Lustrzanka czy bezlusterkowiec? | Co jest lepsze? | Blog fotograficzny FOTOJOKER

Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Bezlusterkowiec

Lustrzanka czy bezlusterkowiec – pytanie, na które odpowiedzi szuka wielu fotografów. Kryterium powinien być budżet? Możliwości techniczne? A może sentyment lub ergonomia? Myślę, że tu odpowiedź powinna być jasna – ważne jest przemyślenie wszystkich aspektów. Jeśli kupujesz aparat dla siebie, może być Ci ciut łatwiej. Natomiast jeśli bezlusterkowiec czy lustrzanka mają być prezentem to tu zaczynają się schody. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi, będzie Ci się na nie wchodzić łatwiej. 

Dla kogo lustrzanka, dla kogo bezlusterkowiec?

Bezlusterkowiec czy lustrzanka?Na wstępie rozważmy kim jest idealny posiadacz bezlusterkowca (lustrzanki bez lustra). Ceni mniejsze gabaryty i wygodę. Aparat zabiera w podróż i tam fotografuje patrząc nie w wizjer optyczny, lecz w elektroniczny (lub ekran LCD). Fan bezlusterkowca ceni szybki autofocus i tryb live view, np. podczas wydarzeń sportowych. Od razu chce wiedzieć, jak w uchwyconym kadrze wygląda poziom naświetlenia czy balans bieli. A lustrzanki? Wciąż wiele osób wierzy, że tylko takim aparatem można zrobić najlepszej jakości zdjęcia. Mit…

Kim będzie fan lustrzanki? Prócz tego, że jest bardzo skrupulatnym fotografem i wierzy w jakość swoich zdjęć, to w portfelu ma trochę więcej przeznaczone na sprzęt fotograficzny — bo to wciąż raczej dla profesjonalistów. Zwolennik lustrzanki, zważywszy też na swoją cierpliwość, wierzy w większą wytrzymałość baterii lustrzanki niż w przypadku bezlusterkowców. Fan lustrzanki cieszy się również z większej ilości dostępnych na rynku obiektywów do swojego sprzętu.

A filmy? Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

bezlusterkowiec czy lustrzanka

Lustrzanki mają problem z ostrością w live view lub w czasie filmowania. Wspomnianą ostrość trzeba ustawiać ręcznie (AF wpływa na obraz). Natomiast w przypadku bezlusterkowców automatyczne ustawianie ostrości działa dużo płynniej, a Ty możesz skupić się na kręceniu (najlepsze bezlusterkowce ustawią ostrość w Live View nawet w 0,1–0,2 sekundy!). Lustrzanki to jednak wciąż sentyment i tańsza alternatywa dla filmówców amatorów, jest tak od czasów pierwszych aparatów z opcją rejestracji video. 

Silne i słabe strony rywali

Na początku tego tekstu wymieniliśmy wady i zalety lustrzanek i aparatów bezlusterkowych. Interpretacja tych parametrów wciąż (i na szczęście!) zależy od użytkowników. Jedną ze słabych stron bezlusterkowców może być  ograniczona liczba wymiennej optyki. To pewnego rodzaju bariera dla tych, którzy marzą o porządnym body, ale wciąż czują pewien niepokój przed koniecznością inwestycji w drogie obiektywy. Nie oszukujmy się, optyka jest nieraz ważniejsza od samego aparatu, dlatego ten punkt jest wart uwzględnienia bez względu na to jakim budżetem możemy dysponować.

Jakie zadania powinien spełniać Twój aparat?

Aparat powinien przede wszystkim dobrze i często służyć. Brzmi prosto? Tak, ale przecież bez sensu wydać pieniądze na coś, czego nie używasz. Jeśli fotografujesz rzadko i nie masz ambicji tworzenia urzekających wizualnie kadrów, wybierz coś tańszego lub zostań przy aparacie w smartfonie. Natomiast lepszy sprzęt, czy to bezlusterkowiec czy lustrzanka, wręcz zachęca to eksperymentów fotograficznych. Mając już taki aparat chcesz być coraz lepszym fotografem poprzez doskonalenie umiejętności w praktyce.

Jak będzie w przypadku Twoim lub osoby, która otrzyma aparat fotograficzny jako prezent? Wszystko zależy od tego, na jakich właściwościach najbardziej zależy przyszłemu posiadaczowi takiego sprzętu. Dla jednych będzie to narzędzie pracy. Dla kogoś innego przyjemny sposób na hobby. A cena? Przecież na taki prezent może się “zrzucić” kilka osób. Jeśli jednak kupujesz aparat dla siebie, a nie na prezent to wiedz też, że zrobione nim zdjęcia mogą być dopiero początkiem prawdziwej frajdy z fotografii. Przecież ulubione zdjęcia możesz drukować w CEWE FOTOJOKER np. na drewnie, na akrylu, na papierze fotograficznym, na płótnie czy też na Alu-Dibond. Zróżnicowane fotoobrazy to nie tylko unikalne powierzchnie, lecz i formaty. Żeby mieć większe, bardziej szczegółowe fotoobrazy, musisz mieć odpowiedniej rozdzielczości zdjęcia — najwyższą jakość zagwarantują Ci tylko bardziej zaawansowane aparaty.

Bezlusterkowiec czy lustrzanka?

Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Rozwój tego drugiego rodzaju aparatów rozkręca się coraz dynamiczniej, a już jest uważany za godnego rywala lustrzanego przeciwnika. Z jednej strony więc wybór aparatu zależy od potrzeb i ambicji fotografa, a z drugiej… zawsze warto jednak kierować się rozsądkiem i myśleniem długoterminowym. Może dając młodemu adeptowi fotografii ciekawy aparat, sprawiasz, że świat zyskuje nowego, świetnego fotografa? Zajrzyj więc też do artykułu “Aparat fotograficzny dla dziecka“.

Powyższy dylemat i rozważania to moja subiektywna opinia. Jeśli zgadzasz się z moim zdaniem to dobrze, ale jeśli nie, to tym bardziej komentuj i dyskutuj.

Popularne bezlusterkowce w 2021 r.

  1. Canon EOS M50 Mark II (body)
  2. Fujifilm X-T200 (ciemny srebrny) z ob. FUJINON XC 15-45mm f/3.5-5.6 OIS PZ
  3. Sony ZV-E10 (body)

 

Źródło zdjęć: Depositphotos

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

7 komentarzyZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *