Statywy National Geographic – który wybrać? - Blog FOTOJOKER.pl

Statywy National Geographic – który wybrać?

National Geographic od ponad stu lat rozpala w każdym z nas odkrywcę, współpracując z najlepszymi naukowcami, fotografami i filmowcami. Nic więc dziwnego, że statywy sygnowane ich logo cieszą się popularnością. Jeśli zastanawiasz się nad tym, który z nich najlepiej sprawdzi się na Twoich fotograficznych podróżach, to świetnie trafiłeś! Poniżej znajdziesz ich dokładne omówienie i wskazówki, które pozwolą Ci wybrać statyw National Geographic stworzony z myślą o Tobie.

Idealne ujęcia w parze z lekkością

Zanim jednak przejdziemy do różnic, warto wspomnieć o tym co łączy statywy National Geographic. Asortyment obejmuje trzy rozwiązania: duży lub mniejszy statyw oraz wersję 3-w-1 (monopod, wysoki statyw lub statyw stołowy).

Każdy z nich został wykonany z aluminium o przemyślanym stosunku udźwigu do wagi. Do wszystkich statywów otrzymasz poręczny futerał z logo National Geographic, a także uchwyt do smartfona. To kompaktowe i lekkie sprzęty, łatwo zapakujesz je w bagaż podręczny.

Dla miłośników klasyki

Statyw National Geographic Large powstał z myślą o fotografach ceniących sobie skuteczność klasycznych rozwiązań. Jego udźwig to 3 kilogramy, natomiast sam statyw waży mniej niż kilogram. Dzięki czemu bez obaw możesz go zabrać ze sobą w dłuższą podróż.

Jego uniwersalny rozmiar – 160 cm po maksymalnym rozłożeniu, 61 cm po złożeniu – pozwoli Ci na wygodne ujęcia krajobrazowe czy portretowe, przy zachowaniu wygody w transporcie sprzętu. Za precyzyjne kadrowanie odpowiada 3-kierunkowa głowica z poziomicą. Dla ułatwienia mocowania sprzętu, producent umieścił na niej także płytkę szybkiego montażu.

Jeśli interesuje Cię fotografia portretowa, warto zwrócić uwagę na to, że głowica umożliwia obrót o 90 stopni. Dzięki temu nie umknie Ci żadne interesujące spojrzenie, czy niespotykany wyraz twarzy. Statyw złożony jest z trzech sekcji, rozkładanych za pomocą intuicyjnych zacisków. Jeden z nich ma jasnożółty kolor, co ułatwia pracę gdy złapanie wymarzonego ujęcia to kwestia kilku sekund.

Dla ceniących mobilność

Statyw National Geographic Small powstał z myślą o Tobie, jeśli podstawowym warunkiem jest dla Ciebie wyjątkowa kompaktowość (to tylko 42 cm po złożeniu) i lekkość sprzętu.

596 g przy udźwigu do 2,5 kilograma pozwala na to, aby mieć go pod ręką na każdej wycieczce. Cztery sekcje nóg z zaciskami rozkładają się na maksymalną wysokość 137 cm – ze względu na swój niewielki rozmiar najlepiej sprawdzi się w fotografii makro lub przestrzeni miejskiej, gdzie możesz ustawić go na murku lub ławce, aby uchwycić ciekawy krajobraz lub portret.

Tutaj również możesz liczyć na 3-kierunkową głowicę z poziomicą i płytką szybkiego montażu. Producent zadbał więc o to, żeby statywy różniły się przede wszystkim swoim rozmiarem, a nie jakością czy łatwością użytkowania.

Umieścisz na nim zarówno lekką lustrzankę, bezlusterkowca, jak i smartfona, jeśli szczególnie interesujesz się fotografią mobilną. To dobry wybór, gdy zdjęcia są dla Ciebie przede wszystkim pamiątką lub fascynującym hobby i chcesz poszerzyć swoje możliwości w tej dziedzinie.

Dla zwolenników nowatorskich rozwiązań

Powyższe dwa statywy zapewne nie zaskoczyły Cię niespotykanymi rozwiązaniami. Poszukujesz czegoś bardziej nietypowego? National Geographic 3-w-1 łączy w sobie funkcjonalność monopodu, wysokiego statywu i kompaktowego statywu stołowego.

To przede wszystkim ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów, ale także początkujących filmowców, bo jego duża wysokość (aż 189 cm) pozwala na wykonanie trudniejszych ujęć znad głowy. 3-kierunkowa głowica sprawdzi się zarówno w precyzyjnym kadrowaniu, jak i tworzeniu płynnych przejść. Udźwig pozwala na zamontowanie sprzętu o wadze do 2,5 kg, a sam statyw waży niewiele, bo tylko 860 g.

Pracę z monopodem ułatwia piankowy uchwyt, który zwiększa stabilność przy trzymaniu sprzętu oraz gumowa stopka z kolcem do wbicia w ziemię. Jeśli fotografujesz lub kręcisz wideo w terenie miejskim, możesz wyjąć stopkę i działać nadal bez przeszkód lub skorzystać z możliwości, jakie daje wysoki statyw. Natomiast opcja statywu stołowego świetnie sprawdzi się przy ujęciach, gdzie stabilizacja ma największe znaczenie. Przyda się podczas zdjęć nocnych z długim czasem naświetlania, a nawet podczas biurowej wideokonferencji.

Pora na podróż

Podsumowując – statywy National Geographic są stworzone nie tylko dla sympatyków kultowej marki, ale po prostu miłośników fotografii i kręcenia wideo. To sprzęty zaprojektowane z myślą o podróżach, z których przywieziesz ciekawe – raz przemyślane, raz spontaniczne – ujęcia. Fotografowie studyjni i zawodowi raczej nie skorzystają na kompaktowości i lekkości, ale początkujący, hobbyści i fani wycieczek z wielkim powodzeniem będą się nimi cieszyć.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kowalczuk

Specjalistka social media i pasjonatka fotografii. Od lat współpracuje z Foto7 - dystrybutorem popularnych marek takich jak Manfrotto, Lowepro czy JOBY. Odpowiada za komunikację marketingową i PR.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *