Zdjęcia do dokumentów — jak się ubrać i jak się przygotować? - Blog FOTOJOKER.pl

Zdjęcia do dokumentów — jak się ubrać i jak się przygotować?

To jak powinny wyglądać zdjęcia do dokumentów, opisują ściśle określone przepisy. Dzięki temu zdjęcia do dowodu osobistego, paszportu, legitymacji czy dyplomu pozwalają na łatwą identyfikację ich właścicieli i jednocześnie łatwo jest wykonać właściwą fotografię, która zostanie zaakceptowana przez urząd czy szkołę. Zajrzyj do naszego poradnika, aby dowiedzieć się, jak powinno wyglądać idealne zdjęcie do dokumentów – jak się ubrać do niego i o czym należy pamiętać.

Zdjęcia do dokumentów – wytyczne 

Wygląd zdjęcia do dokumentów określają konkretne przepisy i wytyczne. Można je znaleźć na specjalnej rządowej stronie, ale my zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje. Pamiętaj, że przede wszystkim Twoje zdjęcie powinno być w miarę aktualne, a więc wykonane maksymalnie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Mężczyźni mogą nosić zarost (wąsy i broda), jeśli ten nie utrudnia ich rozpoznania. 

Ważne jest, aby na zdjęciu mieć neutralny i naturalny wyraz twarzy. Dlatego choć fotografowie wykonujący zdjęcia do dokumentów to kreatywne osoby, to jednak w celu spełnienia rządowych wytycznych poproszą Cię o uniknięcie wyrazistego uśmiechu czy spoglądania z ukosa.

U nas wykonasz:

Jak się ubrać do zdjęcia do dokumentów — co mówią przepisy?

W odniesieniu do tego, jak należy ubrać się do zdjęcia do dokumentów, należy pamiętać przede wszystkim o:

  • na zdjęciu nie można mieć założonych okularów przeciwsłonecznych, czy innych elementów garderoby oraz dodatków, które utrudniałyby identyfikację posiadacza dokumentu.
  • Wyjątek stanowią okulary korekcyjne. Muszą one jednak być założone tak, aby nie zasłaniały oczu, a w szkłach nie może odbijać się światło. Osoby noszące przyciemniane okulary w związku z wadą wzroku mogą je mieć założone podczas wykonywania zdjęcia, jednakże do wniosku o dokument musi być dołączone zaświadczenie o niepełnosprawności. 
  • Nie można mieć ubranego na zdjęciu do dokumentów nakrycia głowy. Wyjątkiem są nakrycia głowy, które wymagane są przez religię. W takiej sytuacji należy przedstawić zaświadczenie, że należy się do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Polsce. Niemniej wciąż na zdjęciu musi być widoczny cały owal trzy oraz uszu.

Jak się ubrać do zdjęcia do dowodu — makijaż

Makijaż do zdjęcia do dokumentów musi być w miarę neutralny. Warto zastosować podkłady, które posiadają formułę odbijającą światło. Da to lepsze efekty podczas fotografowania z lampą błyskowa, którą zastosuje fotograf. Nie trzeba też przejmować się przebarwieniami skóry czy niedoskonałościami – z tymi poradzi sobie fotograf w Photoshopie.

Biżuteria a zdjęcia do dokumentów — jak się ubrać?

Biżuteria nie jest zakazana, ale nie może ona „zasłaniać owalu twarzy” czy „zaburzać jednolitego tła zdjęcia”. W związku z tym zaleca się najlepiej niezakładanie na czas sesji biżuterii (choć drobnych kolczyków czy łańcuszka nie trzeba koniecznie zdejmować). Najlepszym wyjściem będzie jednak zdjęcie biżuterii, w szczególności takiej, co do której istnieją wątpliwości, czy nie będzie wpływała na akceptację zdjęcia przez urząd.

zdjęcia do dokumentów (1) 

Zdjęcie do dokumentów — jak się ubrać? Szalik, apaszka, golf

Ubranie nie może zasłaniać owalu twarzy, co nie zmienia faktu, że nie musisz przychodzić do fotografa jedynie w czarnej bądź białej koszulce. Możesz zdecydować się na zupełnie inne barwy ubrań bądź założyć koszulę. W szczególności ta druga opcja być może pozwoli poczuć się swobodniej przed obiektywem. Chociaż zdjęcia do dokumentów muszą być ujednolicone i raczej cieżko tutaj o możliwość artystycznej ekspresji, to jednak dobrze jest zaprezentować się na nim korzystnie, tak aby z uśmiechem spoglądać na własne dokumenty.

Szalik lub apaszka założone podczas wykonywania zdjęcia do dokumentu niosą ryzyko, że będą zakłócać owal twarzy. Dlatego najlepiej jest je zdjąć na czas sesji. Możesz podczas pozowania do takiej fotografii mieć założony golf – jest on dopuszczalny na tej samej zasadzie co koszula. Niemniej warto zwrócić uwagę, że golfy – choć to wspaniały element garderoby – na zdjęciach skracają i pogrubiają szyję. 

Wybierając koszulkę, koszulę, golf czy inny rodzaj ubrania pamiętaj, że moda dosyć szybko się zmienia. Dokumenty są ważne przed długi czas, a ewentualna chęć zmiany zdjęcia do dokumentów będzie wiązała się z koniecznością wymiany dokumentów. Klasyczna koszula będzie bardziej ponadczasowa od żabotu.

Zdjęcie do dokumentów – gdzie zrobić?

Zdjęcia do dokumentów możesz z łatwością wykonać w każdym salonie CEWE FOTOJOKER. Przyjazny personel pomoże Ci poczuć się dobrze przed obiektywem i wykonać takie portrety, na których będziesz świetnie wyglądać. Jednocześnie ujęcie musi spełniać wszystkie wymogi formalne. W salonie CEWE FOTOJOKER zrealizujesz zdjęcie do:

  • dowodu osobistego,
  • paszportu,
  • legitymacji szkolnej lub studenckiej,
  • dyplomu, 
  • prawa jazdy 
  • wizy. 

Jeśli zastanawiasz się, jakie wymiary ma zdjęcie do dowodu czy innego dokumentu, to nie musisz się tym specjalnie przejmować. Wszystkiego dopilnują za Ciebie pracownicy CEWE FOTOJOKER. Znają oni wszystkie aktualne wytyczne dotyczące poszczególnych fotografii. Możesz także bez problemu poprosić, aby przyciąć zdjęcie do dokumentów do niestandardowego wymiaru. Może to być potrzebne, gdy potrzebujesz je do jakiegoś nietypowego dokumentu czy przykładowo tablo lub CV. 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *