SONY RX100M3 - przełomowy kompakt - Blog FOTOJOKER.pl

SONY RX100M3 – przełomowy kompakt

RX100M3

Cztery lata temu pojawił się na rynku przełomowy aparat kompaktowy: RX100. Aparat cechowało wyjątkowe połączenie jakości, przy zachowaniu niewielkich wymiarów. Tajemnica sukcesu serii RX100 tkwi w trzech elementach.

RX100M3

BionzX – najwyższy standard przetwarzania. Zaawansowany przetwornik obrazu wiernie odwzorowuje szczegóły i faktury powierzchni.

Kluczowe zalety SONY RX100M3

Po pierwsze nowoczesna matryca obrazowa (to na niej obiektyw rysuje zdjęcie), aż 4x większa niż w zwykłych aparatach kompaktowych. W fotografii cyfrowej rozmiar matrycy ma kluczowe znaczenie dla jakości obrazu. W wielkim skrócie: im większa matryca, tym lepiej. Duża matryca jest znacznie czulsza na światło, dzięki czemu nawet w słabym oświetleniu można fotografować bez użycia lampy błyskowej. Jest to niezwykle cenna i pożądana cecha aparatu fotograficznego.

SONY RX100M3? Niech stanie się jasność

Drugim kluczowym elementem jest wysokiej klasy obiektyw o dużej jasności. W serii RX Sony zastosowało obiektywy zaprojektowane przez słynną firmę Zeiss. Legenda tej firmy nie wzięła się znikąd. Nie wszyscy wiedzą, że Zeiss projektuje obiektywy fotograficzne już od ponad 170 lat. Duża jasność F1.8 oznacza, że do matrycy dociera kilkakrotnie więcej światła niż w zwyczajnych kompaktach. Jasny obiektyw w połączeniu z czułą matrycą i stabilizacją obrazu daje użytkownikowi wspaniałą swobodę fotografowania w każdych warunkach oświetleniowych (statyw nie zawsze jest rozwiązaniem).

RX100M3

Jakość SONY RX100M3? Nie tylko dla profesjonalistów

Wreszcie trzeci powód, który w połączeniu z dwoma pierwszymi stanowi o atrakcyjności aparatów z serii RX10: niewielkie, kompaktowe wymiary oraz solidność korpusu. Dyskrecja – to ważna i pożądana cecha aparatu, którym chcemy fotografować w podróży. Wszystkie aparaty z serii RX100 mają niemal identyczne gabaryty. Są niewiele większe od paczki papierosów. Zmieszczą się w każdej kieszeni. Foto-entuzjastów zainteresuje również fakt, że obok pełnej automatyki aparaty z serii RX100 dysponują pełnymi możliwościami ręcznych ustawień parametrów oraz możliwością zapisu zdjęć w formacie RAW. Wszystko to sprawia, że RX-y są atrakcyjną propozycją zarówno dla osób, które oczekują możliwie najwyższej jakości zdjęć i niekłopotliwej pełnej automatyki oraz dla fotografów przyzwyczajonych do pracy z aparatami z wymienną optyką. RX100 zauroczył mnie od chwili wykonania i wydrukowania pierwszych fotografii. W momencie gdy zobaczyłem moje zdjęcie z tego maleństwa, wydrukowane w formacie 60×90 zauroczenie zamieniło się w miłość.

Małego SONY RX100M3 wielkie możliwości

RX100M3Od tamtej chwili zawsze mam przy sobie jeden z aparatów z tej serii, najchętniej RX100M3. To pierwszy model w serii RX z wysuwanym wizjerem elektronicznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu fotografowanie i filmowanie nawet w pełnym słońcu jest przyjemnością. Wizjer lubię jeszcze za jedną rzecz, gdy przez niego patrzę, zamykam drugie oko i istnieje dla mnie wyłącznie świat zamknięty w ramce wizjera, to bardzo pomaga w skupieniu się nad kompozycją kadru. Jednej rzeczy jestem pewien, kto raz spróbuje fotografowania aparatem z serii RX100, nie będzie chciał innego kompaktu. Trudno znaleźć aparaty, które tak dobrze łączą wysoką jakość obrazu i niewielkie gabaryty.

Główne cechy SONY RX100III:
• Jasny, szerokokątny obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T* 24 – 70 mm F1,8-2,8
• Czytelny, wysuwany wizjer OLED Tru-Finder™ z powłoką ZEISS® T*
• Wykonany w technologii BSI przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ typu 1,0” o efektywnej rozdzielczości 20,1 megapiksela oraz wydajny procesor BIONZ X
• Zapis filmów Full HD w formacie XAVC S przy przepływności 50 Mb/s
• Uchylny ekran LCD ułatwiający wykonywanie autoportretów
• Współpraca z serwisem PlayMemories, Camera Apps

Powyższy artykuł ukazał się już w naszym magazynie FOTOJOKER, a nowy numer znajdziesz TUTAJ.

Jeśli jesteś fanem marki SONY to z pewnością zainteresują Cię warsztaty, które FOTOJOKER organizuje już 29.09.2017 w sklepie FOTOJOKER (Gdańsk, Galeria Bałtycka, aleja Grunwaldzka 141). Między godziną 12.00, a 20.00, każdy będzie mógł obejrzeć i przetestować sprzęt SONY, spotkać się z trenerami i zapytać o porady ekspertów oraz skorzystać ze specjalnej oferty zakupowej. O warsztatach portretowych wspominaliśmy już TUTAJ.

RX100M3 i nie tylko?

Zdjęcia: źródło – Sony

Aparaty marki SONY (i nie tylko!) znajdziesz również w naszym sklepie internetowym, pod tym LINKIEM.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *