Jesienna sesja ślubna - jak wykorzystać kolory? - Blog FOTOJOKER.pl

Jesienna sesja ślubna – jak wykorzystać kolory?

Jesienna sesja ślubna

Polska złota jesień zachwyca kolorami! Feeria barw w parkach i lasach stanowi świetne tło dla sesji ślubnej. Możesz je uchwycić za pomocą odpowiedniego aparatu. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał tej pory roku i pokazać prawdziwą miłość Pary Młodej, konieczne jest zastosowanie kilku istotnych sprzętów. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się, jaki obiektyw wybrać oraz na jaki kolor blendy postawić w zależności od pory dnia i scenerii.  

Aparat, który pokaże kolory jesieni

Zaproś Parę Młodą w piękne miejsce i skomponuj niezwykłe kadry. W realizacji tego planu pomoże Ci na przykład Olympus OM-D E-M10 Mark III. Ten kompaktowy bezlusterkowiec wyróżnia się świetną stylistyką retro, posiada zaawansowaną matrycę Live MOS, która dostarczy wysokiej jakości zdjęć. Możesz przy tym zastosować rozbudowane filtry i efekty artystyczne tak, aby w kreatywny sposób wykorzystać jesienne kolory.

Olympus OM-D E-M10 Mark III pozwala na stosowanie różnorodnych obiektywów Olympus M.Zuiko. Dostępny jest w zestawie z obiektywami o ogniskowych 14-42 mm i 40-150 mm. To oznacza, że wykonasz tym sprzętem zarówno szerokie ujęcia, ukazujące Parę Młodą pośrodku złotej scenerii, jak i pokażesz z bliska łączące ich uczucia. Matryca formatu Micro 4/3, w którą został wyposażony ten bezlusterkowiec, pozwoli na wykonywanie dobrych zdjęć w każdych warunkach oświetleniowych.

Obiektyw portretowy do sesji ślubnej

Znakomity aparat, którego procesor obrazu zapewnia doskonałą reprodukcję jesiennych kolorów to jedno, jednak w torbie fotografa ślubnego (niezależnie od pory roku) musi znaleźć się też dobra portretówka. Przykładem takiego obiektywu jest Olympus M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8 ED. Ważne jest, że oferuje kąt widzenia bardzo lubiany przez osoby fotografujące ludzi. Matryca Micro 4/3 systemu Olympusa posiada współczynnik ogniskowania 2x, co oznacza, iż kąt widzenia opisywanego obiektywu odpowiada 90 mm dla formatu 35 mm.

Drugą zaletą wspomnianego obiektywu jest jego duża jasność. Chcesz uzyskać pięknie rozmyte tło i plastyczny efekt? Ważny jest duży otwór przysłony. Właśnie na takie ustawienia pozwala Olympus M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8 ED. Kolory jesieni warto wykorzystać jako piękne tło dla ślubnych portretów. Przysłona f/1.8 pozwoli z łatwością rozmyć tło tak, aby złote liście zostały oddane jako plamy barw. Co więcej, jasny obiektyw ułatwia fotografowanie przy mniejszej ilości światła, a więc łatwiej o ostre kadry podczas złotej godziny.

Jesienna sesja ślubna – gdy światła jest za mało

Jesień to pora roku, która w Polsce kojarzy się ze słońcem oraz kolorowymi liśćmi. Chociaż może wydawać się, że w tej scenerii nie zabraknie światła, to jednak czasami trzeba sięgnąć po lampę błyskową. Przyda się np. podczas fotografowania w zacienionych miejscach tuż pod wieczór (np. w trakcie złotej godziny). Okaże się także niezbędna wtedy, gdy będzie trzeba oświetlić Parę Młodą.

Bardzo uniwersalnym modelem, który świetnie uzupełni wyżej wspomniany aparat Olympusa z systemu Micro 4/3, jest reporterska lampa błyskowa Quadralite Stroboss 60 MFT. To funkcjonalny sprzęt o liczbie przewodniej 60 m, który idealnie sprawdzi się podczas jesiennych sesji ślubnych w plenerze. Palnik znajdujący się na ruchomej głowicy umożliwia dostosowywanie oświetlenia i jego kreatywne ustawianie.

Jesienna sesja ślubna

Lampa ta jest kompatybilna z systemem sterowania radiowego Navigator X (posiada wbudowany odbiornik) i współpracuje z systemem TTL oraz oferuje synchronizację z ultra krótkimi czasami naświetlania HSS. Wykorzystaj lampę do doświetlenia Pary Młodej tak, aby móc na jednym kadrze zawrzeć złote liście w tle oraz  Parę Młodą, na przykład skrytą za drzewami. Dzięki zastosowaniu lampy błyskowej unikniesz przepaleń lub przykrej niespodzianki, że Państwo Młodzi będą na zdjęciu skryci w głębokim cieniu.

Blenda – niezbędny pomocnik na sesjach zdjęciowych

To bardzo proste akcesorium, które jest niezbędne w trakcie każdej sesji ślubnej. Sprzęt GlareOne 5w1 łączy w sobie aż 5 powierzchni modyfikujących światło – czarną, białą, złotą, srebrną i półprzezroczysty dyfuzor. Podczas jesiennej sesji ślubnej w szczególności przyda się złota powierzchnia. Pozwala ona nie tylko – tak jak to zakłada podstawowe zastosowanie blendy – odbić światło, ale także je ocieplić. Dzięki temu możesz uzyskać bardzo stonowaną kolorystykę, która będzie wykorzystywać potencjał jesiennych barw.

Poza warstwą ocieplającą złotą, blenda GlareOne 5w1 wykorzystuje także jej przeciwieństwo – srebrną powierzchnię. Jak łatwo przewidzieć, ta warstwa umożliwia ochłodzenie światła. Chociaż pozornie może wydawać się bezużyteczna (biorąc pod uwagę zastosowanie złotej powierzchni), to jednak czasami może pomóc w zadbaniu o odpowiednią kolorystykę sukni ślubnej (umożliwia uniknięcie pojawienia się na niej specyficznych zafarbów).

Jak na każdej sesji, także na tej organizowanej jesienią, przydatne będą blendy w kilku kolorach. Czarna stłumi światło padające na modeli, biała pozwoli ich doświetlić, a dyfuzor zmiękczy i rozproszy światło (należy go umieścić pomiędzy źródłem światła a Parą Młodą). To wszystko umożliwi pełną kontrolę nad oświetleniem podczas jesiennej sesji ślubnej.

CEWE FOTOKSIĄŻKA

Wykorzystaj zdjęcia z sesji

Jesienna sesja zdjęciowa to świetna zabawa i jeszcze jedna możliwość, aby przetestować siebie i sprzęt fotograficzny w pięknych okolicznościach przyrody,  a także uchwycić miłość między dwojgiem nowożeńców.  Przekonaj się sam i podziel się efektami!  Czy nie świetnie byłoby zamknąć te zdjęcia w ślubnej fotoksiążce? Piękne ślubne fotografie w kolorowej jesiennej scenerii wydrukowanej w eleganckiej oprawie mogą pełnić rolę Twojego portfolio. To sporo ułatwienie w kwestii wyboru fotografa dla przyszłych par młodych czy po prostu osób zainteresowanych wykonaniem sesji. Dzięki takiemu zbiorowi Twoich prac komfortowo będą mogli obejrzeć i poznać Twój styl fotografowania.  

Jesień to dobra pora na to, by zaprosić parę młodą na sesję po ślubie. Piękne kolory idealne możesz uchwycić aparatem bezlusterkowym. W plener warto zabrać również blendy w różnych kolorach, a także obiektyw portretowy, by uchwycić detale. Ważnym akcesorium jest także lampa. Twoje fantastyczne fotografie możesz zebrać później w CEWE FOTOKSIĄŻCE i stworzyć ciekawe i eleganckie portfolio. 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *