Jak wykonać ciekawy kolaż ze zdjęć? - Blog FOTOJOKER.pl

Jak wykonać ciekawy kolaż ze zdjęć?

Kolaż ze zdjęć

Niektóre emocje ciężko przekazać na jednym zdjęciu. Niełatwo też czasem zdecydować się też na jeden kadr na dekorację lub na prezent w postaci fotoobrazu. Kolaż ze zdjęć znacznie to ułatwia, gdyż mamy możliwość połączenia ze sobą różnych fotografii w jednej kompozycji. Co cechuje taką formę prezentacji ulubionych zdjęć? O tym przeczytasz w artykule.

Czym jest kolaż ze zdjęć?

Kolaż pochodzi od francuskiego słowa “collage”.  Jest to technika artystyczna, w której wykonuje się łączenie różnych materiałów oraz tworzyw, a te w efekcie dają pewną całość. W fotografii kolaż zdjęć oznacza zlepienie ze sobą wybranych ujęć, z których powstanie pewien unikatowy fotoobraz. Kolaż ze zdjęć jest popularnym rozwiązaniem szczególnie wśród młodzieży, która często jeszcze żyje w pędzie i hurtowo zbiera wspomnienia. Zdajemy sobie sprawę, że obecne technologie przyzwyczaiły nas do robienia mnóstwa zdjęć (skoro smartfon z aparatem mamy praktycznie zawsze przy sobie to fotek nikt sobie nie odmówi). Taki “kolaż na urodziny”, na święta czy na inną  okoliczność, to świetny prezent, który przygotujesz samodzielnie. kolaż fotograficzny

Co cechuje dobry kolaż?

Przykładowo nazwa “Kolaż artystyczny” wynika przede wszystkim z zawartych w nim zdjęć. Kolaż rodzinny, kolaż ślubny, kolaż wakacyjny, kolaż nastolatka lub kolaż domowy – tyle nazw, a każda pochodzi po prostu od tego jakie zdjęcia umieszczasz na kolażu. Zróżnicowanie zdjęć to niejedyna unikalna cecha poszczególnych kolaży. Możesz bowiem je mieć na różnych powierzchniach – od płótna, przez akryl i Alu-Dibond, po utwardzoną piankę. Najważniejszy jest etap wyboru przez Ciebie zdjęć. Niech będą to najlepsze ujęcia (technicznie) lub po prostu takie, które wzbudzają najprzyjemniejsze emocje. Jak widzisz poniżej, najlepiej jeśli kadry mają wspólny temat. To jak opowieść.

kolaże ze zdjęć

Wykorzystanie kolaży przy dekoracji ścian

Kolaże ze zdjęć są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem. Wszak tak ciężko zdecydować się na jedno zdjęcie skoro tyle mamy ich w zbiorach. Jako prezent też wolimy dać jedną rzecz, a nie kilka. Kiedyś kolażem mogły być po prostu powieszone obok siebie w pozornym nieładzie fotografie, upamiętniające ważne dla Ciebie chwile. Dekoracje ścian przy pomocy kolażu ze zdjęć to rozwiązanie bardziej schludne estetycznie. Wnętrza mieszkań zyskują na przytulności i stylu. Ty zyskujesz świetny pomysł na prezent. Szczególnie, że możesz też wybierać z różnych rozmiarów takich ozdób ścian.

Czy warto samemu wykonać kolaż?

Jasne, że warto skoro takie prezenty są najlepsze dla bliskich, a jeśli robisz go dla siebie to przecież chcesz mieć “coś swojego” jako dekorację na ścianie. Kolaż ze zdjęć to fotografii, dzięki któremu możemy wspominać wspaniałe chwile spędzone w gronie najbliższych – wystarczy jedno spojrzenie by wywołać setki wspomnień. Nieco podobnym rozwiązaniem do kolażu są też obrazy wieloczęściowe… ale to już temat na inny artykuł.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *