Jak zrobić dobre zdjęcia do dokumentów? - Blog FOTOJOKER.pl

Jak zrobić dobre zdjęcia do dokumentów?

zdjęcia do dokumentów

Dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja, dyplom, paszport. Każdy z tych dokumentów mówi o ważnym etapie w życiu człowieka. Warto zadbać o to, aby zdobiły je piękne zdjęcia, dzięki którym z dumną będziesz chwalić się dyplomem lub wizą. Jak wykonać dobre fotografie?

Dokumenty osobiste są bardzo ważne dla każdego człowieka. Nie tylko określają jego tożsamość, ale także wyznaczają dany etap w życiu. Wyrobienie pierwszego dowodu, to symboliczne wejście w dorosłość, paszport to obietnica niezapomnianej przygody, a dyplom kończy okres edukacji i dumę z osiągnięć naukowych. Warto, aby te wszystkie ważne dokumenty będą ozdabiały piękne zdjęcia, na których widać wiele emocji związanych z danym etapem w życiu.

Jak wykonać zdjęcie do dowodu osobistego?

Aby wykonać prawidłowe zdjęcie do dowodu osobistego, należy pamiętać o kilku prostych, podstawowych zasadach:

  • zdjęcie należy zrobić najwcześniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o wydanie nowego dokumentu.
  • portret powinien przedstawiać twarz bez nakryć głowy, okularów przeciwsłonecznych i innych dodatków, które mogłyby utrudniać rozpoznanie. Wyjątek stanowią nakrycia głowy wymagane przez daną religię. Zasadniczo można także do takiego zdjęcia ubrać biżuterię, lecz trzeba pamiętać przy tym, aby „nie zasłaniała owalu twarzy i nie zaburzała jednolitego tła zdjęcia”
  • zdjęcie do dowodu osobistego powinno przedstawiać twarz en face, a całe oblicze powinno mieścić się w kadrze, pamiętając przy tym, aby w na fotografii widoczne były barki
  • wyraz twarzy powinien być naturalny

Podobnie rzecz się ma ze zdjęciami dzieci, jednak maluchy nie muszą mieć na fotografii neutralnego wyrazu twarzy. Jeśli będą się uśmiechać podczas portretowania, to takie zdjęcie będzie mogło ozdobić ich dowód osobisty.

zdjęcia do dokumentów

Zdjęcia do dokumentów – paszport wytyczne

Wobec zdjęcia do paszportu urzędy stawiają takie same wymagania jak w przypadku portretu do dowodu osobistego. Obydwa zdjęcia powinny mieć format 35×45 mm, z tym że zdjęcie do dowodu osobistego może być wysłane przez Internet (wniosek o wydanie paszportu można złożyć wyłącznie w urzędzie). Zgłaszając prośbę o wydanie nowego dowodu osobistego online należy dołączyć fotografię o minimalnej rozdzielczości wynoszącej 492×633 pikseli i maksymalnym rozmiarze 2,5 MB. Oczywiście należy przy tym pamiętać o odpowiednich proporcjach fotografii odpowiadających formatowi 35×45 mm.

paszport

Jaka fotografia do legitymacji szkolnej i studenckiej?

Teoretycznie w legitymacji szkolnej i studenckiej może być użyte mniej oficjalne zdjęcia do dokumentów niż w przypadku dowodu i paszportu. Należy jednak zapoznać się z regulaminem szkoły lub uczelni, aby poznać konkretne wymagania. Najczęściej uniwersytety w procesie rekrutacji proszą o dołączenie zdjęć o konkretnych parametrach, które później posłużą do stworzenia legitymacji.

Bardzo często uniwersytety polegają na tych samych zdjęciach co w przypadku dowodów osobistych i paszportów. Wykonaj zdjęcie w salonie CEWE FOTOJOKER , a następnie gdy to będzie konieczne, domów kolejne odbitki. Dzięki temu z łatwością dostarczysz do swojej szkoły lub uczelni wymagane portrety.

W przypadku szkół podstawowych i liceów – dla uczniów, którzy nie ukończyli 18 lat i nie mają jeszcze dowodu osobistego czy paszportu – sugeruje się wykonanie zdjęć takich jak w przypadku wyżej wymienionych dokumentów. Przyjdź do najbliższego salonu CEWE FOTOJOKER, gdzie doradcy Klienta pomogą Ci wykonać właściwe zdjęcie do legitymacji szkolnej lub studenckiej.

Zdjęcie do dyplomu – wymagania

Wymagania stawiane wobec fotografii dyplomowej, najlepiej jest zaczerpnąć informacji na uczelni. Teoretycznie najczęściej wykonuje się zdjęcia do dyplomu w formacie 45×65 mm w oficjalnym stroju z półprofilu lub en face. Zasady te jednak mogą różnić się w zależności od uczelni.

Pamiętaj, że w salonie CEWE FOTOJOKER doradcy Klienta mają na tyle duże doświadczenie, że znają wymagania stawiane wobec zdjęć do dyplomu przez uczelnie. Z łatwością więc podpowiedzą Ci, jaka fotografia do dyplomu jest Ci potrzebna. Jednocześnie pomogą Ci także przyjąć na zdjęciu odpowiednią postawę i czuć się podczas pozowania dobrze. Tak by fotografia prezentowała się świetnie i profesjonalnie przez wszystkie lata Twojej kariery, gdy dyplom będzie pomagał zdobywać nowe stanowiska.

Wymagania dotyczące zdjęcia do dokumentów – wiza

Jeżeli chcesz wykonać zdjęcie do wizy, to trzeba wziąć pod uwagę zgodnie z zasadami stawianymi przez poszczególne ambasady. Przykładowo zdjęcie do wizy USA ma mieć kwadratowy format o długości boku 50 mm. Wymiary głowy powinny wynosić od 25 do 35 mm, a oczy znajdować się na wysokości od 28 do 35 mm.

zdjęcia do dokumentów

Zdjęcie do prawa jazdy – wzór

Wobec zdjęcia do prawa jazdy stawia się takie same wymagania jak wobec tego do dowodu osobistego czy paszportu. Podobnie jak w przypadku pozostałych fotografii do dokumentów możesz zdać się na doradców Klienta w salonach CEWE FOTOJOKER. Po prostu zadbaj o dobry humor – o formatach, wymaganiach i wymiarach zdjęć pomyślą za Ciebie nasi specjaliści.

Warto pamiętać, że jeśli potrzebujesz niestandardowej fotografii o nietypowych wymiarach (przykładowo do tablo), to również istnieje możliwość wykonania takiego portretu w dowolnym salonie CEWE FOTOJOKER.

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *