Kiedy przydaje się cicha migawka? - Blog FOTOJOKER.pl

Kiedy przydaje się cicha migawka?

cicha migawka (1)

Kojarzysz scenę, w której piękną, nastrojową chwilę przerywa dźwięk migawki? Albo moment, w którym chcesz zarejestrować słodko śpiące dziecko, a wyzwolenie jej budzi malucha ze snu? Takich sytuacji da się uniknąć, stosując różne rozwiązania wyciszające migawkę. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się, do czego przydaje się cicha migawka.

Cicha migawka – jak działa?

Producenci aparatów dbają o cichą pracę migawki na kilka sposobów. Najczęściej udostępniają specjalny tryb cichej migawki. W lustrzankach cyfrowych sprawia on, że lustro nie opada z powrotem na miejsce, unikając przy tym wydania odgłosu charakterystycznego kliknięcia. Jest on dostępny przykładowo w aparacie Nikon D780. Może on działać zarówno dla zdjęć pojedynczych, jak i seryjnych.

Innym sposobem zadbania o cichą pracę aparatu jest skorzystanie z migawki elektronicznej. W przeciwieństwie do tradycyjnej, która rozpoczyna ekspozycję poprzez podniesienie mechanicznych elementów aparatu, migawka elektroniczna opiera się o naświetlanie zdjęcia poprzez aktywowanie samych pikseli. To sprawia, że aparat może działać bezgłośnie.

Ten sposób naświetlania znany jest przede wszystkim ze smartfonów, które mogą wszak fotografować dyskretnie, w idealnej ciszy. Inną zaletą migawki elektronicznej jest też udostępnienie dużo krótszych czasów naświetlania niż w przypadku rozwiązania mechanicznego. Aparaty cyfrowe udostępniają oba te rozwiązania, gdyż posiadają wady i zalety, które wzajemnie się uzupełniają, umożliwiając wykorzystanie pełni potencjału sprzętu.

Cicha migawka – kiedy się przydaje?

Cicha migawka jest przydatna w wielu sytuacjach zdjęciowych. Chociaż najczęściej wykorzystują ją fotografowie ślubni czy dziecięcy, to przyda się tak naprawdę w rękach każdego entuzjasty fotografii. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych sytuacji, w których naprawdę cicha migawka będzie niezastąpiona. A niekiedy nawet będzie jedynym sposobem na pomyślne wykonanie zdjęcia.

cicha migawka (4)

Cicha migawka a fotografia ślubna

Podczas ceremonii ślubnej dźwięk migawki stał się jej całkiem charakterystycznym elementem. Niemniej są w niej momenty, których nie warto zakłócać głośną pracą aparatu. Właściwie to jeśli już istnieje taka możliwość, to najlepiej przez cały czas trwania ślubu zachować dyskrecję i nie zwracać uwagi swoim sprzętem. Dzięki elektronicznej migawce, czy cichemu trybowi fotografowania możliwe jest zarejestrowania wyjątkowych emocji towarzyszących powiedzeniu „tak” lub pierwszemu pocałunkowi nowożeńców, bez zakłócania magii tej chwili.

Fotografia teatralna

cicha migawka (6)

Takie same powody przemawiające za korzystaniem z cichej migawki istnieją w przypadku uprawiania fotografii teatralnej. Spektakle mają często wyjątkową atmosferę, w której jedynym co powinno rozbrzmiewać to słowa aktorów lub starannie skomponowana oprawa muzyczna. Stosując ultra ciche migawki i inne rozwiązania pozwalające na dyskretną pracę aparatu możliwe jest śmiałe fotografowanie wszystkich elementów przedstawienia.

Cicha migawka a fotografowanie dzieci

dziecko i pies

Jak już zostało wspomniane wcześniej, ciche tryby fotografowania przydają się podczas rejestrowania bawiących się lub śpiących dzieci. W pierwszym przypadku możliwe jest wykonanie im uroczych portretów bez zakłócania ich snu. W drugim dzieci często gdy zdadzą sobie sprawę, że są fotografowane, przerywają dotychczasowe aktywności lub zaczynają pozować. Chcąc uzyskać możliwie najbardziej naturalne zdjęcia, często warto posłużyć się cichą migawką, która nie zdradzi zamiarów (do tego można dołączyć tak zwane fotografowanie „z biodra”).

Cichy tryb w fotografii ulicznej

ulica

W street photo migawka elektroniczna i tryb cichej migawki przydadzą się z tego samego powodu, co w przypadku fotografowania bawiących się dzieci. Mamy na myśli nieprzerywanie naturalnych czynności fotografowanych osób. Warto jednak przy tym pamiętać, aby uszanować cudze prawo do prywatności i poinformować o fakcie wykonania zdjęcia po fakcie. Dzięki temu modele zachowają pełną naturalność, a jednocześnie nic nie stanie się wbrew ich woli.

Fotografowanie zwierząt w trybie cichej migawki

Wykorzystanie ultra cichy trybów działania aparatu przydaje się także podczas fotografowania zwierząt. Tutaj można podzielić tę sytuację na dwa przypadki – fotografowanie zwierząt domowych (czy szerzej oswojonych) i dzikich.

jeleń

Chociaż domowe zwierzęta się nie płoszą, to także fakt fotografowania może zakłócić ich dotychczasowe zachowania, na uchwyceniu których może Ci zależeć. Głośna migawka może wzbudzić ich czujność lub zwrócić uwagę w kierunku aparatu. W przypadku wesołych, beztroskich harców lub udawanego polowania na zabawkę należy zadbać o nieingerowanie w scenę. Pomoże w tym elektroniczną lub cicha migawka. Podobnie jest także w przypadku śpiących zwierzaków.

Dzikie zwierzęta wymagają szczególnej dyskrecji. Są niezwykle czujne i wyczulone na najmniejsze szmery, które mogą pojawić się wokół nich. Fotografowie starają się ukryć swoją obecność wokół nich, tak aby móc podglądać ich naturalne zachowania. Pomagają w tym różnego rodzaju maskowania i ciche działanie aparatów.

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *