnie, również i na producentów, ale… przejdźmy do sedna.

rodzaje aparatów fotograficznych

Aparaty, co wybieramy?

Niektórzy nie przywiązują dużej uwagi do wyboru sprzętu fotograficznego. Mówią, że “aparat, to aparat”. Powtarzają “każdy robi zdjęcia, a szczegóły nie są istotne”. Wmawiają, że “są bardziej niezbędne do życia sprzęty”. A czy tak naprawdę wyobrażamy sobie życie bez robienia czy oglądania zdjęć? Jeśli sobie to wyobrażasz to możesz właśnie przestać czytać ten artykuł. Jeśli nie, to czytaj dalej…

Jaki aparat wybrać? O tym można pisać i pisać, ale tak naprawdę po prostu wystarczy przemyśleć swoje fotograficzne potrzeby. Potem wybór odpowiedniego sprzętu to już kwestia czasu. Ważny jest też oczywiście nasz budżet, ale i to jest sprawa, która nie jest przeszkodą – zróżnicowanie cenowe aparatów to wielka zaleta mnogości ofert na rynku. Nie będziemy pisać o tym, że aparat fotograficzny w smartfonie ma dziś praktycznie każdy. Natomiast do łask wraca bardzo popularny kompaktowy aparat cyfrowy. W skrócie to poręczny aparat, który zapisuje zdjęcia w formie cyfrowej. To prostota obsługi, ale i dobre zdjęcia – raczej dla amatorów, bo profesjonalista sięgnie po coś większego i z wymienną optyką.

Aparat cyfrowy lustrzanka i klasyczna lustrzanka to miejsca, gdzie dla kupujących zaczynają się schody. To znacznie więcej możliwości, ale i więcej technikaliów do przyswojenia. Lustrzanki najczęściej dzieli się na amatorskie i profesjonalne – najlepiej rozmawiać o tym ze sprzedawcą lub ekspertem.

rodzaje aparatów fotograficznych

Dlaczego chętnie sięgamy po aparaty bezlusterkowe?

Bezlusterkowce cieszą się wśród użytkowników coraz większą popularnością. Aparaty fotograficzne z wymienną optyką są doskonałym rozwiązaniem szczególnie dla osób wymagających. Od innych różnią się one budową. Poprzez wyeliminowanie lustra możliwe było zmniejszenie rozmiarów korpusu w porównaniu do lustrzanki. Jednakże w kwestii obiektywów- wymiary wyglądają podobnie. Mniejszy korpus bezlusterkowca jest jedną z częściej wymienianych zalet tego sprzętu. Niektórzy wskazują, że plusem jest także brak wizjera optycznego. Apropo technikaliów, z czego składa się aparat fotograficzny przeczytasz także na naszym blogu.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

1 komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *