Sesja zdjęciowa na roczek dziecka - Blog FOTOJOKER.pl

Sesja zdjęciowa na roczek dziecka

roczek dziecka

Pierwszy rok życia dziecka jest zupełnie wyjątkowy. Wszystko jest nowe i maluszek codziennie Cię zaskakuje. Pierwszy spacer, ząbek, uśmiech. Wszystkie te momenty zasługują na to, aby zapamiętać je na zawsze. W zachowaniu tych ulotnych chwil pomoże fotografia. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie sesji zdjęciowej na roczek dziecka. Wyjątkowe kadry staną się bezcenną pamiątką. Będziesz mógł wracać do nich zawsze, kiedy będziesz chciał sobie przypomnieć, jakie malutkie stópki miało Twoje dziecko zaraz po urodzeniu. Podpowiadamy, jak zrobić takie urocze zdjęcia.

Zdjęcia z pierwszego roku – bezcenna pamiątka i prezent od serca

 

Pierwsze chwile z dzieckiem w domu są wyjątkowe i przepełnione miłością. Tak długo wyczekiwany maluszek w końcu jest wśród Was i możecie razem przeżywać wiele pierwszych momentów. Jego miny, uśmiechy, zabawy są dla Was wielką radością. Warto uchwycić te niesamowite momenty i zatrzymać je na zawsze dzięki fotografiom. Wyobraź sobie, jak przyjemnie będzie usiąść z całą rodziną przy kominku w jesienny wieczór i powspominać roczek dziecka. Oglądając zdjęcia, na których widać jak uwielbiał swoją przytulankę, którą dostał od Babci, przeniesiesz się do radosnych wspomnień. To może być cudowny wieczór spędzony z tymi, których kochasz. Poza tym to właśnie zdjęcia pozwolą dziecku poznać tak barwny okres w życiu i wiele anegdot związanych z pierwszymi miesiącami życia.

Wspólne momenty są zupełnie wyjątkowe. Gdy maluch śmieje się lub słodko śpi, z chęcią sięgamy po aparat. Wykonanie udanego portretu dziecka daje ogromną satysfakcję i pozwala stworzyć pamiątkę na całe życie.

roczek dziecka

Nie uważasz, że świetnym pomysłem byłoby zorganizowanie sesji zdjęciowej na roczek dziecka?  Efekty takiej sesji, jak i zdjęcia zbierane przez cały rok mogą posłużyć do stworzenia wyjątkowych prezentów z okazji pierwszych urodzin. Idealnie sprawdzi się CEWE Fotoplakat, CEWE FOTOKSIĄŻKA lub Fotokalendarz w najwyższej jakości Premium. Dla siebie lub bliskich. Dziadkowie na pewno ucieszą się z kalendarza, w których każda z 12 kartek to zdjęcie z kolejnego miesiąca życia ich wnuczka.

Jednak, aby taka sesja była naprawdę udana, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, którymi warto uzupełnić swój zestaw fotograficzny lub na bazie tych modeli stworzyć wyposażenie do sesji zdjęciowej.

Fotografie na roczek dziecka – jaki sprzęt?

Olympus OM-D E-M10 Mark II z ob. 14-42mm f/3.5-5.6 ED EZ PANCAKE

Robienie zdjęć maluchom to świetna zabawa i umiejętność utrwalanie pięknych chwil. Przede wszystkim fotografia dziecięca to połączenie podejścia fotoreportażowego i znanego ze street photo. Nic więc dziwnego, że aparaty, które sprawdzają się w tych gatunkach fotografii, pomogą również podczas sesji na roczek dziecka. Olympus OM-D E-M10 Mark II zapewni wszystko to, co niezbędne podczas rejestrowania beztroskich chwil z życia maluchów.

Olympus OM-D E-M10 Mark II z ob. 14-42mm f/3.5-5.6 ED EZ PANCAKE (srebrny)

Przede wszystkim ten bezlusterkowiec pozwala nadążyć za pociechami. Oferuje szybki system AF z 81 polami AF i detekcją kontrastu, tryb zdjęć seryjnych działający z prędkością do 8,5 kl./s i czułość ISO wynosząca aż maksymalnie 25 600. W połączeniu z wydajną 5-osiową stabilizacją obrazu i wizjerem elektronicznym o wysokiej rozdzielczości pozwala skupić się na chwytaniu ulotnych chwil podczas zabaw pociech. Dołączony w zestawie obiektyw M.Zuiko 14-42 mm f/3.5-5.6 ED EZ Pancake jest dyskretny i nie będzie przesadnie zwracał na siebie uwagi milusińskich. Jego ogniskowa (mnożnik ogniskowej dla formatu Micro 4/3 wynosi 2x) umożliwia wykonywanie świetnych portretów dzieci pozbawionych zniekształceń.

Olympus M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8 ED

Kolejna propozycja sprzętu do sesji dziecięcej może wydawać się z początku nieoczywista, ale gdy weźmie się pod uwagę ww. mnożnik ogniskowej dla formatu Micro 4/3 wynoszący 2x, to wtedy okazuje się, że Olympus M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8 ED świetnie sprawdzi się w fotografii portretowej dzieci.

Olympus M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 ED (srebrny).

Poza kątem widzenia odpowiadającym obiektywowi o ogniskowej 90 mm Olympus M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8 ED oferuje przesłoną wynosząca f/1.8. Dzięki temu można uzyskać naprawdę płytką głębię ostrości, która jest tak pożądaną w fotografii portretowej. Co więcej, jego wysoka jakość optyczna i zaawansowana konstrukcja umożliwiają uzyskanie plastycznego efektu bokeh. Nastrojowe kadry na roczek dziecka gwarantowane!

Blenda fotograficzna Quadralite 60 cm biało-srebrna

Podczas sesji na roczek dziecka trudno jest operować światłem błyskowym, stąd często trzeba polegać na świetle zastanym. Ten typ oświetlenia jest najłatwiej dostępny i naturalny dla dziecka, stąd początkujący prawdopodobnie właśnie w takich warunkach będą realizowali swoje sesje portretowe dzieci. Aby jednak móc kreatywnie pracować ze światłem zastanym niezbędne jest wyposażenie się w blendę fotograficzną (zresztą przyda się także przy świetle sztucznym).

Blenda to podstawowy modyfikator światła, która działa na bardzo prostej zasadzie. W przypadku blendy Quadralite wykorzystuje dwie powierzchnie – białą i srebrną. Pozwalają one odbijać światło tak, aby doświetlić zacienione fragmenty sceny. Przykładowo więc posłużą do doświetlenia twarzyczki dziecka, gdy np. leży lub siedzi bokiem albo tyłem do głównego źródła światła. Biała powierzchnia blendy może posłużyć także za neutralne tło, gdy w pokoju dziecka znajdujące się na kolejnych planach kolorowe zabawki odwracają uwagę od maluszka.

Statyw Hama Traveller 117 Ball

Fotografia dzieci należy raczej do dynamicznych dziedzin, dlatego podczas sesji warto mieć ze sobą statyw. W szczególności, jeśli zamierzasz wykonać wspólne zdjęcia z okazji roczku. Wtedy aparat z samowyzwalaczem może być ustawiony na statywie tak, aby umożliwić Wam znalezienie się całą rodziną na zdjęciu.

Przykładowy model statywu Hama Traveller 117 Ball posiada wszystkie funkcje, których można oczekiwać od dobrego statywu. Z perspektywy fotografii dziecięcej przyda się w szczególności głowica kulowa, która pozwala bardzo szybko i precyzyjnie zmienić położenie aparatu. Przy niekiedy naprawdę szybko dziejących się wydarzeniach podczas sesji portretowej dziecka będzie to naprawdę kluczowa funkcja.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *