Jaki wybrać aparat do 7 000 zł? - Blog FOTOJOKER.pl

Jaki wybrać aparat do 7 000 zł?

aparat do 7 000

Z naszą serią poradników wybór idealnego aparatu stanie się dużo prostszy. W kolejnym odcinku znajdziesz odpowiedź na pytanie, na co zwrócić uwagę wybierając aparat do 7 000 złotych. Omawiamy nie tylko najważniejsze parametry, ale pomagamy również możliwie jak najlepiej wydać zaplanowany budżet. Na końcu artykułu znajdziesz także najlepsze aparaty do 7 000 złotych wybrane przez redakcję.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

 

Pełnoklatkowy aparat do 7000 złotych 

Dysponując budżetem 7000 złotych na aparat, można już spokojnie wybierać wśród aparatów pełnoklatkowych. Jak już zostało wspomniane w poprzednich artykułach z tej serii, duże sensory dają w wielu sytuacjach znaczną przewagę podczas fotografowania czy filmowania. Przede wszystkim aparat pełnoklatkowy jest w stanie zapewnić mniejszy poziom szumów w trakcie korzystania z wysokich czułości ISO, większą szczegółowość obrazów czy większą rozpiętość tonalną.

Poza tym przy matrycy pełnoklatkowej mnożnik ogniskowej wynosi 1x. Oznacza to, że kąt widzenia obiektywu odpowiada przypisanej mu ogniskowej. W przypadku matryc APS-C czy Micro 4/3 mnożnik ogniskowej wynosi odpowiednie około 1,5x (w zależności od producenta może to być 1,5x lub 1,6x) i 2x. To sprawia, że kąt widzenia obiektywów jest nieco mniejszy niż w przypadku pełnej klatki, co wymaga przeliczeń i dopasowywania ogniskowej do danego sensora. 

Matryce pełnoklatkowe mają więc wiele zalet, które sprawiają, że dla wielu profesjonalistów jest to jedyny słuszny wybór. Szukając aparatu za 7000 złotych można już wybierać spośród wielu modeli typu full frame. Wśród nich można znaleźć bezlusterkowce i lustrzanki Nikona oraz Canona czy popularne bezlusterkowce Sony. Warto tutaj także wspomnieć o aparatach, które znajdowały się już w poprzednim przedziale budżetu, czyli 5000 złotych. Świetnym przykładem jest pełnoklatkowy bezlusterkowiec Canon RP. 

aparat do 7 000

Nie tylko pełna klatka dla profesjonalistów

Nawet jeśli zajmujesz się fotografią amatorsko, to z pewnością chcesz rozdysponować zakładanym budżetem tak, aby korzystać z możliwie najbardziej profesjonalnego sprzętu. Taki aparat posłuży Ci przez długi czas, umożliwiając rozwijać skrzydła i tworzyć coraz bardziej świadome oraz profesjonalne zdjęcia czy filmy. Pomimo wielu ciepłych słów na temat sensora pełnoklatkowego, które pojawiły się w poprzednim akapicie, to pozostałe typu matryc mogą również być świetnym narzędziem w rękach każdego fotografa. Dlaczego?

Matryce APS-C i Micro 4/3 to świetna alternatywa dla tych, która swoje zdjęcia publikują głównie w sieci. Do zastosowań online czy cyfrowych takie matryce będą w większości zadań w zupełności wystarczające. Dzięki mnożnikowi ogniskowej wynoszącemu 2x matryce formatu Micro 4/3 stają się również świetnym narzędziem dla fotografów przyrody czy sportu. To także świetna opcja dla makrofotografów. Tutaj świetnym przykładem jest aparat FujiFilm X-H1 czy Olympus OM-D E-M5 Mark III (więcej informacji na temat poszczególnych modeli znajdziesz na końcu artykułu w dziale „wybór redakcji”). 

Matryca APS-C czy Micro 4/3 to dobra alternatywa również dla tych, którzy poszukując aparat do 7000 złotych, chcą znaleźć zastępczy sprzęt dla swojego głównego aparatu. Zastosowanie mniejszego sensora pozwala na ograniczenie gabarytów całego aparatu. Modele z serii Micro 4/3 łączą w sobie retro stylistykę, świetne rozwiązania technologiczne i znakomitą jakość obrazu. Jednocześnie mają naprawdę kompaktowe rozmiary, które sprawiają, że można je mieć zawsze przy sobie. Podobnie rzecz się ma z aparatami FujiFilm z serii X, które wykorzystują sensory APS-C. 

Jeśli więc przykładowo realizujesz fotografię uliczną, to z pewnością zainteresują Cię stylowe aparaty FujiFilm X czy Olympus OM-D. Ich stylistyka pozwala na zachowanie większej dyskrecji na ulicy w tłumie. W przeciwieństwie do większych aparatów pełnoklatkowych modele te umożliwiają zachowanie pozorów amatora czy turysty, co ułatwia zachowanie naturalnej relacji ze spotykanymi na ulicach miast ludźmi. 

aparat do 7 000

Aparat do 7000 złotych z adapterem i z akcesoriami

Warto pamiętać, że dysponując budżetem na aparat do 7000 złotych, możliwe jest już nabycie wielu świetnych modeli z poprzednich artykułów wraz z obiektywami czy adapterami. W tym drugim przypadku można nabyć z łatwością bezlusterkowca z adapterem do obiektywów z mocowaniem charakterystycznym dla lustrzanek. Oznacza to przykładowo możliwość połączenia Nikona Z z obiektywami z mocowaniem Nikkor F. Dzięki temu można z łatwością korzystać z obiektywów wykorzystywanych z poprzednim aparatem.

W cenie do 7000 złotych możliwe jest także nabycie aparatu wraz z kilkoma obiektywami. Są to często oryginalne zestawy przygotowane przez producenta, obejmujące obiektywy Canona lub Nikona. To świetna opcja dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z fotografią i nie posiadają żadnego sprzętu. Dzięki temu mogą nawet nabyć zestaw, który będzie niezwykle uniwersalny, łącząc w sobie zaawansowany aparat z obiektywami z zakresem ogniskowych dobrym zarówno do fotografii krajobrazowej, portretowej, jak i przyrodniczej. 

Lustrzanka czy bezlusterkowiec do 7000 złotych?

Budżet na aparat do 7000 złotych umożliwia swobodny wybór pomiędzy ciekawymi lustrzankami i bezlusterkowcami. To który rodzaj aparatu wybrać, jest często jednym z największych dylematów osób zmieniających sprzęt lub rozpoczynających przygodę z fotografią. Dyskusja wokół tego, który sprzęt warto wybrać, jest długa, ale na szczęście zebraliśmy najważniejsze wnioski w poniższym artykule. Zajrzyj do niego, aby z łatwością podjąć decyzję o tym czy kupić bezlusterkowca czy lustrzankę do 7000 złotych. 

Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Wybór redakcji

Fujifilm X-H1 (body)

Fujifilm X-H1 (body) + grip VPB-XH1 - Towar z ekspozycji

FujiFilm X-H1 to świetny przykład, że profesjonalny sprzęt może być oparty o matrycę formatu APS-C. Model ten wykorzystuje świetny sensor X-Trans CMOS  III. Został opracowany z myślą o fotoreporterach czy fotografach ślubnych będących entuzjastami serii Fuji X. Wykorzystuje dodatkowy wyświetlacz znajdujący się na górny panelu, który informuje o podstawowych i jednocześnie najważniejszych ustawieniach aparatu i parametrach ekspozycji.

FujiFilm X-H1 może być więc mostem pomiędzy lustrzankami a bezlusterkowcami. To z pewnością świetna propozycja dla tych, którzy cenią sobie retro klimat serii X, a jednocześnie potrzebują bardzo rozbudowane narzędzia, które czerpie pełnymi garściami z rozwiązań lustrzanek (także tych na film światłoczuły). Zewnętrzne pokrętła czy konstrukcja aparatu spodobają się z pewnością tym fotografom, którzy pamiętają jeszcze tradycyjne aparaty na film.

Oczywiście retro klimat nie przeszkodził w wykorzystaniu zaawansowanych technologii. To, co przede wszystkim wyróżnia ten model to nie jego zewnętrzna budowa, ale zastosowanie przykładowo systemu stabilizacji obrazu IBIS. Dodatkowo FujiFilm X-H1 oferuje unikalną technologię odtwarzania kolorów. 16 trybów symulacji filmów, możliwość nagrywania w 4K, maksymalną czułość ISO 512 000 czy rozbudowany zestaw klawiszy i pokręteł funkcyjnych. To aparat, który dotrzyma kroku nawet bardzo wymagającym użytkownikom. 

Canon EOS 6D Mark II 

Canon EOS 6D Mark II (body)

Jeśli już mowa o klasyce, to chyba za taki model można uznać Canon EOS 6D Mark II. Ta lustrzanka znalazła bardzo duże uznanie wśród profesjonalistów. Zwłaszcza tych zajmujących się fotografią związaną z różnymi branżami — od ślubnej, przez architekturę po krajobrazową. Co o tym zdecydowało?

Przede wszystkim to wyjątkowo solidny i niezawodny model. Posiada uznaną matrycę pełnoklatkową, precyzyjny 7560-pikselowy pomiar światła RGB+IR, zdjęcia seryjne wykonywane z prędkością 6.5 kl./s czy możliwość nagrywania filmów w jakości 4K. Na uwagę zasługuje również trwały korpus. Sprawdzi się w niejednym trudnym zadaniu. Jest to więc aparat kompletny, który odpowiada za powstanie wielu doskonałych zdjęć i filmów na całym świecie. 

Aparat ten zdołał wyrobić sobie markę przez już kilka lat istnienia na rynku. Nie da się ukryć, że jest to już nieco starsza konstrukcja. Jednak dla tych, którzy wymagają przede wszystkim niezawodnego sprzętu, który zapewni im doskonałą ergonomię i wydajność, będzie jak znalazł.

Sony A7R II (ILCE7R M2) Body

Aparaty Sony nie pojawiały się w naszej serii poradników zbyt często — dotychczas były to zaawansowane kompakty lub nieco starsze już bezlusterkowce (choć wciąż zachowujące parametry, które pozwalają im konkurować z wieloma nowymi modelami). Teraz jednak pora wytoczyć ciężkie działa tego producenta. Oto Sony A7R II. 

Jeszcze kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić tak mocną pozycję na rynku aparatów Sony. Jednakże seria jego pełnoklatkowych bezlusterkowców wyznaczyła tak naprawdę nowy standard w branży. Sony A7R II pozwala na czerpanie pełnymi garściami z tego, co Sony wypracowało już przez kilka lat wprowadzania na rynek solidnych aparatów dla profesjonalistów. 

Na jaki by parametr Sony A7R II nie spojrzeć, wygląda naprawdę imponująco. Zacznijmy od matrycy CMOS o rozdzielczości 42,4 MP w technologii BSI. Poza zdumiewającą rozdzielczością zapewnia również niesamowitą czułość, która może osiągnąć maksymalnie ISO 102 400. Wsparciem dla tego sensora jest potężny procesor BIONZ X. Przechodząc dalej można podziwiać system Fast Hybrid AF czy 5-kierunkowy system stabilizacji obrazu, umożliwiający filmowanie z ręki. Oczywiście model ten zapewnia jakość wideo 4K. 

Zalety tego aparatu można by wymieniać dalej — obudowa ze stopu magnezu, wizjer XGA OLED Tru-Finder, tryb ostrości Eye AF, ustawienia gamma S-Log2, wyjście czystego sygnału HDMI, funkcja optymalizacji zakresu dynamicznego i wiele więcej. Warto przy tym zaznaczyć, że aparat ten znalazł bardzo duże uznanie wśród filmowców. Gdy chcesz rozwijać się także w zakresie filmu ruchomego, to można go zdecydowanie polecić. Jednak jeśli interesuje Cię jedynie fotografia, to wciąż będzie to świetny model. Choć tutaj warto jeszcze zastanowić się nad pozostałymi modelami w dziale „wybór redakcji”. Ale warto pamiętać, zwłaszcza gdy jesteś filmowcem Sony A7R II wśród aparatów do 7000 złotych jest bezkonkurencyjny. 

Fujifilm X-S10

Fujifilm X-S10 + ob. XF 16-80mm f/4.0 OIS WR R

Ostatni model w tym poradniku o aparatach do 7000 złotych to znów bardzo ciekawa propozycja od FujiFilm. Model X-S10 nieco odróżnia się od pozostałych aparatów z serii X, głównie za sprawą designu. Nawiązuje on bardziej do współczesnych lustrzanek czy bezlusterkowców niż retro aparatów. Jest to więc konkurent dla serii Nikon Z, Canon R czy Sony A7. Czy może z nimi powalczyć? 

Głównym atutem, który podkreśla FujiFilm przy X-S10 jest jego kompaktowa konstrukcja przy jednoczesnym zachowaniu profesjonalnej specyfikacji. Ograniczenie rozmiarów udało się głównie za sprawą zastosowania świetnej matrycy formatu APS-C X-Trans CMOS 4. Sensor ten pozwala na rejestrowanie wideo w jakości 4K UHD. 

FujiFilm X-S10 opracowano z myślą o tym, aby mieć go zawsze przy sobie. Jest to świetna alternatywa dla każdego, kto posiada bazowy aparat. Przykładowo do realizowania zleceń, ale jednocześnie chce mieć zawsze przy sobie świetne narzędzie. Model ten oferuje tryb zdjęć seryjnych działający z prędkością 8 kl./s w przypadku migawki mechanicznej i 20 kl./s dla migawki elektronicznej. Oferuje także hybrydowy system AF. Oparty o 425 punktów detekcji fazowej z detekcją kontrastu, 4-stopniową cyfrową stabilizację obrazu czy wytrzymałą, magnezową obudowę. 

Aparat ten znalazł się w tym zestawieniu głównie dlatego, że to świetny model, ale również z tego powodu, że w budżecie do 7000 złotych można go nabyć w zestawie ze znakomitym obiektywem Fujinon XF 16-80mm f/4.0 OIS WR R. Jest to uniwersalne szkło, które świetnie sprawdzi się podczas fotoreportażu, fotografii ślubne, architektury, krajobrazowej, portretowej czy nawet w trakcie vlogowania

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *