Lustrzanka dla początkującego fotografa - Blog FOTOJOKER.pl

Lustrzanka dla początkującego fotografa

Lustrzanka dla początkującego fotografa

Jesteś początkującym fotografem i zastanawiasz się jaką lustrzankę kupić, aby móc rozwijać swój warsztat? Nie przejmuj się, w Twojej sytuacji było już wielu fotografów, którzy obecnie pracują na sprzęcie najwyższej jakości. My podpowiemy, co wybrać, by dobrze trafić.

Dla kogo lustrzanka?

Zakup lustrzanki to poważna decyzja, która powinna być przemyślana. Wybór sprzętu wiąże się z poważnymi dylematami (na przykład z doborem obiektywów czy lamp). Warto o tym pamiętać, wybierając model lustrzanki marki Nikon, Canon lub Pentax. A czym jest lustrzanka? To nic innego jak aparat fotograficzny wyposażony w lustro i matówkę. Na rynku znajdują się lustrzanki jednoobiektywowe i dwuobiektywowe. Te pierwsze to współczesna konstrukcja dobrze znanych aparatów. W dwuobiektywowych każdy z obiektywów miał jeden cel – prezentacja kadru lub naświetlenie materiału. Skupmy się jednak na współczesnym sprzęcie dla Ciebie.

Co należy wiedzieć przed zakupem lustrzanki?

Istnieje kilka ważnych kwestii, które należy poruszyć przed dokonaniem wyboru. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry. Jeśli się na tym nie znamy to warto wypytać sprzedawcę. Następną, nieco pokrewną sprawą jest budżet. Na pytanie czy można kupić dobrą lustrzankę do 3000 zł odpowiadaliśmy już na blogu. Finanse są istotne, ale nie powinny przeważyć przy decyzji o zakupie pierwszej lustrzanki. Czasem lepiej jest odwlec decyzję o kupnie, a wybrać sprzęt, który naprawdę spełni swoją rolę i okaże się wzorowym wyposażeniem fotografa.

Jeśli zależy nam porządnym body z wymienną optyką, warto przejrzeć lustrzanki Nikona. Ten producent proponuje szeroko uznane modele, takie jak Nikon D5300 lub Nikon D3400. Ich dużą zaletą jest matryca o rozdzielczości 24,2 mln pikseli i intuicyjny interfejs, ułatwiający korzystanie nawet laikom.

Na jakie parametry lustrzanki warto zwrócić uwagę?

Przy każdej lustrzance istotne są jej parametry matrycy – rozdzielczość i rodzaj, dodatkowe funkcje, jak i pomiar ekspozycji i czułość ISO. Wszystko to, w połączeniu z odpowiednią optyką, może stworzyć naprawdę wartościowy zestaw. Ważny jest także rodzaj obsługiwanych plików, jak i tryb AF. Także dołączane akcesoria stanowią istotny element przy wyborze lustrzanki. Im więcej dostępnych zamienników i gadżetów, tym zabawa ze sprzętem może okazać się bardziej owocna i po prostu dłuższa.

Aparat fotograficzny lustrzanka dla początkującego fotografa jest bardzo istotną sprawą także z innego, ważnego względu. To na tym sprzęcie postawisz pierwsze kroki i nauczysz się podstaw pracy przy fotografii. Warto zatem wybrać mądrze, bez pośpiechu i cieszyć się sprzętem dobrej jakości przez wiele kolejnych lat. Przyda Ci się też promocja, którą oferujemy, jeśli naprawdę spodobała Ci się lustrzanka Nikona. Może to zestaw dla Ciebie?

 

źródło zdjęć: ThinkstockPhotos, GettyImages, Depositphotos

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *