Podstawowe błędy początkującego fotografa - Blog FOTOJOKER.pl

Podstawowe błędy początkującego fotografa

błędy fotografa

Pierwsze kroki w fotografii, nawet tej amatorskiej, nie są łatwe. Trudności zaczynają się często już na etapie zakupu sprzętu. Producenci proponują tak różnorodną ofertę, że nie tylko początkującym zdarza się zagubić. Kolejne błędy to także pochodna braku doświadczenia w wielu aspektach. Uczymy się jednak całe życie – może, gdy poznasz podstawowe błędy początkującego fotografa będzie Ci łatwiej?

Nieodpowiedni sprzęt

błędy fotografa

Fotografia jest przez wiele osób traktowana jak dziedzina sztuki. Nietrudno przyznać rację takiemu stwierdzeniu, szczególnie gdy ogląda się fotografie profesjonalistów. Co należy wiedzieć o fotografii by rozpocząć z nią przygodę z fajnymi efektami i  “bez sparzenia się”? Na początek trzeba przede wszystkim wybrać odpowiedni sprzęt. Tutaj należy przemyśleć po prostu własne umiejętności i potrzeby. Wiele osób po prostu najpierw myśli o budżecie przesadzając w obie strony. Jeśli nie znamy się na sprzęcie to czytajmy o tym, ale też pytajmy fachowych sprzedawców.

Pierwsze kroki warto stawiać z nieco prostszymi w obsłudze modelami aparatów, a wraz z doświadczeniem można myśleć o bardziej profesjonalnym sprzęcie. Aparat cyfrowy to podstawowy sprzęt, który niekoniecznie potrafimy wybrać samodzielnie. Dobre aparaty cyfrowe nie zawsze muszą oznaczać modele z “górnej półki”. Na początku nie szalejmy z budżetem, kupny tańszy aparat, ale adekwatny do potrzeb. Nikt nie każe Ci używać go do końca życia. Profesjonalne aparaty cyfrowe nie zawsze od razu oznaczają profesjonalne zdjęcia.

Brak systematycznej konserwacji i czyszczenia

błędy fotografa

Trzeba pamiętać, że nawet najlepszy  sprzęt może nie podołać, jeśli nie będą odpowiednio zadbane. Nie każdy bowiem wie, w jaki sposób dbać aparaty. Zatem jak czyścić i konserwować sprzęt aby prawidłowo działał i służył jak najdłużej? Specjaliści wskazują, że zasad jest kilka. Podstawą jest regularne sprawdzanie prawidłowego działania sprzętu, zarówno jeśli chodzi o mechanikę jak i elektronikę. Do tego aparat należy odpowiednio przechowywać, do czego niestety niektórzy nie przykładają należytej uwagi. Aparaty fotograficzne trzeba też odpowiednio czyścić, jednocześnie chroniąc  przed zabrudzeniem w czasie użytkowania. Aparaty cyfrowe należy regularnie czyścić, ale nie wolno tego robić w sposób dowolny, gdyż sprzęt ten jest delikatny i nieprawidłowa konserwacja może go uszkodzić. W związku z tym, do czyszczenia zaleca się specjalistyczne zestawy czyszczące. W takim zestawie znajdują się zazwyczaj: miękki pędzelek wraz z gruszką, patyczki czyszczące, miękka szmatka oraz bibułki czyszczące, a także płyn do mycia soczewek.

Najczęstsze błędy podczas fotografowania

Błędy początkujących to także kwestie związane z samym warsztatem. Brak cierpliwości nie popłaca również w fotografii, bo wszystko wymaga treningu. Wśród najczęściej wymienianych “grzechów” wskazuje się złą ostrość zdjęcia, która nie ma nic wspólnego z celową nieostrością. Błędy obejmują także nieprawidłowe kadrowanie, nieumiejętny dobór oświetlenia czy trzymanie obiektywu w świetle zamiast w cieniu. Niektórzy też po prostu nie dbają o prostą linię horyzontu czy “ucinają głowy”.  Każde zdjęcia wymaga skupienia, bo zdobycie kadru to dopiero początek zabawy zwaną fotografią. Później przyjdzie czas na pokazanie Twoich zdjęć i zrobienie z nich opowieści – sposobów jest mnóstwo, ale to już temat na inny artykuł…

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

2 komentarzeZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *