Jak zrobić dobre zdjęcie na Insta? - Blog FOTOJOKER.pl

Jak zrobić dobre zdjęcie na Insta?

jak zrobić dobre zdjęcie na Insta (5)

Instagram to jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych i z pewnością największa galeria fotografii na świecie. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce w nim pokazać swoje najlepsze kadry. Jak zrobić dobre zdjęcie na Insta i jak sprawić, żeby Twój profil był bardziej atrakcyjny?

 

Dobre zdjęcie na Instagrama – o czym należy pamiętać?

Piękne krajobrazy, nietypowe kolory, urocze selfie – na Instagramie można znaleźć wiele ciekawych fotografii, które mogą zainspirować do zabawy aparatem fotograficznym lub smartfonem. Wykonując zdjęcia na Instagrama, trzeba w dużej mierze mieć na uwadze te same kwestie, co podczas tworzenia standardowych fotografii. Mowa tu o dopracowaniu kadru, pomyśle, odpowiednim naświetleniu i kompozycji. Oczywiście konwencja Instagrama daje przyzwolenie na pewne niedoskonałości.

Część z nich wynika np. z małego formatu, w którym ogląda się zdjęcia na ekranie smartfona (nie ma więc konieczności dbania o perfekcyjna ostrość obrazu czy obawy przez zbytnim zaszumieniem fotografii). Te kwestie będą po prostu niewidoczne na małym obrazie. Zadbanie o pozostałe elementy dobrego zdjęcia pomoże w przyciągnięciu uwagi odbiorców.

Dobre zdjęcie na Instagrama to przede wszystkim kreatywny pomysł. Oryginalne podejście do tematu – np. uzyskanie ciekawej perspektywy – sprawi, że osoby przewijające zdjęcia publikowane na Instagramie, zatrzymają się przy Twoim kadrze nieco dłużej. Podczas wykonywania fotografii trzeba także pamiętać, że to, co tworzy fotografie to przede wszystkim światło. Pamiętaj, że możesz wykorzystać filtry, które podkreślą Twój pomysł i nadadzą zdjęciu oryginalności.

jak zrobić dobre zdjęcie na Insta (5)


Zobacz, jak robić zdjęcia zwierzakom

Feed na Instagramie – jak stworzyć spójny profil?

Feed na Instagramie to układ fotografii i obrazów widocznych po wejściu na Twój profil. Istnieje wiele technik, które sprawią, że Twoja galeria będzie wyglądała szczególnie atrakcyjnie. Jedną z nich jest ujednolicenie zdjęć zarówno pod względem treści, jak i formy. Pierwsza kwestia odnosi się do fotografowania jednego tematu i rzeczy – czasami nawet bardzo luźno – ale jednak z nim związanych.

Ujednolicenie wizualne sprawia, że Twoje galeria – niezależnie od treści – wygląda spójnie i atrakcyjnie. Już bez skupiania się na poszczególnych fotografiach widać, że całość tworzy ktoś z artystycznym zacięciem. Aby uzyskać taki efekt, można stosować np. ten sam zestaw filtrów. Niektóre oprogramowanie umożliwia stosowanie pokrewnych wtyczek utrzymanych w podobnej stylistyce. Pozwala to na uzyskanie kompromisu pomiędzy jednolitym wyglądem a zamieszaniem różnych treści na profilu.

jak zrobić dobre zdjęcie na Insta (5)

Ciekawym pomysłem na uatrakcyjnienie feeda jest też umieszczanie zdjęcia w ramkach lub jednokolorowych obwolutach. Dzięki temu pomiędzy fotografiami powstanie wolna przestrzeń, która sprawia, że na małych ekranach smartfonów całość nie zlewa się w jeden obraz. Jest to szczególnie ważne, gdy na Twoich zdjęciach pojawiają się zróżnicowane motywy (np. jeden post zawiera Twój portret, a na kolejnym widać krajobraz).

Kilka wskazówek dla początkujących użytkowników Instagrama

Teoretycznie Instagram bazuje na prostym pomyśle dodawania zdjęć z filtrami i hashtagami, które pozwalają tworzyć galerię mówiącą o tym, jak żyjesz i jak postrzegasz świat.

Jeśli jesteś na początku swojej instagramowej przygody, to możesz jeszcze nie zauważać potęgi Stories, które są widoczne przez 24 godziny od publikacji. Mają one nieco luźniejszą, bardziej tymczasową formę niż posty dodawane w galerii, ale umożliwiają także budowanie zainteresowanie wokół profilu i dzielenie się świetnymi pomysłami na zdjęcia. Przykładowo gdy przygotowujesz nowy materiał na post na Instagramie, w relacji możesz zaprezentować kulisy sesji.

dziewczyna z kręconymi włosami

Warto pamiętać, że post na Instagramie to nie tylko świetne zdjęcia, ale również ciekawe opisy i treść. Oczywiście czasami warto dodawać samą fotografię, która bez opisu będzie intrygowała, ale najczęściej warto zatrzymać uwagę pozostałych użytkowników interesującymi tekstami. Poza tym nigdy nie zapominaj o dodawaniu hashtagów! Nawet jeśli dodajesz zdjęcie bez opisu, pamiętaj o słowach kluczowych, które pomogą pozostałymi użytkownikom Instagrama dotrzeć do Twojego profilu. Zwłaszcza że na Instagramie jest możliwość wyszukiwania zdjęć wpisując w wyszukiwarkę dany hasztag. Warto także oznaczać na zdjęciach pozostałych użytkowników i do innych profili innych, np. firm.

Baw się dobrze budując swój profil na Insta!


Sprawdź, jak zrobić idealne selfie

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

1 komentarzZostaw komentarz

  • […] Dlaczego warto nauczyć się robić ładne zdjęcia wnętrzarskie? Jednym z powodów może być rozpoczęcie prowadzenia biznesu i zarabianie na ciekawym contencie. Wiele blogerek, instagramerek zarabia niemałe pieniądze za to, że potrafią przedstawić na zdjęciach piękne kadry wnętrzarskie. Prowadzenie takich kont wnętrzarskich to wielka przyjemność, możliwość inspirowania innych, a przy okazji zarabiania na swojej pracy. Jakie są sposoby na robienie pięknych zdjęć wnętrzarskich? Poznaj sposób na piękne zdjęcia na Instagramie.  […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *