Nowy rok, nowe hobby? O czym należy wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z fotografią? - Blog FOTOJOKER.pl

Nowy rok, nowe hobby? O czym należy wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z fotografią?

fotografia

Zbliża się koniec roku. Może jakieś postanowienia noworoczne? Nowe hobby? Może właśnie fotografia, która relaksuje, a jednocześnie dostarcza pozytywnej adrenaliny? Jeśli w roku 2019 Twoim celem będzie zgłębienie tajników fotografii to mamy dla Ciebie doskonały artykuł. O czym należy wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z fotografią? W pierwszej kolejności warto zastanowić się, dlaczego właściwie chcesz rozpocząć tę przygodę…

Czym jest dla Ciebie fotografia?

jak być dobrym fotografem

Dla jednych jest to hobby dla innych praca. Prawda jest jednak taka, że obecnie robimy zdjęcia odruchowo i hurtowo, zważywszy na łatwość i dostępność do aparatu choćby w smartfonie. Uwieczniamy wyjątkowe chwile, niezwykłe widoki lub sami aranżujemy obiekt do fotografowania np. portret.  Wykonane zdjęcia umieszczamy w social mediach i na stronach internetowych – dla sławy lub by podzielić się  tym z innymi i np. usłyszeć coś konstruktywnego o swoich kadrach. Zdjęcia zbieramy też albumach lub ozdabiamy nimi ściany (fotoobrazy). Jeśli czyjeś zdjęcia przedstawiają odpowiednią jakość i nienazwane “to coś”, to często można uczynić z fotografii sposób na życie. Choćby fotograf ślubny, reporter czy jednak artysta. Jesteś, którymś z nich lub chcesz być? Wszyscy zaczynali od podstaw i na doświadczeniu zbudowali swoje umiejętności.

Pasja, zabawa czy praca?

Najlepsze w fotografii jest to, że wszystko powyższe da się połączyć. Kto nie chciałby robić tego, co kocha i jeszcze na tym zarabiać? Odpowiedź jest oczywista, więc nie tylko cyfrowe aparaty w dłoń i po prostu zacznij robić zdjęcia. Dopiero potem odkryjesz jaki z Ciebie fotograf. Nie wstydź się pokazywać zdjęć bliskim czy właśnie na różnych stronach – nie bój się krytyki i szanuj ją, jeśli jest konstruktywna. Jednak fotografia to nie tylko robienie zdjęć, z czasem nauczysz się, że uchwycenie kadru to dopiero początek – potem można bawić się w obróbkę graficzną, wręczenia zdjęć w postaci fotoprezentów itd. Może zaczniesz już fotografować na imprezie sylwestrowej, a w nowy rok wkroczysz z materiałem na fotoksiążkę sylwestrową i zaskoczysz znajomych?

jak robić zdjęcia na imprezie

Sprzęt to nie wszystko, ale są rodzaje aparatów, które warto znać…

Całkiem sporo osób zanim zacznie stawiać pierwsze kroki w fotografii zastanawia się co należy o niej wiedzieć? Kwestie sprzętu i jego odpowiedniego wyboru to jedno, natomiast wiedza to coś, co też warto rozbudować. Czytaj książki, czasopisma branżowe i po prostu to, co Internet oferuje. Warto znać podstawy, ale nie musisz od razu umieć wszystkiego. Warto zastanowić się co najbardziej lubisz fotografować i na tym się skupić. Z czasem będziesz umieć więcej.

Fotografia to też kwestia Twojej… osobowości. Inaczej podchodzi się do fotografii przyrody, a inaczej do zdjęć portretowych. W pierwszym przypadku nie masz raczej kontaktu z ludźmi i najczęściej samotnie przeczesujesz lasy czy inne rejony w poszukiwaniu najlepszych ujęć. Relaksujesz się. Natomiast portrety to praca z ludźmi, trochę bardziej kontaktowa, żywa. Nie wspominając już o fotografii reportażowej, w której potrzebna jest odwaga, skrupulatność i często… coś w rodzaju bezczelności (rzecz jasna nie pochwalamy tu zachowań skrajnych jak paparazzi). Niektórzy po prostu chcą robić lepsze zdjęcia dla siebie i bliskich – np. jeszcze lepiej uchwycona podróż. Z czasem wrócisz do takich zdjęć i będą napawać Cię dumą.

fotografia

Wspominaliśmy już, że warto poznać najważniejsze terminy i pojęcia w fotografii, aby lepiej i sprawniej radzić sobie w praktyce. Podstawowa wiedza teoretyczna powinna być następnie rozwijana, poprzez zdobywanie doświadczenia i umiejętności. Bez względu na fakt czy fotografia będziemy zajmować się zawodowo czy hobbystycznie, ważny jest też odpowiednio dobrany sprzęt. Jeśli nie umiesz go wybrać jeszcze samodzielnie to nie bój się pytać o rad specjalistów. Najpopularniejsze rodzaje aparatów fotograficznych mogą wprowadzić Cię w temat, ale nie zastąpią rozmowy z specjalistą, np. w salonie CEWE FOTOJOKER. Co radzimy w skrócie? Warto inwestować w znane, dostępne na rynku od długiego czasu marki sprzętu fotograficznego. Ugruntowana pozycja oraz dobra opinia gwarantują, że taki asortyment będzie naprawdę dobrej jakości i wart swojej ceny.

Czym jest język fotografa?

Ci, którzy działają w branży fotograficznej od dłuższego czasu, posługują się specjalistycznym językiem, zwanym wśród nich jako “język fotografowania”. Gdy rozpoczynasz swoją przygodę z fotografią warto poznać podstawy, aby lepiej zrozumieć porady specjalistów. Łatwiej też będzie Ci się czytać prasę branżową i książki. Nie od razu będziesz robił doskonałe zdjęcia. Nieraz spotkasz się z uwagami, a nawet krytyką. Podstawowe błędy początkującego fotografa to coś normalnego i nie da się uniknąć wszystkich od razu. Błędy również budują przecież doświadczenie, jeśli się na nich uczysz. Bez teorii, robienie zdjęć to jak jazda po omacku. Z drugiej strony, sama teoria bez praktyki jest niczym. Postaraj się więc złapać fotograficzną równowagę i z czasem pokazać światu kadry na najwyższym poziomie. Może zaczniesz już dziś? Choćby fotografując rodzinę podczas Świąt. Przełom roku to świetny czas na zrobienie potem z takich zdjęć fototalendarza – ten wręczysz choćby i dziadkom/babciom, bo w styczniu jest ich święto.

źródło zdjęć: ThinkstockPhotos, GettyImages, Depositphotos

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *