„Vloger, który świeci przykładem” - Blog FOTOJOKER.pl

„Vloger, który świeci przykładem”

Quadralite LEDTuber

Vlogowanie – temat na czasie

Obecnie coraz więcej osób nagrywa vlogi (blogi z treścią video). Sam zresztą jestem vlogerem i podczas nagrywania swoich materiałów korzystam ze światła LEDowego. Zbudowanie małego studia do nagrywania filmów nie jest niczym trudnym, ani kosztownym. Zestaw Quadralite LEDTuber kosztuje zaledwie 545 zł, a w jego skład wchodzi wszystko to, co jest nam potrzebne do odpowiedniego oświetlenia: dwie żarówki LED o mocy odpowiadającej W lampy żarowej, dwie oprawki, dwie parasolki transparentne  cm i dwa statywy o wysokości  cm. Wszystko to dostarczane jest w zgrabnym, sztywnym pokrowcu. Przystępna cena w połączeniu z wysoka jakością światła i mobilnością sprawia, ze ten zestaw to prawdziwe, vlogerskie must-have.


Światło – to ono definiuje obraz, zarówno ten statyczny, jak i ruchomy. Kiedy fotografujemy czy filmujemy, możemy zdać się na światło dzienne. Daje ono najlepsze kolory, ale w naszej szerokości geograficznej, szczególnie zima, jest go naprawdę niewiele. Poza tym światło dzienne bardzo mocno zmienia się w ciągu dnia – wystarczy, ze chmura przysłoni słonce, a ilość światła drastycznie spada. Z tym problemem borykają się szczególnie twórcy video, którym zależy, żeby filmy były możliwe do nagrania niezależnie od pory dnia.

Vlogowanie i sprzęt

Wykorzystując pomieszane źródła światła, które mamy w domu, uzyskujemy efekt brzydkich kolorów, a światła jest zdecydowanie za mało. 1/25s, f/2.8, ISO 800

Jakub Kaźmierczyk

Odsiecz, czyli oświetlenie sztuczne

Jeśli chcemy ułatwić sobie życie i zadbać o spójność naszych filmów, warto pomyśleć o sztucznym oświetleniu. Pierwsze co przychodzi mi na myśl, to energooszczędne świetlówki. Ich zaleta jest przede wszystkim niska cena, ale prócz tego, maja praktycznie same wady. Produkują światło niskiej jakości, a kolory nie są takie jak byśmy chcieli. Trudno je transportować, bo maja delikatna szklana konstrukcje, a gdy się rozbija… mieszkanie trzeba dokładnie wietrzyć i sprzątać (bo świetlówki zawierają opary rtęci). Na szczęście są tez inne, zdecydowanie lepsze opcje na dobre oświetlenie foto-video do domowego studia. Jedna z nich jest zestaw Quadralite LEDTuber.

Jak to ustawić?

Do nagrywania vloga możesz wykorzystać oświetlenie symetryczne, gdzie lampy będą ustawione po dwóch stronach autora nagrań. Cienie na twarzy będą , a filmowana osoba dobrze oświetlona. Drugim ustawieniem będzie oświetlenie postaci jedna lampa, natomiast druga może pracować jako oświetlenie tylne (kontrujące). Dzięki niemu zarysujemy krawędź sylwetki i podświetlimy włosy oraz tło. W obu sytuacjach, jeśli w tle masz np. resztę mieszkania, możesz zapalić zwykła lampkę z cieplejszym oświetleniem. To doda trochę klimatu nagraniom.

porady dla videoblogera

To najbardziej klasyczne ustawienie lamp. Vloger jest równomiernie oświetlony, a parametry ekspozycji to 1/50s, f/2,8, ISO 200, czyli o 3EV więcej światła. A więcej światła to lepsza jakość filmu.

lampy do videobloga

Drugim ustawieniem będzie oświetlenie postaci jedna lampa, natomiast druga może pracować jako oświetlenie tylne (kontrujące). Dzięki niemu zarysujemy krawędź sylwetki i podświetlimy włosy oraz tło. W obu sytuacjach, jeśli w tle masz np. resztę mieszkania, możesz zapalić zwykła lampkę z cieplejszym oświetleniem. To doda trochę klimatu nagraniom.

zestaw dla vlogera

vloger, Jakub Kaźmierczyk

Podnieś jakość swojego vlogowania

Jeśli nagrywasz vlogi, ale nie jesteś do końca zadowolony z efektów, zestaw Quadralite LEDTuber pozwoli wynieść Twoje filmy na wyższy poziom. Pamiętaj – posiadanie nawet najlepszych aparatów i kamer nie zagwarantuje najlepszych efektów dopóki nie zastosujesz dobrego oświetlenia. I w fotografii, i w filmie to światło gra pierwsze skrzypce. Quadralite LEDTuber to zestaw, który oferuje to, czego nie mieliśmy do tej pory na rynku – świetna jakość i duża ilość światła, mobilność i rewelacyjnie skalkulowana cenę.

WSKAZÓWKI:

1. Ustaw ręcznie balans bieli w kamerze lub aparacie, a najlepiej skorzystaj z dedykowanego wzornika. Unikniesz przebarwień i zmieniającej się kolorystyki w trakcie nagrania.
2. Lampy ustaw blisko – światło będzie bardziej miękkie i będzie go więcej. Będziesz mógł ustawić niższą czułość ISO, co podniesie jakość nagrań.
3. Ustaw tryb manualny – dzięki temu unikniesz rozjaśniania i zaciemniania obrazu.
4. Zablokuj ostrość – unikniesz rozostrzania się obrazu podczas nagrań.
5. Zadbaj o dźwięk – podczas filmowania najlepiej sprawdzają się mikrofony krawatowe, dzięki którym dźwięk będzie czysty a dźwięki otoczenia zminimalizowane.

Co znajdziesz w zestawie

zestaw Quadtralite LEDtuber

  • 1x torba transportowa,
  • 2x statyw 1,8 m,
  • 2x parasolka transparentna 85 cm,
  • 2x żarówka LED 45 W,
  • 2x oprawa wraz z przewodem zasilającym

 

 

 

 

AUTOR: Jakub Kaźmierczyk

Jakub Kaźmierczyk

Fotograf, vloger i dziennikarz. Na codzień realizuje liczne sesje zdjęciowe – niestraszne mu kulinaria, wnętrza czy zdjęcia biznesowe. Jest autorem licznych poradników o fotografii jak również jednej z największych w Polsce baz wideoporadników opostprodukcji zdjęć. 

Po pracy spełnia się w sesjach portretowych, kocha podróżować. Jest zakręcony na punkcie gadżetów technologicznych  iuwielbia dobrą kuchnię. Twierdzi, że fotografia to najlepszeczym można się zająć –w końcu łączy się pasję z pracą.

 

Ten artykuł ukazał się w wakacyjnym wydaniu magazynu “Foto CEWE Inspiracje”

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

1 komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *