Wiosna w obiektywie - jak pięknie zrobić zdjęcia - Blog FOTOJOKER.pl

Wiosna w obiektywie – jak pięknie zrobić zdjęcia

Kwitnące kwiaty, wracające ptaki, mieniące się kolorami skrzydła motyli i wszechobecna zieleń – wiosna dostarcza niezliczonej ilości inspiracji do wykonania pięknych zdjęć. Warto więc w tę najpiękniejszą porę roku chwytać często za aparat. Jak w takim razie robić to na tyle skutecznie, tak aby do domu przynosić jak najwięcej udanych kadrów? Odpowiedź na to i inne pytania związane z fotografowaniem wiosną znajdziesz w tym artykule. To także dawka inspiracji, które przydadzą się w trakcie spacerów z aparatem.

Akcesoria do makrofotografii – szczególnie przydatne wiosną

Wiosna to świetna okazja, aby zająć się makrofotografią. To niezwykły rodzaj fotografii, który pozwala przyjrzeć się na pomijanym rzeczom. Maleńkie owady czy drobne detale kwiatów i roślin skrywają wiele tajemnic. Na niewielkim fragmencie polany czy trawnika w parku może kryć się nieskończona ilość fotograficznych motywów. To niewyczerpane źródło inspiracji, po które warto sięgnąć tej wiosny.

Do tego typu zdjęć trzeba się nieco przygotować. Nie wymaga to jednak karkołomnych operacji czy dużych nakładów finansowych. Przede wszystkim zorientuj się, czy Twój aparat przypadkiem nie posiada trybu makro. Jest to często stosowana funkcja w aparatach kompaktowych (przykładowy model to Olympus TG-5). Nawet jeśli ich skala powiększenia nie pozwala na wykonywanie klasycznych makrofotografii, to wciąż oferują całkiem ciekawe możliwości w zakresie realizowania fotografii zbliżeniowych.

Innym sposobem na uzyskanie sporych powiększeń jest zastosowanie pierścieni pośrednich i odwrotnego mocowania. Montuje się je pomiędzy aparatem a obiektywem (rozwiązanie to jest dostępne zatem jedynie dla użytkowników aparatów systemowych, takich jak bezlusterkowce czy lustrzanki). Dzięki nim możliwe jest natychmiastowe uzyskanie osprzętu umożliwiającego realizowanie prawdziwych makrofotografii.

Filtry optyczne – niezastąpione działanie na fotografiach

Malownicze krajobrazy i pola pełne kwiatów to kolejny motyw, który można fotografować bez przerwy. Jeżeli chcesz ukazać piękno ukwieconych pól, to możesz wykonać piękne ujęcia detali. W tym celu zastosuj przysłonę o wartości f/1.8 lub f/2.8, co pozwoli na rozmycie tła i subtelne wyróżnienie kwiatu od otoczenia.

Aby uzyskać jak najpiękniej wyglądający efekt bokeh należy korzystać z jasnych obiektywów (takich jak np. Sigma 24 mm f/1.4 A DG HSM) o dużej światłosile. Na wygląd efektu bokeh wpływa także kształt przysłony – dobrze aby była złożona z jak największej liczby listków a po przymknięciu otwór miał niemal kołowy kształt (więcej możecie przeczytać tutaj).
Takie parametry są jednak dostępne w droższych instrumentach optycznych, choć i te tańsze, w szczególności stałoogniskowe są w stanie zapewnić satysfakcjonujące rezultaty.

W przypadku korzystania z małej wartości przysłony może okazać się, że problemem jest nadmiar światła. Jeżeli nie możesz skrócić czasu naświetlania (np. nie masz do dyspozycji aparatu z migawką elektroniczną, która pozwala na stosowanie ultrakrótkich czasów naświetlania – przykładem takiego modelu jest FujiFilm X-T30) konieczne będzie zastosowanie filtrów optycznych umożliwiających ograniczenie ilości światła docierającego do sensora. Są to tzw. filtry szare (inaczej ND). Różnią się one gęstością, co odnosi się do tego, w jakim stopniu ograniczają ilość docierających do matrycy promieni. Te słabsze mają wartość ND4, natomiast mocne potrafią uzyskiwać wartość ND1000 i więcej.

Zapakuj statyw i ruszaj w drogę

Wiosną trudno usiedzieć na miejscu. Pogoda zachęca do jak najczęstszego spędzania czasu poza czterema ścianami. To świetna sposobność do wykonania wielu zachwycających ujęć. Sięgnij po aparat, dobierz statyw fotograficzny i ruszaj w drogę. Pytanie tylko, jaki dobrać statyw i na co skierować obiektyw?

Odpowiadając na pierwsze pytanie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby statyw był możliwie lekki, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego udźwigu. Może zabrzmieć to jako wyzwanie, ale w rzeczywistości nowoczesne technologie i materiały pozwalają na tworzenie lekkich statywów i dużej nośności – przykładowo przystępny cenowo Manfrotto Compact Light waży zaledwie 920 g i może utrzymać sprzęt o wadze do 1,5 kg. Z pozoru może to wydawać się niewiele, ale pozwala na zamontowanie na statywie półprofesjonalnej lustrzanki z zaawansowanym obiektywem.

Podczas częstych spacerów dobrze jest, aby statyw zajmował po złożeniu mało miejsca. Dzięki temu z łatwością przymocujesz go do plecaka lub torby fotograficznej. Istotnym elementem każdego trójnogu jest głowica. Do fotografowania różnorodnych motywów najlepsza będzie kulowa, jednakże do krajobrazów, gdzie bardziej precyzyjnie buduje się kadr i ma się na to często dużo czasu, bardziej wygodnym rozwiązaniem będzie głowica 3-kierunkowa.

A na co w takim razie zwracać uwagę podczas wiosennych spacerów? Cóż chyba większym problemem będzie znaleźć czas, aby sfotografować wszystko to, co na to zasługuje! Przede wszystkim jednak poza makrofotografią warto realizować zdjęcia krajobrazowe. Tutaj przyda się dobry obiektyw szerokokątny. A jeżeli uwielbiasz nie tylko słuchać treli ptaków, ale także podgląd skrzydlate stworzenia, to z pomocą przyjdzie teleobiektyw. Wiosna to najlepszy czas na rozpoczęcie przygody z fotografią przyrodniczą!

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Bartłomiej Firmanty

3 komentarzeZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *