Sprzęt fotograficzny po gwarancji i jego uszkodzenie - co dalej? - Blog FOTOJOKER.pl

Sprzęt fotograficzny po gwarancji i jego uszkodzenie – co dalej?

Kupując aparat czy obiektyw liczysz na to, że posłuży Ci przez wiele lat. Czasem jednak wystarczy chwila nieuwagi, by uszkodzić sprzęt o wartości nawet kilku czy kilkunastu tysięcy złotych. Mniejszym problemem jest, gdy do zdarzenia dojdzie podczas obowiązywania gwarancji. A co w przypadku, kiedy gwarancja wygasła?

Ile trwa gwarancja producenta

Długość gwarancji to kwestia indywidualna i zależy od konkretnego producenta. Zazwyczaj jednak trwa ona od 12 do 24 miesięcy, licząc od momentu zakupu. Najczęściej obejmuje naprawę sprzętu lub jego wymianę (jeśli naprawa nie jest możliwa). Dotyczy to losowego przypadku, a nie np. celowego uszkodzenia sprzętu.

Awaria sprzętu po gwarancji

Złośliwość rzeczy martwych — chyba każdy z nas jej doświadczył. Wystarczy sprawdzić, jak często użytkownicy szukają rozwiązania takich problemów, jak choćby zaciemnienie kadru, czarne paski na zdjęciu czy brak możliwości uruchomienia aparatu. Jeśli dojdzie do tego już po zakończeniu okresu gwarancji producenta, może przydać Ci się ubezpieczenie „Ochrona urządzeń CEWE FOTOJOKER”.

Ochrona sprzętu fotograficznego po gwarancji — jak to działa

Jeśli inwestujesz w solidny sprzęt, może się okazać, że dodatkowa, pogwarancyjna ochrona to stosunkowo niewielki wydatek. Ochroną może być objęty nowy sprzęt o wartości od 200 zł aż do 35 000 zł. Co ważne, dokładnie tyle może wynieść maksymalna suma ubezpieczenia. W ramach ubezpieczenia „Ochrona urządzeń CEWE FOTOJOKER”* dostępne są 2 pakiety:

 • ubezpieczenie na wypadek awarii po zakończeniu okresu gwarancji producenta;
 • ubezpieczenie na wypadek awarii po zakończeniu okresu gwarancji producenta, przypadkowe uszkodzenie i kradzież z włamaniem lub rabunek.

Sprzęt może być objęty ochroną przez 12, 24, 36, a nawet 48 miesięcy, niezależnie od tego, gdzie Twój sprzęt ulegnie uszkodzeniu. Ubezpieczenie obowiązuje zarówno w Polsce, jak i za granicą, przy czym ubezpieczyciel zapewnia transport oraz realizację świadczeń ubezpieczeniowych wyłącznie na terenie Polski. Na terenie Polski nie musisz martwić się transportem uszkodzonego sprzętu. Po zaakceptowaniu zgłoszenia przez ubezpieczyciela, kurier odbierze od Ciebie sprzęt w ciągu zaledwie 4 dni. Co ważne — koszty transportu także pokryje ubezpieczyciel.

W sytuacji, gdy zdecydujesz się na sprzedaż sprzętu objętego ubezpieczeniem, możliwe jest przeniesienie praw z ubezpieczenia na nowego właściciela bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

W przypadku, gdy okaże się, że naprawa nie będzie możliwa, otrzymasz kartę podarunkową na zakupy w sieci CEWE FOTOJOKER o wartości maksymalnej sumy ubezpieczenia, czyli do wartości zakupionego sprzętu.

Wyłączenia

Ochrona ubezpieczeniowa wynikająca z ubezpieczenia „Ochrona urządzeń CEWE FOTOJOKER” nie obejmuje m.in. szkód, które są efektem:

 • zaniechania serwisowania, jeśli było zalecane przez producenta urządzenia;
 • kradzieży z włamaniem do pojazdu, jeśli utracone urządzenie było pozostawione w pojeździe w widocznym miejscu;
 • nieschowania sprzętu w bagażniku lub schowku;
 • działania ognia lub innych żywiołów (trzęsienie ziemi, huragan, sztorm, powódź);
 • naprawy urządzenia dokonywanej przez osobę nieuprawnioną lub nieautoryzowany punkt naprawczy (chyba, że nie miało to związku z powstałą szkodą);
 • działań wojennych, stanu wojennego, stanu wyjątkowego, wybuchu nuklearnego, zamieszek, rozruchów;
 • rażącego niedbalstwa ubezpieczonego;
 • wyrządzonym przez ubezpieczonego, osoby bliskie lub pracownika w stanie nietrzeźwości lub stanie po użyciu alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających;
 • użytkowania urządzenia niezgodnie z jego przeznaczeniem lub instrukcją obsługi urządzenia.

Wszystkie wyłączenia szczegółowo opisane są w OWU.

Ochrona pogwarancyjna sprzętu fotograficznego — czy warto

Wszystko zależy od tego, jak duże jest ryzyko, że dojdzie do jego awarii, uszkodzenia lub kradzieży. Jeśli np. nie rozstajesz się ze swoim aparatem i zabierasz go w każdą podróż lub w Twojej okolicy często dochodzi do włamań, ubezpieczenie „Ochrona urządzeń CEWE FOTOJOKER” może okazać się dla Ciebie bardzo pomocne.

 

* Produkt oferowany jest przez Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A. Warunki ubezpieczenia oraz wyłączenia zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia Ochrona Urządzeń CEWE FOTOJOKER dostępne na stronie www.fotojoker.pl/ubezpieczenie lub o szczegółach ubezpieczenia pytaj w salonach CEWE FOTOJOKER. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Redakcja