Podróże z aparatem - fotografowanie krajobrazu - Blog FOTOJOKER.pl

Podróże z aparatem – fotografowanie krajobrazu

Nie bez powodu krajobrazy należą do ulubionych motywów fotografów. Nawet bez specjalnego wyposażenia, ale z pewnym doświadczeniem, można uzyskać imponujące zdjęcia. Szczególnie wtedy, kiedy natura prezentuje się sama w całej swojej krasie. Zadaniem fotografa jest tylko naciśnięcie spustu migawki. Przy fotografowaniu krajobrazu trzeba uważać właściwie jedynie na dwie kwestie: na kadrowanie i na światło.

Ten ostatni parametr możemy zaplanować jedynie w oparciu o prognozę pogody i nie mamy na niego wpływu. Natomiast o kadrowaniu decyduje wyłącznie fotograf przez odpowiednie ustawienie ogniskowej i pozycję samego aparatu. Ponadto warto stosować się do trzech podstawowych zasad.

Zasada nr 1:  staraj się komponować obraz według reguły trójpodziału, ułóż istotne punkty i linie na zdjęciu na domyślnych poziomych i pionowych liniach trójpodziału. Linia horyzontu w środku zdjęcia zwykle sprawia, że zdjęcie wydaje się nudne.

trzymaj się zasad trójpodziału

Zasada nr 2: bliżej zwykle oznacza lepiej. Zrób dodatkowy wariant ujęcia z nieco bliższym kadrowaniem (albo skadruj później zdjęcie na komputerze).

pięke krajobrazy są zawsze miłe dla oka

Zasada 3: nie zapominaj o pierwszym planie. Drzewo lub kamień z przodu zdjęcia zawsze podniesie jego walory. Można też przyjąć niską perspektywę ujęcia inscenizując podłoże w kadrze.

elementy dodatkowe wzbogacają zdjęcia

Źródło zdjęć: Depositphoto, ThinkstockPhotos

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Iwona Łapińska

Content Marketing & PR Manager w firmie CEWE oraz fotograf amator. "Podróże i fotografia to moja pasja. Cieszę się, że fotografia jest nie tylko częścią życia prywatnego, ale również zawodowego."

5 komentarzyZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *