Jesień - jak sobie radzić z małą ilością światła? - Blog FOTOJOKER.pl

Jesień – jak sobie radzić z małą ilością światła?

Fotografia jesienna - jak robić zdjęcia jesienią. Jak radzić sobie z małą ilością światła?

Krótkie jesienne wieczory i deszczowa, chłodna pogoda mogą nie być specjalnie zachęcające, aby wyjść z aparatem w teren, ale nie warto rezygnować w tym okresie z pasji. Specyficzne oświetlenie i mglista oraz deszczowa pogoda tworzą wyjątkową, jesienną atmosferę, która jest bardzo fotogeniczna. Aby jednak ją uchwycić, trzeba będzie sobie poradzić z wyzwaniami, jakie stawia mała ilość dostępnego o tej porze roku światła. Ten artykuł Ci w tym pomoże.

Statyw fotograficzny – najprostszy sposób na poradzenie sobie z małą ilością światła

Oczywiście najłatwiej byłoby doświetlić sceny sztucznym źródłem światła, jednakże taki zabieg mógłbym zepsuć atmosferę danej chwili (a dodatkowo często byłoby to trudno zrealizować np. w terenie). Dlatego więc ten poradnik dotyczy pracy z światłem zastanym, który umożliwia uchwycenie wyjątkowej, nostalgicznej atmosfery jesieni. Podstawowym akcesorium, które umożliwia wykonanie ostrych zdjęć i panowanie nad warstwą techniczną obrazu jest statyw.

Szybko zapadający zmierzch i mała ilość światła nawet w ciągu dnia często wymusza na jesiennych spacerach fotograficznych wydłużenie czasu naświetlania. Utrudnia to wykonanie ostrych zdjęć, stąd konieczne jest ustabilizowanie aparatu. Podczas realizacji zdjęć krajobrazowych czy statycznych kadrów miejskich zamontowanie aparatu na trójnogu przyniesie natychmiast pożądane rezultaty. Jako że fotografowanie w takich warunkach nie wymaga przesadnie długich czasów naświetlania dobrą alternatywę stanowią monopody. To dobry kompromis pomiędzy większą stabilnością sprzętu a zachowaniem mobilności. Dobierając statyw na jesienne wycieczki warto postawić na modele, które zostały stworzone z myślą o terenowym zastosowaniu, takie jak np. te z serii Manfrotto Befree Advanced.

Fotografia jesienna i mała ilość światła

W plecaku lub torbie fotograficznej warto wygospodarować także miejsce na wężyk spustowy lub inne akcesorium umożliwiające zdalne wyzwolenie migawki. Drobne poruszenie aparatem wywoływane bezpośrednim wciśnięciem spustu migawki może zniwelować wysiłki włożone w odpowiednie zamontowanie sprzętu na statywie. Wyżej wymienione akcesoria pozwolą maksymalnie ustabilizować sprzęt, gwarantując sobie tym samym idealnie ostre kadry w trakcie uprawiania fotografii jesiennej.

Więcej informacji na temat statywów można znaleźć w poniższym tekście:

Fotografia jesienna – sięgnij po pomoc nowoczesnych technologii

Z małą ilością światła można sobie poradzić dzięki zaawansowanym funkcjom współczesnych aparatów. Należą do nich przede wszystkim efektywnie działająca stabilizacja obrazu (dostępna w aparatach i obiektywach), a także bardzo wysokie wartości czułości ISO.

Stabilizacja obrazu przyda się, jeżeli chcesz zachować mobilność i korzystanie ze statywu nie będzie specjalnie wygodne (np. podczas rejestrowania scen na ulicy). Zaawansowane systemy dostępne w aparatach takich jak np. Nikon Z7 umożliwiają eliminowanie drgań w 5 osiach. Korzystanie z niej nie wpływa na jakość fotografii, aczkolwiek trzeba pamiętać, że dłuższa ekspozycja może sprawić, że poruszający się ludzie lub pojazdy będą nieco rozmazani. Redukcja drgań eliminuje wpływ ruchu rąk fotografa, ale nie pozostałych elementów zawartych w kadrze. Aby skrócić czas naświetlania, ale jednocześnie uzyskać jasne fotografie jesienne, konieczne jest zastosowanie wyższych czułości ISO.

Współczesne aparaty oferują naprawdę imponujące możliwości w zakresie wysokich czułości ISO. Przykładowo Canon EOS R oferuje ISO w zakresie 100–40000. Dzięki temu możliwe jest fotografowanie niemal w całkowitych ciemnościach, uzyskując jednocześnie wyraźne i poprawnie naświetlone obrazy. Warto jednak pamiętać o tym, iż korzystanie z wysokich czułości ISO wpływa na jakość zdjęcia. Oczywiście producenci stosują duże matryce, wydajne procesory obrazu i zaawansowane algorytmy, które ograniczają ilość szumów powstających przy fotografowaniu z ekstremalnymi czułościami ISO, ale jednak nawet pomimo tych zabiegów, takie wartości ekspozycji nie pozostają bez wpływu na finalną fotografię.

Aby sobie z tym poradzić konieczne jest dostarczanie do matrycy możliwie jak największej ilości światła. Oznacza to ustawianie w miarę możliwości nieco dłuższych czasów naświetlania i unikanie uzyskiwania na obrazach ciemnych, niedoświetlonych obszarów. Wynika to z tego, że mankamenty związane z wysoką czułością ISO ujawniają się najszybciej właśnie w takich ciemnych partiach kadru.

Podczas fotografowania jesiennej aury można sobie poradzić z mankamentami wywołanymi korzystaniem z wysokiego ISO (dotyczy w szczególności użytkowników nieco słabszych aparatów czy wyposażonych w małe matryce), poprzez konwertowanie obrazów do czerni i bieli. Artefakty powstające w skutek stosowania wysokich wartości ISO będą kojarzyły się wtedy z ziarnem czarno-białego tradycyjnego filmu i podkreślać nostalgiczny charakter jesiennych zdjęć. Niemniej chociaż może to być ciekawy sposób kreowania obrazu, to i tak zawsze warto postarać się o zadbanie o możliwie najbardziej dobre technicznie zdjęcie.

Zajrzyj do poniższego aparatu, aby poznać jeszcze więcej inspirujących pomysłów na jesienne fotografie:

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona www autora

Aleksandra Szostak

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *