Nikon Z fc - bezlusterkowiec retro APS-C - Blog FOTOJOKER.pl

Nikon Z fc – bezlusterkowiec retro APS-C

Firma Nikon wprowadza nowy aparat z serii Z w stylu retro. Jak będzie wyglądać i z jakich ciekawych funkcji będziemy mogli korzystać? Poznaj aparat Nikon Z fc. 

Praktycznie nikt nie spodziewał się wprowadzenia zaprojektowanego przez Nikona aparatu w stylu retro, Wydawało się, że seria Z będzie charakteryzować się jedynie nowoczesnym, praktycznym designem. Jednak cieszymy się z tego odstępstwa od linii. To nie pierwsza próba marki Nikon stworzenia aparatu, którego konstrukcja wzorowana jest na sprzęcie na kliszę.  Może pamiętacie ładnego Nikona Df, pełnoformatową lustrzankę z doskonałą matrycą, jednak o przeciętnych parametrach i bez funkcji wideo. Cena była wysoka i Nikon nigdy nie obniżył jej na tyle, by aparat był atrakcyjny dla kupujących. Nikon Z fc wygląda na bardziej udaną propozycję.

 

 

Nikon Z fcProjekt Nikon Z fc jest inspirowany legendarnym modelem Nikon FM2

Nikon Z fc

Projekt nowego aparatu inspirowany jest legendarnymi aparatami Nikon FM. Każdego konesera od razu uderza charakterystyczna powłoka, a wisienką na torcie jest mały wyświetlacz stanu pokazujący aktualną wartość przysłony. Czas, przysłona i czułość są sterowane oddzielnymi pokrętłami, pozostałe funkcje można szybko regulować dzięki intuicyjnemu menu, które pojawia się po naciśnięciu przycisku „i”. Na przetwarzanie obrazu można wpływać za pomocą 20 edytowalnych trybów kreatywnego sterowania obrazem.

Sterowanie jest również inspirowane ręcznymi kamerami filmowymi

Projektanci wykonali korpus aparatu ze stopu magnezu. Hybrydowy autofokus z detekcją fazową / detekcją kontrastu (209 punktów) obsługuje wykrywanie twarzy i oczu w przypadku fotografii i wideo, opracowaną pierwotnie dla aparatów Z6 II i Z7 II. Możliwe jest również uzyskanie ciągłego ustawienia ostrości na oczy wyznaczonego obiektu, nawet gdy na zdjęciu znajduje się więcej niż jedna osoba, lub śledzenie oczu poruszającego się zwierzęcia.

Matryca formatu DX ma rozdzielczość 20,9 MPX. Robienie wyraźnych zdjęć i filmów w ciemnych pomieszczeniach umożliwia szeroki standardowy zakres czułości ISO 100 – 51 200. Częstotliwość odświeżania wynosi do 11 klatek na sekundę. Filmy można nagrywać w rozdzielczości 4K. Twórcy wideo będą zadowoleni z zewnętrznego wejścia na mikrofon.

Nowość: posiada wizjer OLED z około 2360000 punktów oraz obrotowy 3 – calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1 040 000 punktów. Do bezprzewodowej łączności z Snapbridge służy WiFi i Bluetooth.

Nikon Z fc3-calowy ekran dotykowy jest w pełni obrotowy

NIKKOR Z DX 16 – 50 mm f / 3.5 – 6.3 VR, edycja srebrna

Firma Nikon zaprezentowała srebrną wersję obiektywu NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR. Jest to standardowy obiektyw zmiennoogniskowy oparty na obiektywie NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.4 VR ze srebrną konstrukcją zewnętrzną dopasowaną do aparatu Nikon Z fc. Obiektyw jest kompaktowy i lekki, o łącznej długości około 32 mm i łącznej wadze około 135 g.

NIKKOR Z DX 16 – 50 mm f / 3.5 – 6.3 VR, edycja srebrna

NIKKOR Z 28 mm f/2,8 SE

Nowością jest obiektyw NIKKOR Z 28 mm f/2.8 SE. Kompaktowy i lekki obiektyw, idealny do portretów i fotografowania martwej natury. Ma charakterystyczny design utrzymany w stylistyce retro, inspirowany klasycznymi obiektywami NIKKOR z czasów, gdy na rynku pojawił się model FM2. Obiektyw NIKKOR Z 28mm f/2.8 SE, wykorzystuje to samo wykończenie, co w modelu Nikon Z fc. Stylowo komponuje się z klasycznym wyglądem aparatu.

NIKKOR Z 28 mm f/2,8 SE

Akcesoria

Aparat jest zgodny z wieloma obiektywami systemu Z oraz lampami błyskowymi Speedlight. Obsługuje połączenie z uchwytem/podstawką Bluetooth. Według zdjęć zamieszczonych na zagranicznych serwerach, w ofercie akcesoriów powinien pojawić się również mały dodatkowy uchwyt poprawiający ergonomię trzymania.

Nikon Z fc

NIKKOR Z DX 18 – 140 mm f / 3,5 – 6,3 VR

Firma Nikon ogłosiła również opracowanie obiektywu NIKKOR Z DX 18 – 140 mm f / 3,5 – 6,3 VR – obiektywu o dużym zakresie ogniskowych do aparatów bezlusterkowych z matrycą APS-C (format Nikon DX), w których zastosowano bagnet Nikon Z. Odpowiednik ogniskowej wynosi 27 do 210 mm. Obiektyw pokrywa w ten sposób szerokie, średnie i długie ogniskowe. Premierę obiektywu marka zaplanowała na koniec tego roku.

NIKKOR Z DX 18 – 140 mm f / 3,5 – 6,3 VR

Nikon stale poszerza gamę obiektywów formatu DX z mocowaniem Z. Oczywiście właściciele Nikona Z fc mogą również używać obiektywów pełnoformatowych z mocowaniem Z, a z FTZ – obiektywów z mocowaniem F.

Kamera jest kompatybilna z adapterem FTZ, który umożliwia korzystanie z obiektywów z mocowaniem F

Podsumowanie

Nikon Z fc to miła niespodzianka, która nie tylko ma design inspirowany stylem retro, ale naprawdę działa jak aparaty Nikon FM. Ma najnowsze technologie i funkcje. Pozwoli to fotografom intensywniej doświadczyć procesu robienia zdjęć, co da wszystkim miłośnikom fotografii wiele radości.

Ceny produktów:

Body Nikon Z fc – w przedsprzedaży 4 069 PLN

Nikon Z fc + 28 mm f/2.8 – w przedsprzedaży 5 069 PLN

Nikon Z fc + 16-50 mm srebrny – w przedsprzedaży 4 869 PLN

Zestaw Nikon Z fc Vlogger — w przedsprzedaży 6 069 PLN

 

Źródło informacji i zdjęć: Nikon

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *