Optymalna fotografia z Twojego smartfona - Blog FOTOJOKER.pl

Optymalna fotografia z Twojego smartfona

Jest przedmiot, który praktycznie cały czas jest z nami. Smartfon zazwyczaj towarzyszy nam zarówno na zwykłej przechadzce, wieczornym wyjściu na miasto, jak również na urlopie. Nowe technologie powodują, że smartfony potrafią wykonać naprawdę dobre zdjęcia. Jeśli skorzystamy dodatkowo z kilku wskazówek, na pewno uda się nam wykonać ostre zdjęcia z osobistą nutą.

Wykorzystaj „zoom trampkowy“

Jeżeli chcesz, aby obiekt był większy w kadrze? Zapomnij o stosowaniu zoomu. Ten cyfrowy obniża zazwyczaj jakość zdjęć. Powiększa on tylko wycinek obrazu powodując utratę jakości. Zdecydowanie lepiej jest „wyciąć” interesujący nas fragment w programie graficznym na komputerze.

Zamiast używać cyfrowego zoomu, lepiej używać „zoomu trampkowego”, co oznacza po prostu podejście jak najbliżej fotografowanego obiektu.

Spotkaliśmy dzisiaj #ślimak.a 🙂 Chciał się zaprzyjaźnić. #snail #nature #spring

A photo posted by CEWE (@cewe_fotoswiat) on

Trzymaj prosto

Jeżeli na swoim zdjęciu zauważyłeś, że drzewo rośnie krzywo lub morze przelewa się bardziej na prawo, to oznacza to, że smartfon nie był trzymany prosto. Ten błąd popełniają również doświadczeni fotografowie. Nie spiesz się i przed naciśnięciem migawki upewnij się, że horyzont jest prosty. W wielu smartfonach można wyświetlić na podglądzie linie pomocnicze.

Wiało dzisiaj 🙂 #morze #bałtyk #mewa #plaża

A photo posted by CEWE (@cewe_fotoswiat) on

Dostrzegaj strukturę

Krajobrazy są bardziej interesujące, jeśli uwydatnimy ich strukturę.  Dobrze, jeśli horyzont wyznacza „złoty podział“, co oznacza, że niebo i ziemia są wyważone w stosunku 1:3 i 2:3 lub odwrotnie. Tutaj podczas projektowania może pomóc wyświetlenie linii pomocniczych.

Trzymaj spokojnie

W czasie zmierzchu lub zachodu słońca krajobrazy są najpiękniejsze. Jednak przy małej ilości światła automatyka aparatu ma problemy i wydłuża się czas naświetlania do tego stopnia, że drżenie ręki może dać nieprzyjemne efekty na zdjęciu. Pamiętaj, żeby smartfon trzymać spokojnie. Idealnie byłoby go gdzieś położyć lub na czymś oprzeć. Dostępne są też statywy – adaptery ze specjalnymi uchwytami do smartfonów.

Całość przypraw szczegółami

Często niesamowicie wyglądająca w rzeczywistości dal, na zdjęciu okazuje się płaska i rozczarowuje. Wiele zdjęć krajobrazowych dzięki małemu trikowi nabiera więcej głębi. Umieść jakiś element na pierwszym planie, który naszemu oku da punkt odniesienia i oparcia. Może to być krzak, większy kamień lub osoba.

Dolina Białej Wody 🙂 #lubimy #góry #tatry #potok #Słowacja #natura #nature #mountain

A photo posted by CEWE (@cewe_fotoswiat) on

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Iwona Łapińska

Content Marketing & PR Manager w firmie CEWE oraz fotograf amator. "Podróże i fotografia to moja pasja. Cieszę się, że fotografia jest nie tylko częścią życia prywatnego, ale również zawodowego."

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *