Obiektyw na lato – jaki wybrać? - Blog FOTOJOKER.pl

Obiektyw na lato – jaki wybrać?

obiektyw na lato (1)

Zbliża się lato i okres wakacyjny, a więc czas, gdy swobodnych momentów, w których można chwycić za aparat, będzie jeszcze więcej. Warto mieć wtedy przy sobie wydajnego bezlusterkowca lub ergonomiczną lustrzankę. Jednakże aparat to nie wszystko. Do tego przyda się idealny obiektyw na lato. W szczególności taki, który poszerzy Twoje możliwości i pozwoli wykorzystać wakacje, do odkrycia fotografii na nowo.

Każdy obiektyw daje w zależności od swoich parametrów przeróżne możliwości. Szerokokątne obiektywy pozwalają na budowanie rozległych planów, gdzie świetnie skomponowane elementy obrazu wciągają widza i pozwalają kontemplować pejzaże. Teleobiektywy wprowadzają oglądających zdjęcia w sam środek akcji, umożliwiając zbliżenie się do zwierząt czy dynamicznej akcji. Zanim jednak przejdziemy do omówienia poszczególnych typów obiektywów, podpowiadając przy tym, jak mogą zainspirować do fotografowania latem, warto dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy wyborze wakacyjnego obiektywu – niezależnie od ogniskowej i innych parametrów.

Obiektyw na lato z uszczelnioną konstrukcją – idealny towarzysz wakacyjnych wypraw

Niezależnie od tego, na czym głównie chcesz skupić się podczas letnich sesji fotograficznych – krajobrazie, portrecie czy dzikiej naturze – to przyda Ci się obiektyw o uszczelnionej i wzmocnionej konstrukcji. Latem pogoda kusi do tego, aby jak najwięcej przebywać na zewnątrz. Obiektyw o uszczelnionej konstrukcji, taki jak przykładowo Olympus M.Zuiko Digital 12-40mm f/2.8 PRO, który jest odporny na działanie pyłu, kurzu i wilgoci poradzi sobie z większością wakacyjnych wyzwań.

obiektyw na lato (2)

Taki sprzęt posiada szereg uszczelek, które sprawiają, że możesz swobodnie fotografować podczas porannej rosy czy wykorzystać ciekawe światło i tęcze podczas letniego deszczu. To także możliwość swobodnego fotografowania na plaży czy w lesie. Zabierz go na szlak i skup się na zdjęciach, czując spokój, jaki daje uszczelniona konstrukcja obiektywu.

Powłoka oleo i hydrofobowa – co to jest?

Inną ciekawą i przydatną cechą obiektywów na lato jest pokrycie przedniej soczewki powłoką o właściwościach hydro i oleofobowych. Przykładem takiego sprzętu jest Sigma A 35mm f/1.4 HSM DG. Taka powłoka ma właściwości utrudniające przyleganie do przedniej soczewki tłuszczu czy wilgoci. Dzięki temu dużo łatwiej jest utrzymać w czystości obiektyw.

Świetnym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa obiektywom jest również zastosowanie filtrów, które chronią przednią soczewkę przed uszkodzeniem. Specjalna powłoka zastosowana w ich produkcji stanowi naturalną barierę przed pyłkami, kroplami deszczu, kurzem i odciskami palców. Warto zabrać je ze sobą na wakacyjny wyjazd.

obiektyw na lato (3)

Powłoka hydro i oleofobowa sprawdzi się podczas fotografowania w bardzo wilgotnym środowisku – nad górskim potokiem, na plaży czy podczas nastrojowej porannej mgły. Utrudnione przywieranie tłuszczu ułatwia pozbywanie się z przedniej soczewki śladów palców, co przyda przykładowo podczas fotografowania dzieci. Każdy, kto portretował milusińskich wie, że czasami ich ciekawość zachęca do dotykania palcem sprzętu…

Makroobiektyw – lato to czas na przygodę w mikro świecie

W okresie wakacyjnym warto poeksperymentować z nowymi gatunkami fotografii. Do takich fascynujących dziedzin, którym w szczególności sprzyjają ciepłe, długie dni jest makrofotografia. Chcąc rozpocząć tę przygodę, warto sięgnąć po świetny makro obiektyw.

Wybierając makro obiektyw, warto zwrócić uwagę na to, jaka wartość widnieje przy parametrze skala odwzorowania. Ważne, aby obiektyw do makrofotografii cechował się skalą odwzorowania 1:1 lub większą. Dzięki temu da prawdziwy wstęp do fotografowania mikro świata. Przykładem takiego sprzętu jest Sigma A 70 mm.

macro

Więcej na temat skali powiększenia znajdziesz poniżej:

Przewodnik po obiektywach

Poza obiektywami stricte do makrofotografii, które zapewniają powiększenie 1:1, bądź większe, istnieje grupa szkieł, które oznaczone są jako z funkcją makro, ale oferują mniejszą skalę odwzorowania. Takie instrumenty optyczne dają dostęp do fotografii zbliżeniowej. Jest to co prawda „przedsionek” fotografii makro, ale warto mieć na uwadze tego typu obiektywy. Głównie dlatego, że są to najczęściej bardzo uniwersalne, zmiennoogniskowe obiektywy, a funkcja makro jest tylko dodatkiem. Dzięki temu jeśli chcesz tylko spróbować swoich sił z fotografowaniem świata mikro, a niekoniecznie w pełni poświęcać się tej dziedzinie, to taki obiektyw jest świetną alternatywą. Przykładem takiego sprzętu jest Tamron 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro 1:2.

Uniwersalne spacer zoomy – najlepszy towarzysz na szlaku

Mianem spacer zoomów określa się uniwersalne obiektywy o bardzo dużym zakresie ogniskowych. Należą do nich przykładowo Canon EF-S 18-135mm f3.5-5.6 IS USM Nano, Tamron 18-400mm F3.5-6.3 Di II VC HLD czy Tamron 18-200mm f/3.5-6.3 Di II VC. Łączą one w sobie zarówno obiektywy szerokokątne, jak i tele. Dzięki temu w jednym sprzęcie możesz zabrać ze sobą cały arsenał ogniskowych.

architektura

Na szlaku czy podczas zwiedzania miasta często zdarza się fotografować zarówno szerokie plany i piękną architekturę, jak i dostrzeżone na drzewach ptaki czy detale budowli. W takich sytuacjach szybka zmiana ogniskowej na niemal dowolną stanie się niezastąpiona. W szczególności, że większość tego typu superzoomów posiada stosunkowo kompaktową konstrukcję, tak więc zapewniają komfort nawet w ciągu całodziennych spacerów.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *