O czym warto pamiętać, kupując adapter bagnetowy? - Blog FOTOJOKER.pl

O czym warto pamiętać, kupując adapter bagnetowy?

adapter bagnetowy (3)

Wybierając upragniony aparat danego producenta, decyduje się nie tylko na dany korpus, ale również na cały system. Oznacza to korzystanie z obiektywów pasujących do bagnetu posiadanego bezlusterkowca lub lustrzanki takich jak Nikon F, Nikon Z, Canon EF, FujiFilm X czy Sony E. Jednakże możliwe jest zastosowanie także aparatów i obiektywów różnych producentów. Wystarczy zastosować adapter bagnetowy!

 

Adapter bagnetowy – co to?

Najprościej rzecz ujmując, adapter bagnetowy pozwala na zastosowanie obiektywów z mocowaniem odmiennym od systemu, z jakiego korzysta aparat. Przykładowo adapter bagnetowy VILTROX EF-NEX IV pozwala na wykorzystanie obiektywów Canon EF i EF-S z aparatami z mocowaniem Sony E. To zdecydowanie poszerza funkcjonalność aparatu. Adaptery umożliwiają na łączenie różnych systemów.

Używanie adaptera bagnetowego jest niezwykle proste. Wystarczy zamontować go pomiędzy aparatem a obiektywem. W praktyce oznacza to, iż przed podłączeniem do aparatu obiektywu, należy w analogiczny sposób przymocować sam adapter. Następnie instrument optyczny podpina się pod bagnet. Dzięki temu obiektyw Canon EF lub EF-S zachowuje się tak, jak podłączony do natywnie dedykowanego mu aparatu. Jednak współpracuje z aparatem innego producenta. Adaptery bagnetowe można także wykorzystywać z obiektywami niezależnych producentów.

adapter bagnetowy (2)

Zalety adaptera bagnetowego

Przede wszystkim adaptery bagnetowe poszerzają funkcjonalność aparatu i obiektywów. Oznacza to, iż można skorzystać z szeregu instrumentów optycznych standardowo niedostępnych w danym systemie. Czasami jest tak, iż dany system oferuje ciekawe obiektywy, które mogą nie być dostępne dla danego aparatu (w szczególności odnosi się to do obiektywów do tradycyjnych aparatów na film światłoczuły). Adapter bagnetowy otwiera do nich dostęp.

Inną zaletą adaptera bagnetowego jest to, iż pozwala na łatwiejsze przejście do innego systemu. Nie musisz od razu sprzedawać całego arsenału swoich obiektywów. Zamiast tego warto skorzystać z nich z nowym aparatem za pośrednictwem adaptera. Szczególnym przypadkiem są adaptery dołączone do bezlusterkowców Nikon FTZ i Canon EF-EOS R.

Pozwalają one na korzystanie odpowiednio z obiektywów z mocowaniem NIkon F z bezlusterkowcami z serii Z i obiektywów Canon EF z bezlusterkowcami tego producenta (seria R). Warto zwrócić uwagę, iż adaptery te umożliwiają zastosowanie obiektywów dedykowanych do lustrzanek z bezlusterkowcami. Udostępnienie adapterów było bardzo ważnym elementem strategii obu producentów podczas rozpoczynania przygody z segmentem bezlusterkowców. Adaptery nakłaniały dotychczasowych entuzjastów ich lustrzanek do przeniesienia się na bezlusterkowce, gdyż jednym z głównych argumentów za pozostaniem przy lustrzankach była rozbudowana oferta obiektywów. Wielu fotografów i fotografek dysponowała kolekcją szkieł, która powstrzymywała ich przed sięgnięciem po bezlusterkowce. Adaptery FTZ i EF-EOS R rozwiązywały ten problem i przekonywało ich do nowego segmentu aparatów.

Adaptery bagnetowe – na co zwrócić uwagę?

Zgodność systemów

Najważniejszym parametrem adapteru bagnetowego jest oczywiście zgodność mocowania z danym obiektywem i aparatem. Wybór jest jednak bardzo łatwy! Każdy z dostępnych w ofercie adapterów bagnetowych jest szczegółowo opisany i z łatwością można odnaleźć informację o tym, z jakimi bagnetami jest zgodny. Zazwyczaj (poza drobnymi wyjątkami) dany adapter bagnetowy obsługuje cały system obiektywów i aparatów zgodnych z udostępnionymi przez niego mocowaniami.

fotografia natury

Elektroniczne styki – komunikacja między aparatem a obiektywem

Aparat i obiektyw wymieniają bardzo wiele istotnych informacji. Są one niezbędne do poprawnego działania systemu AF, obsługi danych EXIF, zastosowania stabilizacji obrazu czy regulacji przysłony z poziomu aparatu. Aby móc zachować tę komunikację, adapter bagnetowy powinien być wyposażony w elektroniczne styki. Przenoszą one informacje pomiędzy aparatem a obiektywem tak, jakby te były połączone bezpośrednio.

Niektóre adaptery bagnetowe nie posiadają elektronicznych styków. Chociaż nie pozwalają one na wymianę informacji pomiędzy aparatem i obiektywem, to nie oznacza, że nie można ich brać pod uwagę podczas zakupu. Ich główną zaletą jest ich cena, która jest dużo niższa niż w przypadku adapterów ze stykami. Takie adaptery są bardzo ciekawym rozwiązaniem podczas korzystania z w pełni manualnych obiektywów pozbawionych AF i innych systemów (są to stare obiektywy tworzone do tradycyjnych aparatów na film światłoczuły).

Podsumowując, elektroniczne styki są bardzo ważnym elementem adapterów bagnetowych, jednakże niekoniecznym do podjęcia decyzji o zakupie. Warto jednak o nich pamiętać, tak aby móc świadomie dokonać zakupu.

Adapter bagnetowy ze stopką statywową

Przydatnym udogodnieniem jest wyposażenie adaptera bagnetowego w stopkę statywową. Jest ona szczególnie pomocna podczas pracy z cięższą optyką – przykładowo teleobiektywami. Takie stopki posiadają standardowe gwinty statywowe 1/4’’. W sytuacji, gdy nie są potrzebne, mogą być z łatwością odłączone od adapteru bagnetowego.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *