Przewidujemy trendy w fotografii cyfrowej na 2019 - Blog FOTOJOKER.pl

Przewidujemy trendy w fotografii cyfrowej na 2019

trendy w fotografii

Tempo rozwoju współczesnych technologii sprawia, że niemal codziennie producenci ujawniają kolejne innowacje. Nowy rok stanowi więc świetną okazję do sprawdzenia, czego można się spodziewać w najbliższych 12 miesiącach w branży fotograficznej. W jakim kierunku będzie zmierzać fotografia cyfrowa w 2019 roku? Postaramy się o odpowiedź w artykule.

Jeszcze większa ekspansja bezlusterkowców

Premiera pełnoklatkowych bezlusterkowców Nikona Z i Canona R stanowiła bardzo mocny akcent wieńczący 2018 rok. Wkroczenie do tego segmentu najpopularniejszych producentów w branży zaostrzyło rywalizację i zdaje się, że przesądziło, iż tego typu aparaty stanowią przyszłość fotografii, a lustrzanki z czasem staną się urządzeniami niszowymi. W 2019 roku Nikon planuje premierę obiektywów Nikkor Z, wśród których największym zainteresowaniem cieszy się Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct. Instrument o tak imponującej światłosile z pewnością będzie oferował bardzo ciekawe parametry obrazu.

Ruchy Nikona i Canona nie pozostają jednak bez odpowiedzi i 2019 rok przyniesie premiery sprzętu pozostałych producentów znanych z tworzenia bezlusterkowców. Wśród nich można wymienić np. Olympus OMD E-M1X, który ma stać się flagowym modelem adresowanym do zawodowych fotoreporterów oraz Sony A7s III, już teraz uważany przez wielu za nowego króla w segmencie filmowym. Poza tym planowane są premiery bardziej uniwersalnych modeli – także dla amatorów.

Nowości w smartfonach – więcej i mocniej

trendy w fotografiiTrendy w 2019 roku będą wskazywać na sukcesywne wyposażanie smartfonów w większą liczbę kamer. Potrójny tylny aparat stanie się standardem. Chęć montowania w urządzeniach coraz większych ekranów i trend tworzenia bezramkowych urządzeń wymusza poradzenie sobie z problemem umiejscowienia przedniej kamery. Możliwe rozwiązania tego problemu przedstawili Chińczycy – firma VIVO zaprezentowała smartfon, który posiada chowaną przednią kamerę. Producenci będą musieli wykazać się sporą pomysłowością, chcąc jednocześnie zwiększać liczbę przednich kamer i je ukrywać na rzecz tworzenia jednolitej powierzchni ekranowej.

Coraz większe wyświetlacze i większa liczba aparatów zwiększy zapotrzebowanie na energię. Wydajność akumulatorów jest bolączką wielu producentów, ale z pomocą mogą przyjść akumulatory litowo-tlenowe, które mogą wyprzeć baterie litowo-jonowe.

Sztuczna inteligencja w aparatach 

W poprzednich latach pojęcie sztucznej inteligencji było odmieniane przez wszystkie rodzaje. Nie inaczej będzie w 2019 roku. Technologie te spektakularnie wkraczają do świata smartfonów, pozwalając na wykorzystanie pełni potencjału matryc urządzeń mobilnych. Często też umożliwiają osiągnięcie zdumiewających rezultatów. Przykładem może być tryb Night Shift dostępny w aparatach smartfonów Google Pixel, który umożliwia wykonywanie świetnych zdjęć w ciemnościach bez wykorzystania statywu.

Wciąż jednak technologie te nie są wprowadzane z takim rozmachem do bezlusterkowców, aparatów kompaktowych czy lustrzanek. Na tę chwilę mogłoby to być zbytnią ekstrawagancją, gdyż stosowanie ich w smartfonach uzasadnione jest dużo bardziej ograniczonymi możliwościami miniaturowych obiektywów i sensorów, którym pomaga właśnie zastosowanie sztucznej inteligencji. Jednakże z czasem producenci zaczną stosować takie rozwiązania w tradycyjnych aparatach, gdzie będą pomagały redukować szumy, zwiększać rozpiętość tonalną czy uczyć się stylu pracy użytkownika. Myślisz, że sztuczna inteligencja przy robieniu zdjęć to scenice-fiction? Pamiętaj, że kiedyś komputer zajmował cały pokój, a telefony były wielkości cegły.

Zdjęcia natychmiastowe

Z pewnością rozwinie się sfera zdjęć natychmiastowych skoro aparat w smartfonie mamy zawsze pod ręką, to samodzielne wydrukowanie fotografii nie jest problemem. Wystarczy podpiąć urządzenie do charakterystycznej, czerwonej maszyny przypominającej bankomat. To Fotokiosk, które znajdziesz w największych centrach handlowych i salonach CEWE FOTOJOKER. Trendem potwierdzającym to, że chcemy mieć zdjęcie jak najszybciej, jest też popyt na aparaty Instax. Szczególnie modne są one u młodzieży, która używa ich na imprezach (na weselach to również hit). Co więc wybierzesz dla siebie? Pozostaniesz wierny jakości tradycyjnych aparatów fotograficznych czy jednak zdecydujesz się na fotografię mobilną? Oczywiście świetne zdjęcia zaczynają się od Ciebie, więc niezależnie czym je zrobisz, zadbaj potem o pokazanie pełni ich zalet wizualnych w najwyższej jakości druku.

trendy w fotografii

źródło zdjęć: ThinkstockPhotos, GettyImages

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

1 komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *