Majówka z aparatem. Jak chronić sprzęt na wyjeździe? Blog FOTOJOKER

Majówka z aparatem – jak chronić sprzęt na wyjeździe?

ubezpieczenie aparatu fotograficznego

Dobry fotograf dba nie tylko o jakość swoich zdjęć, ale też o sprzęt, którym je wykonuje. Jak chronić swój aparat i wszelkie akcesoria do niego? Przede wszystkim to jak z chorobą, łatwiej i lepiej zapobiegać niż leczyć – należy więc zadziałać na długo przed wyruszeniem w fotograficzną wyprawę. Majówkowe wyjazdy i wiosenne spacery dostarczą ci mnóstwo ciekawych ujęć, ale warto zwrócić uwagę na pewne rzeczy żeby skupić się tylko na przyjemności fotografowania.

Bezpieczny sprzęt to spokojne fotografowanie

Aparat fotograficzny w smartfonie najczęściej po prostu chronimy tak jak i cały telefon, w różnego rodzaju etui (Fotojoker pozwala ozdobić je dowolną fotografią). Natomiast sprawa z lustrzankami czy bezlusterkowacami, po które sięgają dziś nie tylko profesjonaliści, ale i mniej zaawansowani technicznie fani fotografii, wymaga trochę więcej poszukiwań. Wszelkie torby i paski, które znajdziesz w ofercie Fotojokera, to pierwsze zabezpieczenie, po które trzeba sięgać kupując aparat. Przecież nie będziemy ciągle nosić go w rękach, nie wspominając o miejscu na dodatkowe karty pamięci, zmienne obiektywy, filtry i baterie lub akumulatorki. Poza tym, najlepsze aparaty są często znacznych rozmiarów.

Wszystko w jednym miejscu to wygoda i bezpieczeństwo

ubezpieczenie aparatu fotograficznegoNie wystarczy tu zwykły plecak, bo nasz sprzęt fotograficzny potrzebuje specjalnych przegródek i pasków wewnątrz, aby aparat był dobrze zabezpieczony, podczas gdy np. my zdobywamy górskie szczyty lub pokonujemy inne przeszkody na drodze do doskonałych zdjęć. Posiadaczom większej ilości kart pamięci Fotojoker proponuje przydatne etui na karty SD, które nie tylko zapobiegną ich uszkodzeniu, ale i Tobie ułatwią szybką wymianę w aparacie.

Czyszczenie to również zapobieganie uszkodzeniom

Należy też oczywiście dbać o to, aby do aparatu nie dostawały się żadne pyłki czy piasek. Służą do tego specjalne osłony i… nasze rozsądne, ostrożne używanie. Co z wodą? Ta pięknie wygląda na zdjęciach, ale jej ingerencja w sprzęt foto, grozi nieodwracalnymi awariami. Jeśli fotografujemy w deszczu to warto sięgać po pokrowce i osłony przeciwdeszczowe, które ochronią nasz aparat przed wilgocią. Można decydować się na zakup profesjonalnej osłony lub wykonać ją samodzielnie, ale zawsze warto ją mieć, bo czasem nawet kilka kropel może kosztować Cię kilkaset złotych. A na wyjeździe z aparatem lepiej czuć się swobodnie, prawda?ubezpieczenie aparatu fotograficznego

Bardzo wrażliwe na piasek są obiektywy (np. nie wysuwają się), a te bywają droższe niż same body aparatu, więc warto sięgać po specjalny futerał na obiektyw, który zapobiegnie również uszkodzeniom wywołanym przez różne wstrząsy. Do czyszczenia obiektów Fotojoker proponuje zestawy specjalnych, nawilżanych chusteczek, natomiast do oczyszczenia matryc przyda się profesjonalne piórko Lenspen (lub cały zestaw tego typu). Zabrudzenie matrycy to powszechny problem w aparatach z wymienną optyką (poznasz to po smugach na zdjęciach).

Nieużywany sprzęt dosłownie się… marnuje

Nawet nieużywanie aparatu może mu szkodzić, bo akumulatory w bateriach dotyka zjawisko tzw. samo-utlenienia, które znacznie obniża ich pojemność i czas pracy. Jeśli twój aparat długo leżał na półce, wyciągnij z niego baterię i kartę pamięci. Temperatura (zbyt wysoka lub zbyt niska) także wpływa na mechanizmy wewnątrz aparatu, dlatego Fotojoker poleca zapoznać się z informacją zawartą na instrukcji Twojego sprzętu – tam znajdziesz jego „widełki” tolerancji temperaturowej.

Dbając o sprzęt dbasz o jakość swoich zdjęć? Dobry pomysł

ubezpieczenie aparatu fotograficznegoPasek do aparatu pomoże w stabilnym i pewnym trzymaniu aparatu w dłoniach lub zawieszeniu na szyi, gdy np. potrzebujemy wolnych rąk. Warto sięgać po takie zabezpieczenie, gdy np. fotografujemy różne uroczystości lub poruszamy się w tłumie – czasem jedno wytrącenie może sprawić, że nasz wart kilka tysięcy złotych aparat wyląduje na twardym betonie.

Jednak żadne zabezpieczenie prewencyjne nie uchroni nas przed ewentualnymi zdarzeniami losowymi w 100%. Fotojoker zaleca więc ubezpieczenie aparatu np. od kradzieży, zalania, rozbojów czy przypadkowych uszkodzeń mechanicznych. Powyższe problemy nie są wcale tak rzadkie, a lepiej na spokojnie fotografować niż wpadać w paranoję wszędzie widząc tylko możliwości uszkodzenia naszego drogocennego aparatu fotograficznego.

Zobacz ofertę ubezpieczenia aparatu na stronie Fotojoker: https://www.e-fotojoker.pl/content/ubezpieczenie i poczuj się swobodnie ze swoim aparatem w każdej podróży.

ubezpieczenie aparatu fotograficznego

Źródło zdjęć: Despositphotos

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

5 komentarzyZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *