Światło błyskowe czy ciągłe? - Blog FOTOJOKER.pl

Światło błyskowe czy ciągłe?

światło błyskowe czy ciągłe (5)

W fotografii najważniejsze jest światło. Co by nie stało się temat zdjęcia, zawsze obraz fotograficzny jest zapisem odbitego od niego światła. Dlatego warto mu się przyglądać, myśleć o nim i bawić się nim, chwytając za aparat. Początkujący fotografowie mogą jednak zastanawiać się przede wszystkim, na co postawić na światło błyskowe czy ciągłe?

Światło błyskowe czy ciągłe

Światło błyskowe to takie, które jest emitowane przez lampę błyskową w ultra krótkich impulsach . Dzięki temu jest w stanie generować ogromną moc, która może oświetlić nawet duże pomieszczenie czy rozległe sceny. Dodatkowo krótki czas trwania takich impulsów pozwala zamrażać ruch nawet przy wydłużonych czasach naświetlania. To często ułatwia pracę w studiu fotograficznym, gdyż nie wymusza korzystania z wysokich czułości ISO czy otwierania przysłony gdy nie ma takiej konieczności ze względu na plastykę obrazu.

światło błyskowe czy ciągłe (4)

Światło ciągłe dla początkujących brzmi bardziej intuicyjnie. Jest to po prostu stale emitowane światło przez lampę fotograficzną. Działa więc tak samo jak oświetlenie domowe (to często może być wykorzystywane przez początkujących do stawiania pierwszych kroków ze światłem sztucznym w fotografii) czy światło zastane. Z tym że podczas korzystania z lamp światła ciągłego  ma się oczywiście pełną kontrolę nad warunkami oświetlenia, a parametry takich lamp są dostosowane do wymagań fotografów.

Światło błyskowe – wady i zalety

Każdy z opisanych powyżej źródeł światła fotograficznego ma swoją specyfikę, która daje pewne korzyści, jak i cechuje się swoistymi minusami. Przed przystąpieniem do wykonywania zdjęć warto je poznać.

Światło błyskowe ma przede wszystkim tę przewagę, iż potrafi zamrażać ruch. Dla początkujących może to zabrzmieć jak sztuczka fotograficzna, która może nie być im potrzebna, ale to przekłada się na zdecydowanie więcej elementów, które budują obraz. Przede wszystkim dzięki lampom błyskowym można w łatwy sposób uzyskać niezwykle ostre i wyraźne obrazy niemal w każdych warunkach. Ich moc pozwala na ogarnięcie światłem nawet stosunkowo dużych powierzchni. Lampy błyskowe umożliwiają też łączenie długich czasów naświetlania z efektem zamrożenia.

światło w fotografii

Do wad takich lamp błyskowych należy fakt, iż efekt ich działania jest niemożliwy do podglądania na żywo. Dopiero po wyzwoleniu błysku i obejrzeniu efektu na zdjęciu można ocenić, czy o to właśnie chodziło. Obecnie nie jest to już aż tak dużym problemem, gdyż fotografia cyfrowa pozwala powtarzać ujęcia niemal nieskończoną liczbę razy. Ponadto doświadczeni strobiści (tak często nazywa się fotografów użytkujących lampy błyskowe) są w stanie przewidywać efekty działania lampy błyskowej bez wyzwalania błysku. Praktyka czyni mistrza.

Światło ciągłe – wady i zalety

Skoro omówiliśmy wady i zalety światła błyskowego, to część plusów i minusów światła ciągłego staje się oczywista. Z perspektywy początkujących dają przede wszystkim tę korzyść, iż umożliwiają podglądanie efektów działania oświetlenia na bieżąco. Można je więc z łatwością korygować bez konieczności tworzenia kolejnego zdjęcia.

Z drugiej strony światło ciągłe cechuje się stosunkowo mniejszą mocą, a więc niekiedy zamrożenie ruchu może być przy ich pomocy niemożliwe. Co więcej może być także nieco trudniej uzyskać perfekcyjnie ostre, nieporuszone ujęcia. Aby jednak mieć taką możliwość trzeba korzystać z mocniejszych lamp. Istotna jest także odległość modeli i fotografowanych obiektów od źródła światła. Warto jednak podkreślić, iż postęp w technologii LED pozwolił w ostatnim czasie na stworzenie mocnych, a jednocześnie tanich lamp światła ciągłego.

Zaletą światła ciągłego jest także to, iż można je wykorzystać podczas realizacji wideo. To dobra wiadomość dla tych, którzy lubią łączyć różne medium (przykładowo nagrywać backstage realizowanej sesji zdjęciowej).

Światło błyskowe – zastosowanie

Biorąc pod uwagę specyfikę światła błyskowego, warto rozważyć, kiedy może się nam przydać. Przede wszystkim światło błyskowe poleca się podczas realizowania takich zdjęć, gdzie ogromnie ważna jest ostrość i wyrazistość obrazów, a jednocześnie konieczne jest stosowanie krótkich ekspozycji (czyli zamrażanie ruchu). Warto pamiętać, że zamrażanie ruchu to nie tylko pokazanie etapów sekwencji ruchu, ale także uzyskanie wyjątkowo ostrych obrazów. Podsumowując kontrastowość i ostrość jest niezwykle istotna przykładowo w fotografii modowej czy beauty?

Światło błyskowe jest także szczególnie lubiane przez fotoreporterów. Wszystko za sprawą małych, przenośnych lamp reporterskich, które pozwalają oświetlić scenę w każdym miejscu. Dzięki nim możliwe jest fotografowanie w nocy czy w naprawdę słabo oświetlonych pomieszczeniach.

światło błyskowe czy ciągłe (2)

Światło ciągłe – zastosowanie

Światło ciągłe sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie można korzystać z długiego czasu naświetlania i dodatkowo fotografuje się z zastosowaniem statywu. Mowa o przykładowo fotografii produktowej czy martwych natur. W takich sytuacjach można swobodnie oświetlać scenę źródłem światła ciągłego i dobierać bez ograniczeń niezbędny czas naświetlania.

światło w fotografii

Lampa światła ciągłego sprawdzi się także świetnie podczas sesji portretowych, w których chce się budować bardziej tajemniczą i nastrojową atmosferę. Wciąż można dzięki nim uzyskać ostre obrazy, a jednocześnie rozkład świateł i cieni pozwala na budowanie bardziej intymnych portretów. Tego typu lamp upodobali więc sobie przykładowo fotografowie zajmujący się portretem artystycznym czy aktami.

Zajrzyj na stronę fotojoker.pl lub do naszych Salonów.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

1 komentarzZostaw komentarz

  • […] Uruchomienie lampy błyskowej jest zazwyczaj automatyczną funkcją aparatu, gdy robimy zdjęcia przy słabym oświetleniu. Jednak jak każdy amator fotografii wie, zdjęcia doświetlane wbudowaną lampą błyskową, pozostawiają wiele do życzenia. Elementy widoczne na fotografii stają się płaskie, pierwszy plan jest prześwietlony, a drugi zbyt ciemny. W jaki sposób więc doświetlać zdjęcia aby efekt był zadowalający? Na jakie światło się zdecydować, błyskowe czy ciągłe?  […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *