Nowe spojrzenie na fotografię analogową - Blog FOTOJOKER.pl

Nowe spojrzenie na fotografię analogową

Era cyfrowa i internet przyniosły ogromną rewolucję w fotografii. Nigdy wcześniej wykonywanie zdjęć i dzielenie się nimi nie było tak proste. Nie trzeba już czekać, aż zdjęcie zostanie wywołane, aby móc się nim cieszyć i w ogóle dowiedzieć się, czy się udało. Jednakże pomimo tych nieocenionych zalet cyfrowej fotografii, stare analogowe rozwiązania nie odeszły zupełnie w zapomnienie. Wciąż mają w sobie ogromną siłę i urok, których nie zapewni nowoczesna technologia. Dlatego warto ją odkrywać na nowo!

Fotografia analogowa –  jak umarł król?

Fotografia powstała w 1839 roku i przez cały ten okres każdy entuzjasta robienia zdjęć musiał przechodzić zbliżony proces, aby móc cieszyć się swoimi obrazami. Najpierw następowało naświetlenie materiału światłoczułego, a następnie oczekiwania na to, co przyniesie wywoływanie zdjęć z kliszy. Z czasem proces ten się skracał, technologia rozwijała, ale wciąż – poza Polaroidami – nie dało się oglądać zdjęć natychmiast po zakończeniu ekspozycji. To utrudniało bezzwłoczne naprawianie błędów fotograficznych. Nie bez znaczenia była też cena materiałów światłoczułych, która sprawiała, że trzeba było zastanowić się nad każdym naciśnięciem spustu migawki. Prawdziwą rewolucję w tym zakresie przyniosła dopiero era cyfrowa.

Król umierał powoli, gdyż na początku technologia cyfrowa nie była w stanie dorównać jakości uzyskiwanej na filmach. Obecnie jednak profesjonalne matryce są w stanie zapewnić jakość pozwalającą zawodowcom pracować z cyfrową technologią. Co ciekawe wielu znanych artystów czy ikon fotografii wciąż pracuje na materiałach światłoczułych, chwaląc sobie ich niezrównaną jakość.

Czy pomimo zniwelowania wszystkich wad fotografii analogowej i jej detronizacji, cyfra wpędziła swoją starszą siostrę w zapomnienie? Otóż okazuje się, że to co stanowiło niegdyś wadę zdjęć analogowych, obecnie jest ich zaletą i wielu docenia ich magię czy unikalną siłę. Tajemnica, dreszczyk emocji podczas naświetlania to elementy fotografii, które są raczej niedostępne fotografując cyfrą. Dlatego wielu sięga po stare aparaty. Jednocześnie podobny sentyment skłania ku ponownemu przyglądaniu się starym zdjęciom. Może to być podyktowane chęcią zbadania własnych korzeni lub odkryciem zdumiewających kadrów w obrazach z przeszłości.

Stare zdjęcia modne jak nigdy…

Stare fotografie znalazły się więc kręgu zainteresowania wielu fotografów. Należą do nich osoby chcące zbadać historię swojego miasta czy rodziny, ale również artyści sięgający po nowe środki wyrazu. Często też świat fotografii obiegają informacje o odkryciu nowych, nieznanych wcześniej wielkich talentów. Takim odkryciem stała się Vivian Maier, której 30 000 niewywołanych negatywów kupił w 2007 roku John Maloof za 400 dolarów. Jej tajemnicza postać i prace stały się światowym fenomenem, a ona sama została jedną z ikon fotografii ulicznej. Ile jeszcze takich geniuszy jest ukrytych na strychach czy pchlich targach?

Nawet jeśli nie zamierzasz odkrywać nowych genialnych fotografów i zmieniać historii tego medium, to i tak wywoływanie zdjęć z kliszy będzie dobrym pomysłem. Digitalizacja lub robienie odbitek pomoże zachować wspomnienie o minionych epokach. Nastrój i sentyment zawarty w czarno-białych zdjęciach będzie świetnym sposobem na odkrycie fotografii na nowo. Co więcej takie obrazy mogą posłużyć za piękny prezent. Wykorzystaj np. zdjęcia z PRL-u wykonane przez Twoich rodziców, dokonaj ich retuszu i ponownego wydrukowania, aby dać im niezapomniany, wzruszający prezent.

Najpopularniejsze rodzaje starych zdjęć

Pasjonaci poszukujący zdumiewających fotografii analogowych sięgają do różnych typów obrazów. Mogą być to stare odbitki wykonywane w atelier, gdzie ludzie pozują w zaaranżowanych sceneriach. Bardzo specyficznie (i nieco wręcz zabawnie) wyglądają obecnie sztywne pozy ówczesnych modeli, które były wymuszone wydłużonymi czasami naświetlania.

Ogromną popularnością cieszą się także stare fotografie przedstawiające zapomniane już dzisiaj zawody czy tradycje. Bez znajomości kontekstu niektóre z nich wyglądają naprawdę dziwnie. Do takich typów należą np. dawniej niezwykle popularne fotografie spirytystyczne. Wracając jednak do nieco bliższych czasów dużym zainteresowaniem cieszą się stare zdjęcia rodzinne czy ślubne. W obu przypadkach czasami słyszy się o fascynujących historiach prób odnalezienia widocznych na fotografiach modeli.

Co można zrobić współcześnie ze starych fotografii?

Cennik usług związanych z fotografią analogową obejmuje wiele różnych opcji wykorzystania starych zdjęć. Jeżeli znajdziesz stare filmy, możesz je wywołać i nagrać na płytę CD lub wykonać odbitki i zamówić je w formie plakatów. Usługi są dostępne dla materiałów formatu 35 mm, negatyw typ 120 czy slajdy typ 135. Możesz wykorzystać w swoich projektach zarówno klisze kolorowe, jak i czarno-białe.

Możliwe jest również skanowanie starych zdjęć. Jeżeli posiadasz w swoich albumach rodzinnych szczególnie ważne dla Ciebie fotografie, to warto je czym prędzej zdigitalizować. Dzięki temu możesz je potem drukować w dowolnych formatach i magazynować na dyskach twardych. Nie musisz posiadać negatywu – skany można wykonać na podstawie posiadanych odbitek.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Dominika Niewińska

1 komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *