Jaki aparat dla vlogera – Poradnik 2021 - Blog FOTOJOKER.pl

Jaki aparat dla vlogera – Poradnik 2021

aparat dla vlogera (1)

Vlogowanie to świetny sposób na opowiedzenie o swoich pasjach, podzielenie się własnymi opiniami i przemyśleniami czy pokazanie miejsc, które zrobiły na nas wrażenie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chwyta za aparat i tworzy vlogi. Jeśli zastanawiasz się, co jest potrzebne do vlogowania i jaki sprzęt sprawdzi się przy tym najlepiej, to zajrzyj do naszego poradnika. W pierwszej części poszukamy najlepszego aparatu dla vlogera.

Jaki sprzęt dla vlogera – krótka checklista

Nasz poradnik zacznijmy od wymienienia, jaki podstawowy sprzęt potrzebuje każdy vloger. Oczywiście różne projekty związane z realizacją odcinków vloga mogą wymagać różnych akcesoriów, ale poniższa lista pozwoli Ci rozpocząć poszukiwania idealnego dla siebie sprzętu. To absolutnie podstawowy i niezbędny sprzęt, aby rozpocząć swobodną realizację swoich odcinków vloga.

Aparat lub smartfon do nagrywania

Przede wszystkim konieczne jest wybranie sprzętu, który będzie rejestrował wszystko to, co chcesz pokazać widzom. Tutaj początkujący vloger może wybierać głównie między aparatem a smartfonem. Jako że w dłuższej perspektywie aparaty dają zdecydowanie więcej możliwości twórczych niż urządzenia mobilne, w tym poradniku skupimy się na zaawansowanych kompaktach, bezlusterkowcach dla vlogerów.

Obiektyw

Początkującemu vlogerowi z pewnością przyda się uniwersalny obiektyw, który umożliwi realizację różnych ujęć od szerokich kadrów po zbliżenia. Optymalnym wyborem będzie przykładowo obiektyw o ekwiwalencie ogniskowych 24-70 mm. Warto przy tym, aby posiadał stałą światło siłę, co umożliwi zachowanie takich samych parametrów przy zmianie ogniskowej w trakcie nagrywania wideo.

Zewnętrzny mikrofon

Aparaty posiadają często całkiem dobre zintegrowane mikrofony, jednakże, aby uzyskać odpowiednio czysty dźwięk i go ukierunkować oraz zapewnić sobie wyraźne brzmienie wypowiedzi niezbędny będzie zewnętrzny mikrofon. Realizując nagrania przy pomocy takie sprzętu zagwarantujesz swoim widzom odpowiedni komfort w trakcie oglądania i zachęcisz ich do pozostania na Twoim kanale. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy aparat ma wejście na zewnętrzy mikrofon.

Sztuczne oświetlenie

Podczas realizacji można śmiało korzystać ze światła zastanego. Często – tak jak w przypadku przykładowo vloga podróżniczego – jest to wręcz konieczne, aby oddać klimat odwiedzanych miejsc. Jednakże warto już od razu pomyśleć o sztucznym źródle światła, które umożliwi realizowanie zdjęć przy trudnych warunkach oświetleniowych (po zmroku czy w nocy) lub we własnych czterech ścianach (czyli w Twoim domowym studiu nagraniowym). Dzięki temu będziesz mieć więcej możliwości w trakcie nagrywania odcinków.

Statyw

Aby nagrywać siebie w wygodny sposób, konieczne jest ustabilizowanie aparatu i podłączonego do niego sprzętu. Pomogą Ci w tym statywy fotograficzne czy stołowe. Ostateczny wybór zależy od charakteru Twojego vloga.

W kolejnych odsłonach tej serii poradników omówimy wszystkie powyżej wymienione sprzęty. Nasz poradnik podpowie Ci, na co zwracać uwagę, w trakcie kompletowania sprzętu do vlogowania. Na koniec omówimy także inne ciekawe akcesoria, które nie są podstawowe czy niezbędne do vlogowania, ale warto o nich wiedzieć, aby ułatwić sobie realizację bądź poszerzyć swoje możliwości w trakcie kreatywnej zabawy z wideo.

aparat dla vlogera (3)

Aparat dla vlogera – na co zwracać uwagę?

Współczesne aparaty fotograficzne mają na tyle rozbudowane funkcje wideo, że bardzo dobrze zastępują kamery. W szczególności z perspektywy vlogerów, dla których kluczowym czynnikiem jest mobilność. Zaawansowane aparaty kompaktowe, bezlusterkowce czy lustrzanki wraz z dodatkowymi akcesoriami mogą stać się kompletnym sprzętem do realizacji odcinków vloga.

Przede wszystkim jednak konieczne jest zwrócenie uwagi na funkcje wideo danego aparatu. Chociaż coraz częściej aparaty fotograficzne stają się zaawansowanymi kamerami, to jednak warto wziąć pod uwagę te modele, które umożliwiają pełną kontrolę nad trybem wideo (ustawianie parametrów, dobór proporcji obrazu i wiele więcej) czy zapewniają odpowiednią jakość obrazowania. Przyjrzymy się po kolei poszczególnym funkcjom idealnego aparatu dla vlogera.

Jaka jakość wideo dla vlogera?

Jednym z podstawowych parametrów każdej kamery jest to, w jakiej rozdzielczości jest w stanie nagrywać wideo. Obecnie standardem dla realizatorów wideo jest format 4K. Zapewnia on bogate w szczegóły obrazy, które umożliwiają pokazanie więcej detali. Nie oznacza to jednak, że koniecznie takie materiały musisz udostępniać. Często wystarczająca okazuje się jakość Full HD, z której najczęściej korzystają użytkownicy YouTube. Jakość 4K warto zarezerwować dla materiałów ukazujących zapierające dech w piersiach krajobrazy (vlog podróżniczy) czy traktujące przykładowo o modzie.

Niemniej chociaż Full HD jest bardzo dobrą alternatywą dla każdego vlogera, to jednak warto mieć aparat umożliwiający nagrywanie w 4K. Dlaczego? Otóż przede wszystkim coraz częściej sprzęt umożliwia już korzystanie z jakości 8K, tak więc niebawem może okazać się, że Full HD daje za mało możliwości i vlog będzie prezentował się mniej atrakcyjnie na tle konkurencji (wręcz archaicznie). Warto więc zainwestować w przyszłościowy sprzęt, który będzie dawał więcej możliwości.

Dobrze jest także mieć możliwość sięgnięcia po 4K, gdy będzie tego wymagał Twój pomysł na odcinek. Nawet jeśli planujesz prowadzić vloga o popkulturze i omawiać przed obiektywem przykładowo bieżące wydarzenia ze świata muzyki i posługiwać się w dużej mierze fragmentami teledysków, to jednak może zdarzyć się okazja do zrealizowania wyjazdowego odcinka, gdzie przedstawisz relację z koncertu czy festiwalu muzycznego. W takich okolicznościach lepiej postawić na możliwie najlepszą jakość nagrywania.

Równie ważne jak to, w jakiej rozdzielczości będziesz nagrywać, istotne jest to, co zrobisz z tym materiałem w post produkcji. Warto jest więc, aby Twój aparat do vlogowania obsługiwał zaawansowane funkcje wideo, które umożliwią swobodną pracę z obrazami podczas montowania nowego odcinka. Wśród nich warto wymienić przykładowo obsługę krzywych gamma S-Log2 i S-Log3, które zapewniają spójną kolorystykę obrazów podczas korzystania z materiałów rejestrowanych różnymi kamerami lub aparatami.

Czas nagrywania filmów – istotny parametr, o którym warto pamiętać

Tę cechę aparatów łatwo przeoczyć a jest bardzo istotna dla wygody realizowania odcinków vloga. Mowa o długości pojedynczego klipu, jaki jest w stanie nagrać aparat. Oznacza to, że przykładowo dany model jest w stanie nagrywać materiał wideo przez 10 minut, po czym nastąpi zatrzymanie nagrywania i przerwania na krótką chwilę rejestracji, tak aby kontynuować rejestrację w kolejnym klipie wideo. Warto więc wybierać takie modele, które pozwalają na jak najdłuższe rejestrowanie pojedynczych klipów, bądź nie mają w ogóle takich ograniczeń (nagrywają tak długie klipy, na ile pozwala umieszczona w aparacie karta pamięci).

Ta specyfika sprzętu zależy nie tylko do poszczególnych modeli, ale również ustawień wideo (wykorzystywanego kodeku czy formatu pliku). Ograniczenie mogą wynikać także z temperatury otoczenia. Warto jednak przy tym pamiętać, że większość odcinków vloga montowanych jest z kilku ujęć, dubli i powtórzeń danej wypowiedzi czy sceny, tak więc często może nie być wymagane nagrywanie bardzo długich klipów. Ostatecznie informację na temat maksymalnego czasu pojedynczego pliku wideo można znaleźć w specyfikacji urządzenia.

aparat dla vlogera

Stabilizacja obrazu w aparacie dla vlogera

Piękne, płynne ujęcia w świetnej rozdzielczości – to z pewnością pomoże Ci w zdobyciu ogromnej publiczności. Aby jednak uzyskać takie nagrania, konieczne jest zastosowanie stabilizacji obrazu. Obecnie coraz więcej aparatów oferuje stabilizację matrycy lub elektroniczną, którą można skutecznie stosować podczas nagrywania filmów. W wielu wypadkach taka stabilizacja jest w stanie zapewnić płynne, pozbawione drgań filmy nagrywanie z ręki.

Jeśli chcesz zabierać swoich widzów w różne ciekawe miejsca, a Twój vlog ma się cechować dynamicznymi ujęciami skuteczna stabilizacja obrazu to jeden z podstawowych parametrów. Do tego przydatnym akcesorium będzie uchwyt, który zwiększy wygodę operowania aparatem, ale również zmniejszy liczbę wstrząsów, z którymi będzie musiał sobie radzić system redukcji drgań. Więcej na temat takiego akcesorium znajdziesz w kolejnym odcinku tej serii artykułów.

Złącza umożliwiające podłączenie zewnętrznych akcesoriów

Aparat dla vlogera powinien posiadać dużą liczbę złączy, które umożliwią rozbudowę jego możliwości za pomocą zewnętrznych akcesoriów. Przede wszystkim istotne jest, aby posiadał złącze audio umożliwiające podłączenie zewnętrznego mikrofonu. Do takich zastosowań wystarczy popularne złącze mini jack 3,5 mm, jednak warto pamiętać o tym, że istnieją również inne standardy tak jak na przykład złącze multi .

Innym przydatnym złączem jest HDMI (w przypadku większości aparatów jest to Mini HDMI) czy USB. Ten pierwszy typ pozwala na podłączenie przykładowo zewnętrznych monitorów, które mogą być bardzo pomocne przy bardziej zaawansowanych realizacjach vlogowych. W przypadku USB możliwe jest często skorzystanie z zewnętrznych rekorderów czy dysków SSD, które zwiększają możliwości w zakresie długości zarejestrowanego materiału.

Wiele akcesoriów takich jak przykładowo lampy światła ciągłego czy zewnętrzne mikrofony montowane są na aparatach poprzez złącze gorącej stopki. Warto jest wyposażyć się więc w aparat, który posiada takowe złącze. Jego podstawowym zastosowaniem jest wykorzystanie zewnętrznej lampy błyskowej, jednakże z prosty adapterem można z łatwością znaleźć dla niego także inne funkcje.

Obracany ekran – niezwykle przydatny vlogerom gadżet

To co zdecydowanie ułatwia pracę każdemu vlogerowi, to obracany ekran LCD. Dzięki możliwości obracania wyświetlacza o 180 stopni, tak aby widzieć obraz nawet po skierowaniu obiektywu na siebie, otrzymasz dużą swobodę w trakcie mówienia do swoich widzów. Ta opcja pozwala na precyzyjne kadrowanie, bez konieczności ustawiania kompozycji przed rozpoczęciem nagrywania. Z obracanym ekranem możesz na bieżąco utrzymywać swoją sylwetkę w kadrze i przykładowo swobodnie zwiedzać wraz z widzami nowe miejsca.

Obracany ekran to także niezbędny dodatek dla tych, którzy chcą tworzyć vlogi zawierające prezentacje produktów, książek, dzieł typu handmade czy z recenzjami. W takiej sytuacji możesz ustawić aparat na statywie, obrócić ekran w swoim kierunku i z łatwością kontrolować to, czy w trakcie wypowiadania się do kamery znajdujesz się w kadrze, a rzeczy, które chcesz zaprezentować widzom, są dobrze widoczne.

Kreatywne tryby wideo dla vlogerów

Aby dziś przyciągnąć uwagę widzów, konieczne jest ich zaskakiwanie i tworzenie unikatowych materiałów. Twoje odcinki vloga staną się bardziej atrakcyjne, dzięki ciekawym efektom filmowym. Część z nich uzyskasz podczas pracy w oprogramowaniu do obróbki wideo, ale niektóre dostępne są z poziomu aparatu. Dzięki takim kreatywnym trybom z łatwością uzyskasz ciekawe efekty.

Wśród nich można wymienić tryb slow motion, który pozwala na realizowanie ujęć w zwolnionym tempie. Warto przy tym zwracać uwagę na to, z jaką prędkością rzeczywiście nagrywa aparat i w jakiej jakości realizuje takie ujęcia. Im wyższa prędkość rejestracji klatek, tym bardziej można zwolnić obraz i ukazać więcej szczegółów dynamicznej sceny Niektóre aparaty umożliwiają nagrywanie wideo nawet z prędkością 960 kl./s.

Innym ciekawym trybem jest nagrywanie filmów poklatkowych. Takie ujęcia pozwalają na ukazanie upływu czasu, czy zjawisk, które w normalnym tempie są bardzo powolne (przykładowo zachód Słońca czy kwitnienie kwiatów). Takie ujęcia świetnie nadają się jako przebitki i pomagają utrzymać uwagę widzów.

Ciekawe rezultaty daje także zabawa z trybami artystycznymi. Wiele aparatów pozwala na stosowanie różnych efektów – od całkiem podstawowych takich jak czarno-biały obraz, po takie jak efekt kreskówki czy obrazu malarskiego. Takie kreatywne efekty pozwolą Ci się wyróżnić i mogą być ciekawym urozmaiceniem także dla treści udostępnianych w mediach społecznościowych (przykładowo w ramach Insta Stories).

Udostępnianie materiałów wideo z aparatu

Podczas tworzenia relacji z interesującego wydarzenia czy w trakcie omawiania gorących newsów kluczowy może być czas publikacji materiałów. Dlatego aby zachować dużą elastyczność warto wyposażyć się w aparat, który zapewni łatwe przesyłanie materiałów wideo do smartfona lub tabletu. Część producentów umożliwia nie tylko łatwe parowanie aparatów z urządzeniami mobilnymi za pomocą bezprzewodowej łączności Bluetooth lub Wi-Fi, ale także udostępnia darmowe aplikacje mobilne, które pozwalają na szybkie przesyłanie, edytowanie i publikowanie materiałów.

Ciekawą opcją dostępną w dobrych aparatach dla vlogerów jest możliwość szybkiego udostępniania treści w mediach społecznościowych. Nawet jeśli zamierzasz edytować swoje materiały w profesjonalnym oprogramowaniu na własnym komputerze, taka opcja jest bardzo przydatna, aby podzielić się fragmentami tego, nad czym pracujesz czy pokazać, jak to wszystko wygląda zza kulis. Dzięki temu szybko stworzysz relację czy post, które zwiększą zainteresowanie premierą nowego odcinka vloga.

Aparat dla vlogera – wybór redakcji

Poniżej prezentujemy kilka ciekawych aparatów, które spełnią oczekiwania każdego vlogera.

Sony ZV1

Sony ZV1 (ZV-1)

Model ten to aparat, który od podstaw został zaprojektowany z myślą o vlogerach. Zapewnia im możliwość nagrywania filmów w jakości 4K, zintegrowany 3-kierunkowy mikrofon, stopkę Multi Interface umożliwiające podłączanie zewnętrznych akcesoriów, tryby AF pozwalające na śledzenie oka czy wydajną stabilizację obrazu. Wśród ciekawych opcji, które przypadną do gustu vlogerom warto wymienić także łatwe udostępnianie pionowych wideo, obracany ekran LCD, wbudowane filtry ND czy zgodność ze dedykowanym uchwytem Bluetooth.

Sony A7C (ILCE-7C)

Sony A7C (ILCE-7C) (body)

Podobnie jak w fotografii, podczas filmowania warto korzystać z matrycy pełnoklatkowej. Jeśli zamierzasz prowadzić vloga ukazującego przykładowo Twoje podróże lub inne motywy, w których warstwa wizualna jest kluczowa, to Sony A7C (ILCE-7C) będzie znakomitym wyborem. Aparat ten udostępnia przy tym zaawansowane opcje wideo, które pozwalają na profesjonalną pracę z filmem. Należą do nich przykładowo nagrywanie w rozdzielczości 4K, obsługa krzywej S-Log3, 14-stopniowy zakres dynamiki czy obsługa krzywej HLG.

Fujifilm X-T200

Fujifilm X-T200 (złoty) z ob. FUJINON XC 15-45mm f/3.5-5.6 OIS PZ

FujiFilm X-T200 to kompaktowy i lekki bezlusterkowiec o dużych możliwościach – także filmowych. Właśnie dzięki mobilności i stosunkowo niskiej cenie z pewnością przypadnie do gustu początkującym vlogerom. Posiada wszystkie podstawowe funkcje, które pozwolą na swobodną realizację odcinków. Należą do nich obracany ekran o 180 stopni, wysokiej jakości matryca formatu APS-C 24 MP, zapis wideo 4K, elektroniczna stabilizacja czy tryb HDR Video.

Nikon Z6

Nikon Z6 z ob. 24-70mm f/4 S.

FujiFilm X-T200 to model dla początkujących, natomiast Nikona Z6 można śmiało polecić bardziej zaawansowanym twórcom treści wideo. Model ten posiada pełnoklatkową matrycę CMOS 24,5 MP z technologią BSI, jakość wideo 4K UHD z prędkością 30 kl./s, tryb slow motion Full HD z prędkością 120 kl./s, nadpróbkowanie do jakości 8K czy możliwość ustawiania czułości śledzenia AF w trakcie nagrywania.  Ponadto oferuje profesjonalne funkcje takiej jak przykładowo nagrywanie w 10 bitach z dostępem do profilu N-log.

Sony A7R II

Sony A7R II (ILCE7R M2) Body

Era bezlusterkowców to z pewnością świetny czas dla Sony. Firma to wprowadziła na rynek znakomite aparaty, które stanowią także pełnoprawne kamery wideo. Sony A7R II to przykład już nieco starszego modelu, ale wciąż oferującego znakomite parametry – a przede wszystkim całkiem budżetowego. Aparat ten stanowi świetną kamerę wideo głównie dzięki możliwości nagrywania w 4K. Również w popularnym standardzie Super 35 mm, wykorzystuje kodek XAVC S6, gotowe profile obrazu, krzywą gamma S-Log2, przestrzeń barw S-Gamut, kod czasowy czy niezwykle wydajny system AF.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

5 komentarzyZostaw komentarz

 • Dzień dobry, poszukujemy aparatu do małych elementów, które produkujemy. Nasz aparat nie może wyostrzyć z racji małej wielkości. oto przykład: powerrubber.com/kat/oringi-gumowe/ Czy możemy liczyć na pomoc w ukierunkowaniu w zakupie ?

 • Dzień dobry.
  Szukam pomocy.
  Posiadam aparat cyfrowy Fujifilm X-T10 który chciałem wykorzystać do audycji na youtube ale niestety nie wiem jak go podłączyć czego użyć.
  Dzień dobry.
  Potrzebuję pomocy.
  Aparat X-T10 potrzebuję użyć jako kamerki internetowej.
  Z tego co widzę to chyba niestety program FUJIFILM X Webcam 2 nie obsługuje tego aparatu.
  Taki aparat chciałbym również użyć o ile to możliwe do transmisji audycji na youtube
  Co robić ?

  Z góry dziękuję za wszelkie porady i wskazówki.
  Pozdrawiam

  • Dzień dobry, Panie Piotrze zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami pod numerem: +48 77 40 63 245

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *