Podróże z aparatem - Fotografowanie wiosną - Blog FOTOJOKER.pl

Podróże z aparatem – Fotografowanie wiosną

Wiosna to taki czas, gdy wszystko się budzi. Wiosenne słońce przyjemnie grzeje zachęcając do wyjścia z domu. Budząca się do życia przyroda aż się prosi, by ją fotografować. Pojawiają się pierwsze pączki bazie i liście, pierwsze kwiatki a wszystko pierwsze, wiosenne. Pierwsze listki lub kwiaty pięknie prezentują się na zdjęciach, kiedy tło jest rozmyte. Najłatwiej uzyskać taki efekt wykonując zdjęcia programem do makrofotografii. W aparatach z wymienną optyką stosujemy obiektywy makro lub krótką głębię ostrości.

fot. Piotr Szalak

fot. Piotr Szalak

fot. Piotr Szalak

fot. Piotr Szalak

Budzą się też ze snu zimowego niektóre aparaty fotograficzne. To jest ten czas kiedy część użytkowników przypomina sobie o nich. Odnajduje swoje aparaty ukryte od sylwestra i sprawdza, jak przetrwały ten zimowy okres. Czasem w trakcie takich oględzin odnajdujemy na karcie pamięci zdjęcia o których zupełnie zapomnieliśmy, a obiecywaliśmy że przekażemy zaraz po nowym roku rodzinie i znajomym. Czasem właśnie wtedy przypominamy sobie, że w aparacie powinny być jeszcze „ostatnio” robione zdjęcia. Może się też zdarzyć, że wcale nie możemy włączyć aparatu. Dobrze, jeśli to tylko wina zasilania i przy użyciu ładowarki możemy przywrócić aparat do życia. Gorzej, gdy zagubimy ładowarkę lub mimo naładowania albo wymiany akumulatora aparat nadal nie działa. Wiosna to też dobry czas na oddanie aparatu do serwisu w celu czyszczenia i konserwacji przed zbliżającym się sezonem. Warto pomyśleć o nowym akumulatorze.

Na wiosnę do życia budzą się zwierzęta. Łatwo je podglądać, ponieważ jeszcze nie ma liści. Nietrudno też podglądać ptaki, również wodne. Warto wybrać się za miasto by je podziwiać i fotografować. W tej sytuacji przydają się aparaty o dużym przybliżeniu, a dla aparatów z wymienną optyką teleobiektywy.

fot. Piotr Szalak

fot. Piotr Szalak

fot. Piotr Szalak

fot. Piotr Szalak

Wiosna to bardzo dobry czas na fotografię architektury.

fot. Piotr Szalak

fot. Piotr Szalak

Brak liści na drzewach powoduje, że nic nie zasłania budynków a wiosenne słońce pięknie je oświetla. Centra miast pięknie wyglądają i nie są zasłonięte kawiarnianymi stolikami i parasolami które w lecie się tam panoszą.

 

fot. Piotr Szalak

fot. Piotr Szalak

Wiosna to ten czas gdy przychodzą drugie święta w ciągu roku, kiedy spotykamy się z rodziną i robimy wspólne zdjęcia. Często w święta sięgamy do archiwów rodzinnych i przeglądamy stare zdjęcia. Warto na bieżąco uzupełniać takie archiwa drukowanymi odbitkami, by móc się cieszyć namacalnym dowodem naszego istnienia.

CEWE Fotoksiążka jako album na zdjęcia

Można też pomyśleć o przygotowaniu CEWE fotoksiążki ze starych zdjęć rodzinnych, by zabezpieczyć je przed dalszym niszczeniem podczas przeglądania oraz dodać podpisy zawierające informacje kto jest na zdjęciu i kiedy było zrobione. Okres świąteczny to czas rodzinnych wyjazdów za miasto by spalić obżarstwo i poszukiwać wiosennego słońca. Robione przy tej okazji zdjęcia warto wywołać na papier i rozdać wśród uczestników.

Czasem to właśnie na wiosnę pojawiają się pierwsze pomysły by kupić nowy aparat. Pytanie jaki, ale to już temat na inny tekst .

O autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona www autora

Piotr Szalak

Fotograf amator oraz doświadczony znawca sprzętu fotograficznego.

2 komentarzeZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *