Mnóstwo nowych produktów od Fujifilm - profesjonalny model X-H2S oraz dwa obiektywy - Blog FOTOJOKER.pl

Mnóstwo nowych produktów od Fujifilm – profesjonalny model X-H2S oraz dwa obiektywy

Fujifilm zaprezentowało szereg nowych obiektywów, a przede wszystkim następcę popularnego aparatu Fujifilm X-H1 – model X-H2S, który może pochwalić się warstwowym sensorem, nowym systemem ustawiania ostrości oraz doskonałymi parametrami wideo. 

Wzornictwo retro ustąpiło miejsca ergonomii i szybkości obsługi – aparat wyposażono w joystick i klasyczne pokrętła.

Można powiedzieć, że otwarliśmy wrota do komnaty z aparatami, które śmiało możemy nazwać flagowymi modelami producenta. Po doskonałym aparacie pełnoklatkowym Nikon Z9 i profesjonalnym aparacie Micro 4/3 OM System OM-1 nadchodzi model APS-C z warstwową matrycą Fujifilm X-H2S.

Co to jest matryca wielowarstwowa? Tzw. układany czujnik dba o przyspieszenie transferu danych między czujnikiem, procesorem i pamięcią masową aparatu. Dzięki temu aparat jest szybszy praktycznie w każdej czynności – lepiej ustawia ostrość, nagrywa wideo lepszej jakości, wizjer jest naturalny i pozbawiony widocznej reakcji, zdjęcia seryjne osiągają rekordowe wartości i nie występuje zacinanie się obrazu po naciśnięciu migawki. Aparaty z matrycą typu stacked mogą sprostać nawet najbardziej wymagającym gatunkom fotograficznym.”

Fujifilm X-H2S w skrócie

 • Matryca X-trans BSI CMOS APS-C o rozdzielczości 26 MPix.
 • W trybie migawki elektronicznej aparat może pracować z szybkością 40 kl./s bez zaciemnienia, a w trybie migawki mechanicznej – z szybkością 15 kl./s.
 • Nowy procesor piątej generacji oferuje dwukrotnie większą wydajność niż jego poprzednik.
 • Stabilizacja matrycy w połączeniu z obiektywem może wydłużyć czas o maksymalnie 7EV.
 • Nowy system autofokusa ze sztuczną inteligencją i wykrywaniem oczu, ludzi, zwierząt, ptaków i pojazdów
 • Pełna gama oryginalnych symulacji filmów kinowych, w tym nowy “Nostalgic Negative”.
 • 6,2K 30p 4:2:2 All-I, wideo 4K 60p ProRes w 10-bitowym formacie 4:2:2 oversamplowane z 6K.
 •  Do 4 godzin nagrywania wideo bez przegrzania (w temperaturze 25°C), z możliwością przedłużenia przy użyciu dodatkowego wentylatora.
 • F-log i F-log 2 z zakresem dynamiki ponad 14 EV
 • Wizjer o rozdzielczości 5,76 MPix i szybkości 120 kl./s z minimalnym czasem reakcji.
 • Pełnowymiarowe słuchawki, do 4 mikrofonów i monitor zewnętrzny przez HDMI.
 •  W aparacie zastosowano dwa gniazda kart pamięci – 1x SD UHS-II i 1x CFexpress typu B.
 •  Wymiary 136 x 93 x 85 mm i masa 660 g.

Na zdjęciu widoczny jest opcjonalny wentylator do nagrywania filmów w wysokich temperaturach. Należy również zwrócić uwagę na zmodyfikowany układ elementów sterujących, a zwłaszcza na duży, dobrze umieszczony dżojstik i przycisk AF-ON.

Nowe obiektywy Fujinon

Oprócz zupełnie nowego korpusu, Fujifilm wprowadziło dwa nowe obiektywy, a trzy kolejne pojawiły się na mapie planowania nowych konstrukcji. Pierwszym z wprowadzonych obiektywów jest wszechstronny Fujinon XF18-120mm f/4 LM PZ WR (odpowiednik 27-180mm), który przypadnie do gustu zarówno fotografom, jak i filmowcom. Jest on o tyle interesujący, że podczas powiększania odległość, na której jest ogniskowany, nie zmienia się. Obiektyw jest także wyposażony w opcjonalną elektroniczną regulację zoomu.

Wewnętrzne ogniskowanie, waga zaledwie 460 g oraz możliwość sterowania zoomem klasycznie, elektronicznie, a nawet zdalnie za pomocą urządzeń inteligentnych (w połączeniu z korpusem X-H2S)

Drugi z zaprezentowanych obiektywów, Fujinon XF150-600mm f/5,6-8 R LM OIS WR, jest rekordzistą w dziedzinie ultra-teleobiektywów APS-C. Dzięki ogniskowej 225-900 mm (ekwiwalent dla formatu 35 mm) spodoba się wszystkim entuzjastom dzikiej przyrody i fotografii sportowej. Wprowadzony na rynek wraz z aparatem bezlusterkowym Fujifilm X-H2S z warstwowym sensorem, wyraźnie pokazuje, że Fujifilm zmierza na stosunkowo niezbadane wody fotografii akcji. Nie chodzi o to, że obecne aparaty Fujifilm nie radzą sobie ze sportem, ale z ręką na sercu, ustawianie ostrości w starszych modelach pozostawało nieco w tyle za konkurencją, a spiętrzona matryca w połączeniu z nowo opracowanym autofokusem z uczeniem maszynowym, sztuczną inteligencją i możliwością rozpoznawania obiektów stawia Fujifilm w elicie aparatów z matrycą APS-C.

Obiektyw Fujinon 150-600 mm to profesjonalista pod każdym względem. Znajdują się tu przyciski funkcyjne, ogranicznik, pierścień przysłony i przełączniki trybu ostrości. Biorąc pod uwagę rozmiar i wagę aparatu, nie brakuje w nim zdejmowanej podstawy statywu.

Podsumowując

Nowy aparat Fujifilm X-H2S będzie dostępny w dość ambitnej cenie 12 999 złotych. Jednak biorąc pod uwagę zastosowanie bardzo drogiego i nowoczesnego czujnika typu stacked, cena jest uzasadniona. Wystarczy spojrzeć na inne aparaty z układem scalonym, takie jak Sony A1 lub Nikon Z9, aby cena zaczęła nabierać sensu. Nawet system OM Micro 4/3 OM-1 atakuje granicę kilku tysięcy złotych.

Ceny nowych obiektywów to odpowiednio 4699zł i 9999zł za modele Fujinon XF18-120mm f/4 LM PZ WR oraz Fujinon XF150-600mm f/5,6-8 R LM OIS WR.  Oczekuje się, że nowe produkty trafią na rynek w ciągu najbliższych tygodni.

Warto zwrócić uwagę na łącznie siedem definiowanych przez użytkownika pozycji na pokrętle trybu pracy. W porównaniu z aparatem Fujifilm X-T4 z aparatu zniknęło jednak szybkie przełączanie pomiędzy wykonywaniem zdjęć, a fotografowaniem.

A co z kolejnymi konstrukcjami obiektywów na najbliższe lata? W sumie pojawią się trzy nowe obiektywy. Pierwszym z nich jest najszerszy jak dotąd obiektyw z mocowaniem X – Fujinon XF 8mm f/3.5 (ekwiwalent dla formatu 35 mm ok. 12 mm), kolejnym Fujinon XF 30mm f/2.8 R Macro (ekwiwalent dla formatu 45 mm), a ostatnim – unowocześniona wersja popularnego obiektywu portretowego Fujinon XF 56mm f/1.2, o który użytkownicy prosili od dłuższego czasu. Premiera pierwszego obiektywu spodziewana jest dopiero w 2023 roku, ale obiektyw makro i nowy obiektyw portretowy będą dostępne pod koniec tego roku.

Zamówienia przedpremierowe na nowe produkty Fujifilm można składać na stronie fotojoker.pl lub dzwoniąc pod numer +48 77 40 63 245. Początkowa dostępność będzie ograniczona, dlatego nie zwlekaj i zarezerwuj swój nowy sprzęt jak najwcześniej!

Autor tekstu: Stanislav Mach

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *