"Krwawy Księżyc" - astronomiczne widowisko już wkrótce - czytaj na blogu Fotojoker

“Krwawy Księżyc” – astronomiczne widowisko już wkrótce

teleskop

Każde zjawisko astronomiczne – nawet najzwyklejsze, najbardziej potoczne dla astronomów niesie w sobie pierwiastek niezwykłości. Szczególnie, gdy możemy je oglądać na własne oczy. Tak będzie i  tym razem. Już za kilka dni będziemy świadkami niezwykłego spektaklu, który zaprezentują nam obiekty astronomiczne na wieczornym niebie. Dokładnie 27 lipca nasz naturalny satelita – Księżyc schowa się w cieniu Ziemi i przez kilka godzin będziemy mogli podziwiać efekt Całkowitego Zaćmienia Księżyca.

Krwawy Księżyc

Tak nazywa się czasem to zjawisko. Wspomniany Krwawy Księżyc pojawi się na niebie tuż po zachodzie słońca. Będzie podnosił się nad horyzont, chowając się  jednocześnie w cieniu rzucanym przez Ziemię.  Nietypowe dla tego zaćmienia będzie to, że księżyc pojawi się w towarzystwie planety Mars, która przebywać będzie w tym samym rejonie nieba. Krwistoczerwony Księżyc w towarzystwie czerwonego Marsa to widok bardzo nietypowy. Dodatkowo będzie to najdłuższe księżycowe zaćmienie w tym stuleciu: potrwa 3 godz. 55min (sama faza całkowita to 1 godz. 43min).

Jeśli pogoda nie spłata nam figla, to będziemy mieć sporo czasu na podziwianie tego niecodziennego zjawiska. Skoro mamy oglądać coś tak niesamowitego, to warto sobie odrobinkę pomóc sprzętem obserwacyjnym i nie musi on kosztować “grubych tysięcy” – chodzi tu o sprzęt pozostający w zasięgu każdego portfela. Doskonałym akcesorium do obserwacji może być dobra lornetka. Np. Lornetka Nikon 12×50 Aculon A211 (zobacz ją w sklepie e-fotojoker klikając TUTAJ).

teleskop

Teleskop i smartfon

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, nie tylko na zaćmienia, ale też dla osób chcących wejść w świat miłośników astronomii, jest zautomatyzowany teleskop Bresser Automatic 80/400 GoTo. Dysponuje on systemem automatycznego śledzenia obiektów, co zwalnia obserwatora z ciągłej zmiany pozycji teleskopu i “gonienia” za obserwowanym obiektem. (powyższy teleskop zobaczysz w sklepie e-fotojoker po kliknięciu TUTAJ)teleskop

Kolejnym z oferowanych przez nas teleskopów jest Bresser Messier 130/650 Dobson. To sprzęt z większym zwierciadłem (130mm), które pozwala dostrzec sporo detali na tarczy Księżyca. Zobaczysz też pierścienie Saturna i układ księżyców Jowisza! (kliknij TUTAJ, aby zobaczyć powyższy teleskop).

Każdy z następnych teleskopów oferuje odrobinę inny komfort oglądania nieba. Niezależnie od tego, czy wybierzemy do obserwacji teleskop soczewkowy na wysokim statywie, czy też zwierciadlany na montażu Dobsona na balkon lub w plener, pamiętajmy, że żaden sprzęt nie zastąpi nam dobrego towarzystwa. Niesamowitą frajdą będzie możliwość uwiecznienia tych obiektów własnym smartfonem. Jak? Wystarczy zamocować go na uchwycie w odpowiedniej pozycji przy posiadanym teleskopie. Potrzebny jest do tego np. fotoadapter do digiskopingu, który znajdziesz TUTAJ).

Z kim, kiedy i gdzie?

Zbierz grupę znajomych, przyjaciół lub własną rodzinę i wspólnie popatrzcie na wieczorne niebo 27 lipca. Okazja zobaczenia Całkowitego Zaćmienia Księżyca w towarzystwie Wielkiej Opozycji Marsa nie nadarzy się zbyt szybko. Poprzedni taki układ widoczny był w 1356 roku,  a kolejny raz zobaczymy go dopiero w roku 2488. Spoglądajmy więc w niebo, bo warto.

Poniżej przedstawiam też linki do innych ciekawych teleskopów, które znajdziesz w sklepie e-fotojoker.

  • Teleskop – Bresser – 114/500 AZ NANO (kliknij TUTAJ, aby przejść do strony sklepu)
  • Teleskop – Bresser – 70/900 NG – National Geographic (kliknij TUTAJ, aby przejść do strony)
  • Teleskop – Bresser – 114/900 – National Geographic (kliknij TUTAJ, aby przejść do strony)

Autorem powyższego tekstu jest Artur Pilarczyk, pracownik sieci CEWE FOTOJOKER.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

1 komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *