Kadrowanie zdjęć, ich formaty i proporcje matrycy. Co warto wiedzieć? - Blog FOTOJOKER.pl

Kadrowanie zdjęć, ich formaty i proporcje matrycy. Co warto wiedzieć?

kadrowanie zdjęć

Po wykonaniu świetnych zdjęć – czy to podczas wakacji, spotkania z bliskimi czy fotograficznej eskapady w mieście lub poza miasto – kolejnym krokiem staje się ich wydrukowanie. Owszem, być może kilka wrzucisz do sieci, aby wysłuchać opinii innych lub umieścisz coś na swoich profilach social mediowych, ale te wydrukowane zdjęcie to jednak pełnia magii fotograficznej. Jeżeli chcesz cieszyć się satysfakcjonującym efektem końcowym, w pełni odpowiadającym Twojej wizji, powinieneś wziąć pod uwagę dobór odpowiednich formatów zdjęć, a w razie konieczności również możliwość kadrowania obrazów. W niniejszym artykule znajdziesz informacje, które pomogą Ci wybrać właściwe proporcje przy zamawianiu odbitek czy wydruków. 

Proporcje matryc – o czym należy pamiętać?

Różne typy aparatów posiadają odmienne proporcje matryc. W przypadku smartfonów, aparatów kompaktowych i standardu Micro 4/3 są to 4:3, natomiast aparaty wykorzystujące sensory APS-C i pełnoklatkowe mają format 3:2. Jeżeli nie wiesz jaki dokładnie masz typ matrycy w swoim aparacie to zajrzyj do jego specyfikacji. Poza natywnymi proporcjami, odpowiadającymi zamontowanemu w aparacie sensorowi, istnieją jeszcze opcje ustawienia formatu obrazu. W takiej sytuacji dochodzi jednak do odpowiedniego przycięcia zdjęcia, tak aby odpowiadało proporcjom takim jak np. 16:9, 3:2 czy 1:1. Tak więc to, że wykonujesz zdjęcia w takim formacie wcale nie musi odpowiadać proporcjom matrycy.

kadrowanie zdjęć

Znam proporcje obrazu – i co dalej?

O ile proporcje obrazu takie jak np. 16:9 czy 1:1 wynikają raczej z wizji fotografa, która może polegać na chęci przedstawienia ujęcia panoramicznego lub stworzenia bardzo harmonijnego, kwadratowego kadru, o tyle wybór pomiędzy 4:3 a 3:2 jest częściej uzależniony od typu matrycy (choć także bywa związany z kompozycją obrazu). W konsekwencji tego dochodzi do sytuacji, gdy użytkownicy matryc o proporcjach 4:3 decydują się na drukowanie zdjęć np. w bardzo popularnym formacie 10×15 cm, który odpowiada proporcjom 2:3. Jeżeli takie wydruki chcesz umieszczać w swoich albumach, to pamiętaj o tym w trakcie kadrowania fotografii w wizjerze lub na ekranie aparatu, gdyż Twoje zdjęcie zostanie nieco przycięte w trakcie zmiany do formatu 3:2.

Klasyczny, a oryginalny format zdjęć 

odbitki

Użytkownicy matryc APS-C i pełnoklatkowych zdają się mieć prostszą sytuację, jednakże niekoniecznie musisz zawsze kadrować swoje fotografie przygotowując je do druku. Przykładowo przesyłając zdjęcia do CEWE FOTOJOKER możesz skorzystać z opcji druku oryginalnego formatu zdjęć. W takiej sytuacji Twoje zdjęcie 4:3 zostanie wydrukowane właśnie w takiej proporcji. Do Ciebie należy jedynie określenie długości krótszego boku – przykładowo dla boku o długości 9 cm, drugi będzie mierzył 11,7 cm (dokładne informacje znajdziesz tutaj). W przypadku gdy zechcesz pozostać przy klasycznych formatach zdjęć, takich jak np. 10×15, 9×13 itp., Twoje zdjęcie 4:3 zostanie przycięte do odpowiednich proporcji. O sposobie przycięcia zdecydujesz samodzielnie podczas składania zamówienia.

Zamawiając wydruki warto mieć na uwadze te zależności i zamówić format odpowiadający Twojej wizji. Wielokrotnie przycięcie zdjęcia 4:3 do 3:2 wcale nie zaburza kompozycji, jednakże trzeba być ostrożnym, aby nie doszło do przypadkowego usunięcia istotnego elementu. Jeżeli korzystasz z matrycy o proporcjach 3:2 oryginalny format Twoich zdjęć jest jednocześnie klasycznym, tak więc nie musisz wskazywać rodzaju kadrowania.

W skrócie: O czym warto pamiętać przy zamawianiu odbitek zdjęć?

Oryginalny format zdjęć: Wybierz, jeśli zależy Ci na ujęciu całego motywu. To gwarancja, że nie stracisz nic z treści zdjęcia. Rozmiar krótszej krawędzi fotografii wyniknie ze wskazanego przez Ciebie formatu (np. 10 to 10cm, 9 to 9 cm). Wymiary dłuższej krawędzi zdjęcia zostaną dobrane z proporcji pliku przesłanego do realizacji.

Klasyczny format zdjęć: Zdjęcia zostaną automatycznie przycięte do klasycznych formatów o proporcjach boków 3:2 (np. 9×13, 10×15, 13×19,5 cm) – wybierz, jeśli bardziej zależy Ci na wymiarach fotografii. Wielkość zdjęć zostanie Ci narzucona zgodnie ze wskazanym przez Ciebie formatem. Fragmenty zdjęcia będące na jego krawędziach mogą zostać usunięte w druku – obszary te obrazują Ci czerwone strefy w podglądzie edytora.

źródło zdjęć: Depositphotos

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

3 komentarzeZostaw komentarz

  • Dobry opis jak to jest z tymi fotkami
    Ciekawe jak to będzie realnie z tymi nowymi matrycami 108mpx w Xiaomi i Samsung

  • Jak można wywołać zdjęcia o niestandardowych formatach 6,5×6,5 oraz 24×30 i 21×30. Zdjęcia będą umieszczone w ramkach

    • Zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Obsługi Klienta tam uzyska Pan informacje o możliwościach rozwiązania Pana problemu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *