Jaki sprzęt fotograficzny przyda się w trakcie ferii zimowych? - Blog FOTOJOKER.pl

Jaki sprzęt fotograficzny przyda się w trakcie ferii zimowych?

fotografia zimą sprzęt na ferie i wyjazdy

Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe, a wraz z nimi beztroski czas zabaw na śniegu. Jeżeli chcesz uchwycić sporty zimowe, to przyda Ci się kilka akcesoriów fotograficznych, ułatwiających i umożliwiających wykonywanie zdjęć oraz filmów w nieco trudniejszych warunkach. Zajrzyj do tego artykułu, aby poznać listę niezbędnych sprzętów, które pozwolą zarejestrować wszystkie wspaniałe chwile podczas ferii zimowych.

Filtry optyczne – przydatne podczas fotografowania w zimowych warunkach

Fotografowanie na stoku czy podczas górskich wędrówek stawia pewne wymagania, którym sprostanie ułatwiają filtry optyczne. Przede wszystkim śnieg charakteryzuje się wysokim albedo, co sprawia, że kadry wykonywane na śniegu z założenia będą dużo jaśniejsze. Te warunki mogą uniemożliwić stosowanie szeroko otwartej przysłony, np. gdy chcesz wykonać portret z małą głębią ostrości.

Aby uniknąć tych problemów, możesz zastosować filtry szare (ND). Ograniczają one ilość docierającego do matrycy światła, pozwalając na wydłużenie czasu naświetlania. Dostępne są filtry szare ND o rożnych gęstościach, tak iż ich działanie może być słabsze lub mocniejsze w zależności od konkretnej sytuacji zdjęciowej.

Podczas fotografowania na dużych wysokościach przydatne mogą być filtry UV. Pozwalają one na uniknięcie negatywnego wpływu promieniowania ultrafioletowego na jakość zdjęć. Dzięki nim niebo na fotografiach staje się bardziej kontrastowe (efekt ten jest widoczny podczas fotografowania w górach). Istotną zaletą takiego filtra ultrafioletowego jest zabezpieczanie przedniej soczewki obiektywu, co w szczególności przyda się podczas fotografowania dynamicznych scen w trakcie zimowej aktywności.

Kamery GoPro i mocowania do kamer sportowych

Dynamiczne sporty, niskie temperatury i wilgotna atmosfera zimowej aury sprawiają, że idealnym narzędziem do uwieczniania zabawy podczas ferii są kamery sportowe. Pozwalają one uchwycić wiele szczegółów z zimowych zabaw, nie tylko pod postacią wysokiej jakości filmików, ale także fotografii czy time lapsów. Dzięki temu stworzysz wyjątkową relację z zimowego wypadu.

Aby uzyskać świetne kadry i pierwszoosobową perspektywę zastosuj specjalne mocowania stworzone z myślą o sportach zimowych. Możesz przymocować kamerę do kasku narciarskiego czy deski snowboardowej. Takie umieszczenie urządzenia da dostęp do niepowtarzalnej perspektywy i pozwoli widzom poczuć się tak, jakby sami byli bohaterami filmów. Przydatnym akcesorium będzie także pasek w jaskrawym kolorze, który pomoże odnaleźć kamerę na jednolicie białej płachcie śniegu, gdy zdarzy się ją wypuścić z ręki. Zapobiegnie to przypadkowemu zgubieniu sprzętu i utracie bezcennych materiałów z zimowego szaleństwa.

Zapasowe akumulatory – niezbędne podczas fotografowania zimą

Zimowa aura stawia pewne wymagania nie tylko wobec fotografów, ale również wobec sprzętu. W szczególności jest ona odczuwalna w przypadku pracy akumulatorów. Pamiętaj, iż podczas użytkowania sprzętu przy niskich temperaturach, baterie mogą szybciej się wyładowywać bądź ich pojemność może się zmieniać.  Mogą także zacząć zachowywać się nieco nieprzewidywalnie. W związku z tym warto wyposażyć się w zapasowy zestaw akumulatorów, nawet jeśli podczas normalnego użytkowania sprzętu nie miewasz kłopotów z zapasem energii.

Pomocne będą także kompaktowe ładowarki, w szczególności takie, które umożliwiają ładowanie akumulatorów za pośrednictwem interfejsu USB. Dają one dużo łatwiejszy dostęp do zasilania, np. podczas korzystania z laptopa bądź powerbanków w schronisku czy w hotelu. Dbając o niezbędny zapas dodatkowej energii z łatwością uchwycisz wszystkie wspaniałe momenty podczas zimowego wypoczynku.

Ekstremalne aparaty fotograficzne

Do popularnych aparatów wśród entuzjastów sportów zimowych należą kompaktowe aparaty ekstremalne. Charakteryzują się one zwiększoną wytrzymałością, która pozwala na swobodne korzystanie z nich nawet w przypadku wykonywania zdjęć i nagrywania filmów w wymagającym, zimowym środowisku.

Przykładowo Olympus Tough TG-5 pozwala na fotografowanie i filmowanie pod wodą, jest odporny na działanie ujemnych temperatur (można z nim bezpiecznie pracować nawet przy -10 st. C), wytrzymuje zgniatanie do 100 kg czy jest odporny na kurz i pył. Dzięki temu możesz beztrosko skupić się na uprawianych aktywnościach. Dodatkowo aparat posiada wbudowany czujnik GPS czy barometr, które umożliwiają uzupełnić dane o zdjęciach o informacje na temat wysokości nad poziomem morza czy geolokalizacji.

Podobne zastosowanie ma inny ekstremalny aparat kompaktowy – Nikon Coolpix W300. Model ten także zapewni Ci pełną swobodę podczas zimowiska. Możesz z nim nurkować na głębokości do 30 m (to akurat przyda się latem, choć dobrze wiedzieć, że nie straszna mu wilgoć czy przysypanie śniegiem), wytrzymuje działanie silnych mrozów a także jest wstrząsoodporny i wytrzymuje zgniatanie. Pozwala na filmowanie w jakości 4K/UHD, co umożliwi zrealizowanie świetnych filmów ze stoku. Zastosowanie 5-krotnego zoomu optycznego pozwala na wykonywanie zarówno szerokich ujęć, jak i zbliżeń.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona www autora

Aleksandra Szostak

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *