W mojej historii z fotografią sportową miałam do czynienia z różnymi obiektywami zmiennoogniskowymi, ale nowa Sigma 70-200 mm zrobiła na mnie niesamowite wrażenie już od pierwszego kadru. Jest zaskakująco szybka i celna, a właściwie wszystkie zdjęcia, które nią zrobiłam, były idealnie ostre. Po moich różnych przygodach z teleobiektywami jestem nią bardzo pozytywnie zaskoczona.
Zawody Jeździeckie – Wymagający Fotoreportaż
Zawody jeździeckie to bardzo wymagający fotoreportaż – podobnie jak w większości dyscyplin sportowych. Cały czas trzeba być skupionym i podążać za parą na parkurze, zwłaszcza podczas zawodów w skokach przez przeszkody. Dlatego teleobiektyw wysokiej jakości, który trafia z ostrością tam, gdzie zechcę, jest na wagę złota.
Sigma 70-200 mm – Idealna do Fotografii Sportów Jeździeckich
Sigma 70-200 mm umożliwiła mi uchwycenie idealnych faz ruchu konia podczas galopu, skoku czy nawet upadku jeźdźca bez najmniejszego wysiłku. Każdy sport potrafi zaskoczyć, jednak sporty ze zwierzętami, zwłaszcza z końmi, wymagają ogromnej pracy włożonej w poznanie i zrozumienie tych zwierząt. Istotna jest nić porozumienia oraz przyjaźń i pasja – bez nich naprawdę ciężko uzyskać zadowalające wyniki.
Obiektyw jest dostępny w sklepie pod linkami:
- Obiektyw Sigma S 70-200mm f/2.8 DG DN OS (Sony E)
- Obiektyw Sigma S 70-200mm f/2.8 DG DN OS (L-mount)
- Obiektyw Sigma S 70-200mm f/2.8 DG OS HSM (Nikon)
- Obiektyw Sigma S 70-200mm f/2.8 DG OS HSM (Canon)
Cechy Konia, które Warto Uwzględnić w Fotografii
Konie to zwierzęta dość płochliwe, co wynika z ich natury i kąta widzenia. Potrafi je wystraszyć naprawdę niepozorna dla ludzi rzecz. Jadąc na zawody w skokach przez przeszkody, zawsze zastanawiam się, co tym razem zobaczę i co uda mi się uchwycić. Może tym razem uda się uchwycić spadającego jeźdźca, a następnie jego rumaka skaczącego samotnie dalszą część parkuru? A może dębowanie i odmowy skoku spowodują, że jeździec zakończy swój przejazd przed skoczeniem pierwszej przeszkody? Trzeba pamiętać, że jest to sport ekstremalny i może zakończyć się naprawdę różnie, jednak zawsze trzymam kciuki za wszystkich zawodników startujących tego dnia.
Zmienność Warunków Oświetleniowych
Dodatkowym aspektem podczas takich zawodów jest fakt, że potrafią trwać cały dzień, a zmienne warunki oświetleniowe mogą być wyzwaniem. Jednak Sigma radzi sobie z nimi nadzwyczaj dobrze. Ostre słońce i siwe konie? Nie ma problemu! Cień, wieczór, a na parkurze pojawia się kary koń? Tak samo. Za każdym razem radzi sobie bardzo dobrze.
Znajomość Zasad Fotografii Jeździeckiej
Samo jeździectwo to bardzo wdzięczny do fotografowania sport, o ile zna się kilka zasad pozwalających uchwycić grację, lekkość i umiejętności danego wierzchowca. Podczas każdego chodu konia, tj. stępa, kłusa i galopu, bardzo istotne jest ułożenie nóg, szyi oraz głowy, aby pokazać to, co w nim najlepsze.
Profile i Pozycje Zwierząt w Fotografii
Podobnie jak ludzie, konie mają swoje lepsze i gorsze profile oraz pozycje do zdjęć. Bardzo ważne są też uszy koni, które wyrażają emocje. Najlepiej, żeby obydwa stały nastawione do przodu, co wyraża zainteresowanie, ale bez paniki. To najbardziej pożądane ustawienie uszu w jeździeckiej fotografii. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pysk konia – najlepiej, aby był zamknięty i luźno przeżuwał wędzidło, co oznacza jego spokój. Znajomość takich podstaw pozwala na uwzględnienie tego, co w danym wierzchowcu jest najlepsze.
Wyzwania i Nagrody Fotografii Jeździeckiej
Sama wiem, jak bardzo wymagający jest to sport i jeszcze bardziej wymagająca fotografia dla osoby, która nigdy z końmi nie miała do czynienia. Polecam jednak przełamać się i spróbować popracować choć raz w życiu z końmi. Kadry wykonane Sigmą 70-200 mm na pewno wynagrodzą trudy, a sam obiektyw będzie niesamowitym wsparciem dla osób uczących się, a dla zaawansowanych fotografów sprawi, że praca w trudnych warunkach będzie o wiele przyjemniejsza.
Obiektyw jest dostępny w sklepie pod linkami:
