Jaki aparat do 3000 zł - top 4 - Blog FOTOJOKER.pl

Jaki aparat do 3000 zł – top 4

aparat do 3000

Zbliżają się wakacje – okres w którym z pewnością częściej będziemy sięgać po aparaty. Jeśli masz duże plany wyjazdowe co do zbliżającego się sezonu, lub chcesz skutecznie rozwijać swoją pasję do fotografowania, to przyda Ci się dobry sprzęt. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki aparat do 3000 złotych wybrać, to  zajrzyj tutaj.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

 

Aparat do 3000 zł – krótkie wprowadzenie

Rozpoczynając poszukiwania swojego nowego aparatu do 3000 złotych, warto sprawdzić, na co w ogóle można liczyć w tej cenie. Zacznijmy więc poszukiwania od małego, ogólnego przeglądu rynku.

Budżet 3000 złotych pozwala na znalezienie całkiem zaawansowanego sprzętu, od którego można wymagać rozbudowanej funkcjonalności. W tej kategorii znajdują się proste bezlusterkowce (często jednak pozbawione wizjera elektronicznego), zaawansowane kompakty i lustrzanki dla początkujących. To przekrojowe spojrzenie wskazuje już, że budżet ten pozwala na znalezienie sprzętu dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna przygodę z fotografią lub wcześniej pasjonował się robieniem zdjęć, ale robił to w oparciu o smartfon czy podstawowy kompakt.

Jednocześnie warto podkreślić, że w tym przedziale cenowym można już spodziewać się po aparatach całego zakresu najbardziej istotnych funkcji.  Znajdują się one także w bardziej zaawansowanych modelach. Wizjer, koło trybów PASM (dające dostęp do trybów preselekcji przysłony, ekspozycji i pozostałych istotnych trybów fotograficznych), rozbudowana klawiszologia. Ergonomiczny korpus, zaawansowane tryby AF czy dostęp do szerokiego zakresu ogniskowych.  To wszystko, co zdecydowanie odróżnia tego typu aparaty od prostych kompaktów, czy urządzeń mobilnych. Dzięki nim można śmiało rozpocząć przygodę z fotografią. A także jak przekonasz się w dalszej części artykułu – również z filmem.

Jakość zdjęć w aparatach do 3000 złotych – czego można się spodziewać?

Kupując każdy sprzęt, wymaga się jak najlepszego stosunku jakości do ceny. Chociaż profesjonaliści potrafią pracować ze sprzętem za trzy lub czterokrotność omawianego budżetu (mowa o samym body), to wciąż podstawowe modele pozwolą na stworzenie wiele świetnych zdjęć. Wszak najważniejszy element aparatu znajduje się kilka milimetrów za wizjerem. Oczywiście mowa o oku fotografa!

To, co wyróżnia aparaty za 3000 złotych i stanowi istotny przeskok pomiędzy tańszymi sprzętami, a jednocześnie pozwala na uzyskanie zdjęć o znacznie lepszej jakości to udostępnianie plików RAW. Są to surowe dane z matrycy, które pozwalają przykładowo na zachowanie większej rozpiętości tonalnej czy mniejszego zaszumienia. Poza tym dają dostęp do niezwykle elastycznej obróbki w programie cyfrowym. To wszystko przekłada się na fakt, że plik RAW daje w efekcie zdjęcia o lepszej jakości niż JPG wprost z aparatu.

Poza dostępem do RAW aparaty do 3000 złotych mają także lepsze podzespoły, takie jak matryca, procesor obrazu czy funkcje, wśród których można znaleźć przykładowo redukcję drgań, czy precyzyjne tryby śledzenia. W przypadku zaawansowanych aparatów kompaktowych istotna jest także udoskonalona optyka obiektywu. Aparaty systemowe (bezlusterkowce i lustrzanki) dają dostęp do rozbudowanej palety obiektywów, w tym do takich, które wykorzystywane są przez profesjonalistów. Poszczególnym elementom aparatów za 3000 złotych przyjrzymy się w dalszej części artykułu.

Aparat do 3000 zł – matryca

Najważniejszym elementem i sercem każdego aparatu jest matryca. To dzięki niej aparat rejestruje obraz i w znacznej mierze właśnie ona odpowiada za jego jakość. W odniesieniu do tego elementu najważniejszym parametrem jest jej rozmiar. Dlaczego?

Matryca to element aparatu, który odpowiada za zarejestrowanie światła. Im większy, tym większą powierzchnią dysponuje, na której można rozmieścić piksele. W takiej sytuacji te piksele będą również większe. Będą mogły bardziej precyzyjnie rejestrować informacje o docierającym przez obiektyw świetle. To przekłada się na większą szczegółowość obrazów, lepszą reprodukcję kolorów czy przede wszystkim mniejsze zaszumienie obrazu podczas korzystania z wyższych wartości czułości ISO.

W przypadku aparatów do 3000 złotych do dyspozycji pozostają głównie matryce 1-calowe, Micro 4/3 i formatu APS-C (ułożone odpowiednio od najmniejszej do największej). Która z nich będzie najlepsza?

Teoretycznie, jako że im większa matryca, tym lepiej, najlepszym wyborem byłoby APS-C. Takie podejście nie jest jednak wyłącznym czynnikiem skłaniającym do wyboru danego aparatu. Otóż matryce APS-C dostępne są w aparatach systemowych, co oznacza, że współpracują z różnymi obiektywami. Dla wielu użytkowników będzie to oczywiście zaletą, ale dla tych, którzy potrzebują ultra małego, kompaktowego aparatu, który po wyłączeniu mieści się w kieszeni, lepszym wyborem będzie zaawansowany kompakt. A w takim właśnie sprzęcie montuje się matryce 1-calowe, czego głównym celem jest ograniczenie gabarytów sprzętu.

Warto przy tym podkreślić, że sensor 1-calowy jest wciąż świetnym rozwiązaniem. Sprawdzi się w większości sytuacji zdjęciowych i filmowych i daje ogromną przewagę nad matrycami stosowanymi w urządzeniach mobilnych. Warto więc szukać aparatów kompaktowych z takim czujnikiem. Jednakże gdyby w grę wchodziło porównanie dwóch aparatów o niemal identycznych parametrach, przy czym różnicą byłby rozmiar matrycy, to rekomendujemy wybór większego czujnika.

Wizjer i ergonomia fotografowania

To co przede wszystkim uwielbiamy w aparatach do 3000 złotych to duży przeskok w ergonomii użytkowania w porównaniu do tańszych sprzętów czy smartfonów. Odpowiadają za to przede wszystkim korpusy o bardziej ergonomicznej budowie, rozbudowany układ klawiszy funkcyjnych czy w szczególności dostęp do wizjera. Skupmy się przez moment na tej ostatniej cesze.

Wizjery dostępne są w wybranych modelach aparatów za 3000 złotych i takie w szczególności polecamy. Wizjer to element aparatu, który wprowadza największą zmianę w przypadku wcześniejszego fotografowania smartfonami. Umożliwia bardziej intuicyjne kadrowanie obrazów. Zapewnia bardziej wydajny podgląd w przypadku silnego oświetlenia (przykładowo w słoneczny dzień) i zapewnia lepszy podgląd ustawień i funkcji aparatu.

Intuicyjne fotografowanie zapewnia zarówno wizjer, jak i dostęp do wielu klawiszy czy pokręteł. To połączenie umożliwia na sprawne zmienianie parametrów ekspozycji czy trybów działania aparatu właściwie bez odrywania oka od wizjera. W szczególności przydatne są pokrętła umożliwiające zmianę parametrów czy trybów fotografowania, klawisze pozwalające na zmianę pola AF czy dające szybki dostęp do wybranych funkcji (czułość ISO czy rozpoczęcie nagrywania).

Dzięki temu możliwe jest odpowiednio szybkie reagowanie na zmieniające się warunki fotografowanej sceny, tak aby zawsze móc podążać za akcją. Dodatkowe pokrętła i klawisze to także możliwość przejęcia pełnej kontroli nad fotografowaniem i osiąganie zawsze rezultatów odpowiadających wyobrażeniom fotografa czy fotografki.

aparat do 3000

Filmowanie aparatem do 3000 złotych

Aparat cyfrowy służy obecnie nie tylko do fotografowania, ale także filmowania. W ostatnich latach aparaty stały się pełnoprawnymi kamerami – trend ten odnosi się również do aparatów w przedziale cenowym do 3000 złotych.

Czego można zatem spodziewać się podczas filmowania aparatem w omawianym budżecie? Zaskakująco dużo! Otóż niektóre modele pozwalają nawet na filmowanie w jakości 4K. Jednocześnie dają dostęp do świetnej optyki, tak więc można wykorzystać pełen potencjał filmów o bardzo dużej rozdzielczości. Także w przypadku Full HD filmy realizowane przy pomocy tego typu aparatów będą świetnie się prezentować. Wszystko za sprawą możliwości skorzystania z bardzo wydajnych trybów stabilizacji obrazu.

Aparat do 3000 złotych to świetna alternatywa dla każdego vlogera, który chce przykładowo nagrywać filmy ze swoich podróży. W porównaniu ze smartfonami udostępniają szeroki zakres ogniskowych, a więc umożliwiają swobodne komponowanie ujęć. Ciekawą funkcją w przypadku aparatów systemowych jest możliwość skorzystania z obiektywów z elektronicznym zoomem. Pozwala on na płynną zmianę ogniskowej, która poprawia jakość najazdów w trakcie zmiany ujęć.

Nagrywanie w jakości 4K jest dostępne także w tańszych modelach aparatów czy w smartfonach. Jednak to właśnie bezlusterkowce, lustrzanki czy zaawansowane kompakty pozwalają uwolnić jego cały potencjał. Za sprawą świetnej optyki z szerokim zakresem ogniskowych, możliwości dostosowania parametrów czy większych matryc. W przypadku chęci wykorzystania takiego aparatu do vlogowania warto także zwrócić uwagę, czy posiada obracany ekran, który umożliwi łatwe nagrywanie samego siebie.

Aparat do 3000 złotych z obiektywem

Budżet do 3000 złotych pozwala na kupienie dobrej jakości aparatu w zestawie z obiektywem (w przypadku aparatów systemowych) lub ze zintegrowanym zoomem o dużym zakresie ogniskowych. W obu przypadkach dostępne ogniskowe będą udostępniały uniwersalne kąty widzenia, które pozwolą zająć się niemal dowolnym gatunkiem fotografii.

Jeżeli nie masz sprecyzowanego gatunku fotografii i wciąż poszukujesz swojego ulubionego tematu, warto wyposażyć się w możliwie najbardziej uniwersalny sprzęt. W sytuacji, gdy wiesz, że Twoją pasją są krajobrazy bądź fotografia przyrodnicza, warto postawić odpowiednio na aparat z szerokokątnym obiektywem lub typu super telezoom.

Poza ogniskową obiektywu kluczowymi parametrami jest jego jasność i rodzaj konstrukcji optycznej. Jeśli maksymalny otwór przysłony wynosi przykładowo f/1.8 czy f/2.8 oznacza to, że aparat pozwala na skrócenie czasu naświetlania podczas fotografowania przy małej ilości światła. Daje to więc możliwość tworzenia pięknych rejestrowanie bardzo ostrych zdjęć nawet po zmroku bez korzystania ze sztucznego oświetlenia. Dodatkowo dzięki krótkiemu czasowi naświetlania uzyskasz plastyczny efekt bokeh.

Konstrukcja optyczna obiektywu to nieco bardziej złożona kwestia. W tym wypadku nie zachodzi tak prosta relacja – im więcej elementów tym lepiej. Ważniejsze jest to, jakiego rodzaju soczewki wykorzystuje obiektyw, jak są one ze sobą połączone i ułożone. Damy Ci jednak prostą podpowiedź! Podczas wyboru obiektyw zwróć uwagę, czy producent zastosował w nim elementy korygujące niektóre zniekształcenia obrazu i powłoki antyrefleksyjne. Dzięki nim obraz będzie lepszej jakości i łatwiejsze będzie fotografowanie w trudniejszych warunkach oświetleniowych.

Najlepszym sposobem określenia jakości obiektywu jest także… obejrzenie wykonanych nim zdjęć. W sieci znajdziesz wiele takich obrazów, które pozwolą określić, czy dany obiektyw spełni Twoje oczekiwania. Innym prostym rozwiązaniem jest odwiedzenie salonu CEWE Fotojoker i przetestowanie aparatu wraz z obiektywem. Przynieś swoją kartę pamięci, wykonaj różne fotografie, które pozwolą Ci na określenie ostrości obrazu czy tego jak obiektyw zachowuje się przy małej ilości światła. Gotowe zdjęcia możesz wydrukować i sprawdzić ich jakość. Nasze CEWE Fotokioski umożliwiają wydrukowanie wycinka zdjęcia i dają możliwość porównania ich między sobą.

Aparat do 3000 złotych – wybór redakcji

Poniżej przedstawiamy kilka modeli aparatów wraz z obiektywami, które mieszczą się w zaplanowanym budżecie i są godnymi polecenia propozycjami. Aparaty zostały ułożone według ich cen. To, który z nich jest najlepszy, zależy od tego, czego w swojej fotografii i filmowaniu najbardziej potrzebujesz. Ostatecznie każdy z tych modeli będzie bardzo dobrym wyborem. Zapewni Ci świetne obrazy i obsługę gwarantującą przyjemność fotografowania oraz filmowania.

Nikon Coolpix A1000

Nikon Coolpix A1000 (czarny)

Na początek zaawansowany kompakt z obiektywem z aż 35-krotnym zoomie optycznym. Oznacza to, że daje zakres ogniskowych 24-840 mm (ekwiwalent formatu małoobrazkowego). Jest to więc świetny, kieszonkowy sprzęt, którym można sfotografować lub sfilmować niemal każdy temat. Jeśli już jesteśmy przy wideo, to rejestruje obrazy w jakości 4K!

Aparat ten łączy w zasadzie większość cech, które powinno oczekiwać się po sprzęcie do 3000 złotych. Zintegrowany obiektyw o zaawansowanej konstrukcji, dostęp do plików RAW, elektroniczny wizjer, ergonomiczna budowa dająca dostęp do wielu klawiszy i pokręteł czy wydajna stabilizacja to tylko niektóre z jego zalet. Do tego dochodzi obracany wyświetlacz LCD. To wszystko sprawia, że Nikon Coolpix A1000 daje dostęp do jeszcze większej radości z fotografowania i filmowania przy jednoczesnym przejęciu pełnej kontroli nad tym, jak powstają Twoje obrazy.

Jedynym w zasadzie istotniejszym kompromisem jest rozmiar jego matrycy. Model ten oferuje 1/2,3 calową matrycę, która jest nieco mniejsza od sugerowanych w poprzednich akapitach czujnikach. Warto jednak przy tym podkreślić, że cena tego aparatu wynosi znacznie poniżej 2000 złotych. Przy stosunku jakości do ceny prezentuje się on naprawdę interesująco. W szczególności, że za więcej niż połowę ceny flagowego smartfona otrzymuje się sprzęt, który w kategorii fotografowania zdecydowanie prześciga wszystkie urządzenia mobilne. Jednocześnie daje dostęp do wniesienia swojej fotografii i filmu na nowy poziom.

Sony DSC-RX100 M4

Sony DSC-RX100 M4 - Nowy

Pozostańmy jeszcze przez chwilę w kategorii zaawansowanych aparatów kompaktowych. Tym razem Sony DSC-RX100 M4, który oferuje większą 1-calową matrycę. Jednocześnie to wciąż kieszonkowy sprzęt, który daje dostęp do jakości wideo 4K, zdjęć seryjnych z prędkością 16 kl./s czy maksymalnej czułości ISO 12 800. Oczywiście nie mogło zabraknąć wizjera – w tym przypadku elektronicznego OLED Tru-Finder.

Aparat ten wykorzystuje obiektyw o zakresie ogniskowych 24-70 mm (dla formatu małoobrazkowego). Jest to całkiem uniwersalny zakres, który umożliwia wykonywać zarówno zdjęcia architektury, jak i portrety. Docenią go osoby o zacięciu fotoreportażowym, dokumentalnym lub chcące poświecić się fotografii ulicznej. Niezwykle ważną cechą tego obiektywu jest jego jasność wynosząca od f/1.8 dla szerokiego kąta do f/2.8 dla tele.

Sony DSC-RX100 M4 wyróżnia się także smukłą sylwetką, która umożliwia noszenie go w kieszeni. Uniwersalny, jasny obiektyw, zaawansowana duża matryca z szybkim odczytem opartym o DRAM. Szeroki zakres czułości ISO czy wiele trybów fotografowania w tym główne z preselekcją przysłony, czy migawki. Wszystkie te cechy umożliwiają stosowanie go niemal w każdych warunkach. Jest to więc niezwykle uniwersalny aparat, który możesz mieć codziennie przy sobie. O jego klasie niech świadczy fakt, że często jest wybierany przez profesjonalistów.

Canon EOS M50 EF-M

Canon EOS M50 EF-M 15-45mm IS STM+55-200mm IS STM

Tym modelem rozpoczynamy prezentację modeli aparatów systemowych, czyli z wymienną optyką. Pozwala on więc na dobieranie obiektywów do konkretnych sytuacji zdjęciowych. Można go polecić osobom o bardziej sprecyzowanych planach co do swojej fotografii czy filmu. Lub przynajmniej dla takich, które wiedzą, że chcą znaleźć dla siebie taką niszę. Może to być świetny sprzęt do fotografii portretowej, ulicznej, makro czy do vlogowania. Jednocześnie wciąż może pozostać uniwersalnym sprzętem i świetnie sprawdzać się przykładowo w trakcie podróżowania.

Jest to kolejny przykład aparatu, który łączy cechy omawiane w tym artykule. Przede wszystkim oferuje dużą matrycę formatu APS-C. Jest to w zasadzie największa typ matrycy, której można spodziewać się w aparatach w tym przedziale cenowym. Będzie więc oferował największą wydajność, ale to nie jedyna rzecz, która sprawia, że Canon EOS M50 EF-M jest godny polecenia.

Inną istotną zaletą jest stosunkowo duży wizjer, który przywodzi na myśl lustrzanki EOS. Jest to jednak konstrukcja elektroniczna. Oferuje podgląd na żywo wpływu parametrów ekspozycji na zdjęcie czy ułatwia kadrowanie przy małej ilości światła. Dodatkowo aparat ten oferuje procesor DIGIC 8. Pozwala on na zaawansowane przetwarzanie obrazu, co przekłada się na mniejszą ilość szumów w trakcie operowania wysokimi czułościami ISO.

Canon EOS 2000D

Canon EOS 2000D + 18-55mm IS II + torba SB130 + karta 16GB

Na rynku dominują bezlusterkowce, ale wciąż warto przy wyborze aparatu za 3000 złotych mieć na uwadze lustrzanki. Te klasyczne – i chyba można rzec kultowe – typy aparatów wciąż dają fotografom wiele możliwości. Przede wszystkim to sprzęt, który daje dostęp do optycznego wizjera. To element, który dla wielu profesjonalistów jest czymś fundamentalnym w każdym aparacie.

Canon EOS 2000D został zaprojektowany z myślą o początkujących fotografach i fotografkach. W odniesieniu do podstawowej funkcjonalności ma wszystko, czego można oczekiwać od lustrzanki. Posiada ergonomiczną budowę. Zapewnia ona wygodne i pewne trzymanie aparatu nawet w trakcie całodziennych sesji. Mocowanie typu gorąca stopka na zewnętrzną lampę błyskową (aparat jest kompatybilny nawet z profesjonalnymi lampami Canon i niezależnych producentów), a także kompatybilność z obiektywami z mocowaniem bagnetowym Canon EF.

Jednocześnie lustrzanka ta pozostaje w przystępnej cenie dostosowanej do oczekiwań początkujących pasjonatów fotografii. Z pewnością to świetny sposób rozwijania fotograficznej pasji połączonej z filmowaniem.

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

2 komentarzeZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *