Technika panoramowania - prędkość i dynamika na Twoich zdjęciach - Blog FOTOJOKER.pl

Technika panoramowania – prędkość i dynamika na Twoich zdjęciach

Technika panoramowania to świetny sposób na pokazanie na fotografiach ruchu przy jednoczesnym zachowaniu ostrości głównego motywu. Jest często wykorzystywana np. przez fotografów sportowych. Zdecydowanie przyciąga uwagę widzów i sprawia, że zdjęcia są bardziej atrakcyjne. Co więcej wykonanie takich fotografii jest niezwykle proste i nie wymaga specjalnego sprzętu. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się więcej na temat tej techniki i poznać kilka praktycznych wskazówek.

Technika panoramowania – co to jest

Technika panoramowania to sposób na ukazanie ruchu na fotografich. Polega to na tym, iż poruszający się obiekt pozostaje ostry, natomiast tło zostaje rozmyte. Nieostrości mogą także dotyczyć ruchomych elementów głównego motywu – przykładowo kół samochodu czy nóg sprintera. Oczywiście to, co będzie na fotografii ostre, a co zostanie rozmyte zależy od fotografowanego obiektu, kierunku i sposobu ruchu, czasu naświetlania itp. Panoramowanie nie zawsze daje takie same efekty, co sprawia, że technika ta potrafi być zaskakująca i to dodaje jej zdecydowanie jeszcze więcej atrakcyjności.

Pomimo pewnej nieprzewidywalności techniki panoramowania, nie ma ona związku z chaosem i przypadkowością. Nie jest też specjalnie trudna i po zapoznaniu się ze sposobem wykonywania takich zdjęć oraz kilku chwilach poświęconych na opanowaniu praktyki, każdemu, nawet początkującemu, uda się wykonać takie zdjęcia.

Technika panoramowania – jak wykonać takie fotografie

Do panoramowania nie potrzebujesz specjalnych aparatów czy obiektywów. Takie zdjęcia możesz wykonać niemal każdym, dowolnym sprzętem. Oczywiście konieczna jest możliwość ustawiania czasu naświetlania. Część aparatów (w szczególności w smartfonach) udostępnia specjalne tryby ułatwiające wykonywanie zdjęć z wykorzystaniem omawianej techniki.

Najprostszym sposobem na wykonanie zdjęcia w technice panoramowania jest fotografowanie przejeżdżających samochodów.  Ustaw się z aparatem obok drogi tak, aby stać twarzą do szosy. Dostosuj ustawienia ekspozycji tak, aby dysponować nieco dłuższym czasem naświetlania np. 1/30 s (uważaj, aby nie prześwietlić zdjęcia). Następnie skieruj obiektyw w kierunku nadjeżdżającego samochodu i naciśnij spust migawki (punkt ostrości ustaw tak, aby wskazywał pojazd). Podczas trwającego naświetlania podążaj aparatem za autem.

Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, to po zakończonej ekspozycji otrzymasz zdjęcie wykonane w technice panoramowania. Pojazd pozostanie ostry a tło rozmyte. Nie ma co się zrażać jeżeli pierwsza próba nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Po pierwsze nie ma jednego gotowego przepisu na zawsze idealne zdjęcie z efektem panoramowania. Rezultat zależy od prędkości i kierunku ruchu. Im wolniej poruszający się obiekt, tym potrzebny jest dłuższy czas naświetlania. Ustawianie właściwych parametrów wymaga praktyki.

Inną ważną kwestią jest to, aby zadbać o możliwie stabilne i płynne poruszanie aparatem. Przesunięcie powinno następować jedynie względem osi poziomej, minimalizując przy tym pionowe ruchy. W przeciwnym wypadku poruszający się obiekt również pozostanie zarejestrowany jako rozmyty. Oczywiście możesz eksperymentować z takimi rozwiązaniami, uzyskując abstrakcyjne obrazy, jednakże na początek dobrze jest opanować podstawy.

Na ostateczny rezultat wpływa także moment wyzwolenia migawki. Kilka prób pozwoli Ci zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Staraj się możliwie często praktykować tę technikę, aby doskonalić swój warsztat. Nie da się ukryć, że zwiększa ona atrakcyjność zdjęć i pozwala ukazać w niezwykły sposób nawet najbardziej pospolity ruch.

Jak trzymać aparat podczas wykonywania techniki panoramowania?

Można zastosować kilka tricków, które zwiększą płynność ruchów i stabilność aparatu. Przede wszystkim podczas robienia zdjęcia wykonuj ruchy tułowiem tak, aby nogi pozostawały nieruchome. Postaraj się także możliwie pewnie chwycić aparat, podpierając obiektyw itd. „Przytul” się do aparatu jeśli szczególnie trudno Ci zachować stabilność podczas trzymania go w dłoniach i wykonywania techniki panoramowania.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie monopodu lub statywu. Takie akcesorium z pewnością zwiększa stabilność i ułatwia wykonywanie idealnych zdjęć z wykorzystaniem techniki  panoramowania. W szczególności monopody pozwalają na zachowanie swobody ruchów przy jednoczesnym ustabilizowaniu aparatu. Są pomocne podczas fotografowania np. wydarzeń sportowych, gdyż zajmują mało miejsca (także po złożeniu) i pozwalają na zachowanie większej mobilności. Warto mieć przy sobie zawsze statyw lub monopod tak, aby wykorzystywać go w przeróżnych sytuacjach. W szczególności, że wiele plecaków i toreb posiada specjalne uchwyty na tego typu akcesoria, ułatwiając tym samym ich transport.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Dominika Niewińska

2 komentarzeZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *