Kilka pomysłów na kreatywne fotografie smartfonem w domu - Blog FOTOJOKER.pl

Kilka pomysłów na kreatywne fotografie smartfonem w domu

zdjęcia smartfonem

Dom to wyjątkowe miejsce, w którym nie sposób się nudzić. Warto postawić na kreatywność i poeksperymentować z tworzeniem zdjęć za pomocą smartfona.  Możliwość tego sprzętu często nie są wykorzystywane w 100%, dlatego my dzisiaj serwujemy kilka pomysłów na to, jak fotografować smartfonem w domu. Taka zabawa to świetne zajęcie na weekend.

Codzienne przedmioty z nietypowej perspektywy

Obiektywy smartfonów umożliwiają wykonywanie ciekawych zbliżeń. Już same w sobie dają szeroki kąt widzenia, który pozwala na zestawianie ze sobą różnych elementów rozłożonych na odległych planach, ale jeszcze ciekawej robi się, gdy wykorzystasz obiektyw typu rybie oko. Przymocuj do swojego smartfona obiektyw, taki jak np. KENKO Fisheye 180. Akcesorium tego typu posiada uniwersalne mocowanie na klips, pozwalające stosować go z różnorodnymi modelami urządzeń mobilnych.

Obiektyw typu rybie oko w bardzo ciekawy sposób zniekształca perspektywę, pozwalając na uzyskiwanie zjawiskowych i przyciągających uwagę efektów. Dzięki niemu nawet przedmioty codziennego użytku, które znajdują się w Twoim salonie, gabinecie, łazience czy w kuchni zaczynają wyglądać zupełnie inaczej. Przyjrzyj się im, spoglądając przez obiektyw Fisheye i zarejestruj abstrakcyjne obrazy. Przy odrobinie wysiłku uda Ci się tak zniekształcić perspektywę i odbiór różnych przedmiotów, tak iż widzowie będą mieli problem z rozszyfrowaniem, co znajduje się na zdjęciu. Dzięki temu z pewnością ich zaskoczysz!

Efekt miniatury – tilt shift w smartfonie

Efekt miniatury umożliwia pokazanie normalnej wielkości obiektów tak, jakby stanowiły element makiety. Do stworzenia takich obrazów możesz posłużyć się swoim smartfonem z zainstalowaną aplikacją mobilną ułatwiającą wykonywanie tego typu fotografii (np. Tilt-Shift Camera dostępnej w Google Play). Pamiętaj, że najlepsze efekty daje umieszczenie aparatu tak, aby spoglądał na scenę nieco z góry. Dlatego właśnie dobrym pomysłem jest spróbowanie sfotografowania w ten sposób widoku za oknem – jeżeli oczywiście mieszkasz na minimum pierwszym piętrze.

Jeżeli jednak mieszkasz na parterze lub Twój widok za oknem nie jest na tyle ciekawy, aby go uwieczniać (nawet w formie miniatury), to możesz spróbować z przedmiotami dostępnymi w domu. Po prostu zbuduj proste makiety i zrób im zdjęcia, podkreślając przy tym skalę efektem tilt-shift (tak inaczej zwany jest efekt makiety – nazwa ta wzięła się od obiektywów typu tilt-shift, które tradycyjnie pomagały w jego uzyskaniu). Jako inspiracja do takiej realizacji może posłużyć Ci projekt Miniature Calendar realizowany przez fotografa Tatsuya Tanakę, który wykorzystuje przedmioty dostępne w domu i tworzy dzięki nim miniaturowe scenki.

fotografie smartfonem

Kreatywne selfie – autoportret z pomysłem

Warto poćwiczyć zdjęcia typu portret. Możesz to robić sam ucząc się sztuki autoportretowania. Spędzając czas w domu spróbuj nakierować na siebie obiektyw. Smartfony ze swoimi trybami selfie zdecydowanie ułatwiają realizację tego pomysłu.

Przygotowując swoje autoportrety uruchom wyobraźnię. Niech nie będą to jedynie Twoje „fotki”, lecz zdjęcia, które coś opowiedzą o Tobie. Możesz wykorzystać przestrzeń, w której mieszkasz i spróbować opowiedzieć o sobie za pomocą znajdujących się w pomieszczeniu przedmiotów. Sfotografuj się z nimi w tle lub na pierwszym planie albo wykorzystaj je do pozowania. Podczas realizacji autoportretów przydatny będzie statyw. Możesz wykorzystać tradycyjny, duży trójnóg wraz z urządzeniem mobilnym. Wystarczy po prostu zastosować uniwersalny uchwyt na smartfon do statywu.

Podwójna ekspozycja

fotografie smartfonem

Smartfony dają ogromne możliwości w zakresie kreatywnej zabawy z fotografią w domu, głównie za sprawą dostępności ciekawych fotograficznych aplikacji mobilnych. Nie inaczej jest w przypadku wykonywania multiekspozycji. Interesującym wariantem jest wykonanie sobie portretu i nałożenie własnej sylwetki na jakiś motyw – np. roślinny. W tym celu wystarczy zrobić sobie dwa kolejne zdjęcia (lub wybrać fotografie z kolekcji zdjęć), a aplikacja automatycznie połączy ją w ciekawą multiekspozycję.

Realizowanie tego pomysłu w domu jest dobrym wyjściem, gdyż ekspozycja obejmująca autoportret dobrze jest, jeśli powstaje na jednolitym, jasnym tle. W tym celu można więc po prostu wykorzystać ściany mieszkania. Możesz też zrobić sobie autoportret tak, aby od tyłu padało na Ciebie światło z okna. W efekcie powstanie portret sylwetkowy, który będzie dobrą bazą do zrealizowania multiekspozycji.

Dobrze jest, aby kolejna ekspozycja zawierała jakiś mocny, graficzny motyw. Przykładami takich motywów są rośliny, żaluzje, charakterystyczny wzór na kafelkach itp. Dobrym ćwiczeniem będzie szukanie w pomieszczeniach pomysłów na uzupełnienie zdjęć portretowych. Uruchom wyobraźnię, a z pewnością spostrzeżesz, że dookoła znajduje się wiele ciekawych motywów, które nadadzą Twoim portretom niepowtarzalny charakter.

Zdjęcia wykonane smartfonem mogą być naprawdę ciekawe i dawać zaskakujące efekty. Warto poeksperymentować i dobrze się bawić w swoim domu, poznając go na nowo.

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

4 komentarzeZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *