Jak robić zdjęcia w ruchu, aby były ostre? Poradnik 2021 - Blog FOTOJOKER.pl

Jak robić zdjęcia w ruchu, aby były ostre? Poradnik 2021

zdjęcia w ruchu

Lato to wspaniała okazja do aktywnego spędzania czasu. Jeśli chcesz zachować wspomnienia z urlopu spędzonego na uprawianiu sportów ekstremalnych, to chwyć za aparat i wykonaj świetne fotografie. Jeśli poszukujesz informacji co zrobić, aby zdjęcia w ruchu były ostre, to zajrzyj do tego artykułu. 

Uchwyć każdy detal dynamicznej akcji

Wyczynowa jazda na rowerach, wspinaczka górska, biegi, windsurfing, flyboarding, jazda na rolkach i wiele więcej sportów z radością uprawia się w trakcie lata. Jeśli też należysz do grona entuzjastów takiego aktywnego wypoczynku lub pasjonujesz się fotografią i chcesz w swoim portfolio zebrać świetne, pełne dynamizmu ujęcia, to sprawdź kilka cennych wskazówek, jak wykonywać ostre zdjęcia sportowe. 

Ultra krótkie czasy naświetlania a zdjęcia w ruchu

Aby zamrozić ruch i uchwycić decydujące momenty szybkiej akcji, konieczne jest ustawienie krótkiego czasu naświetlania. Współczesne aparaty często zadziwiają swoimi możliwościami w tym zakresie. W przypadku mechanicznej migawki szczelinowej modele takie jak przykładowo Nikon Z7 II pozwalają na skrócenie czasu ekspozycji aż do 1/8000 s. 

zdjęcia w ruchu na plaży

Jak poradzić sobie z mniejszą ilością światła w trakcie fotografowania sportu?

Skracając zdecydowanie czas naświetlania, warto pamiętać, że oznacza to dużo mniejszą ilość światła docierającego do matrycy. Aby sobie z tym poradzić, trzeba zastosować wyższe czułości ISO. Na szczęście nowoczesne, zaawansowane aparaty oferują bardzo szeroki zakres czułości sensora.  Dlatego z łatwością można poradzić sobie z tym wyzwaniem. Przykładowo Sony A7R III A oferuje czułość ISO w zakresie 32000. W połączeniu z pełnoklatkowym sensorem umożliwia to ekstremalne skrócenie czasu naświetlania bez spadku jakości zdjęć i z możliwością swobodnego operowania światłem oraz przysłoną.

Jeśli już mowa o przysłonie to warto również pamiętać, że teoretycznie wraz ze skracaniem czasu naświetlania dla zachowania takiej samej ekspozycji konieczne jest szersze otwieranie przysłony. W przypadku sportów ekstremalnych, gdzie obiekt porusza się przed obiektywem szeroko otwarta przysłona oznaczająca płytką głębię ostrości, może utrudniać wykonanie ostrych zdjęć. Dlatego, choć dobrze jest mieć do dyspozycji bardzo jasny obiektyw, to lepszym rozwiązaniem jest w miarę możliwości podnoszenie wartości czułości ISO niż szersze otwieranie przysłony. 

Zdjęcia w ruchu — zaawansowany system AF z precyzyjnym trybem śledzenia

Rozwój technologii umożliwił zaimplementowanie w aparatach niezwykle zaawansowanych algorytmów, które pozwalają na zdumiewająco precyzyjne śledzenie ruchu w trakcie ustawiania ostrości. Oznacza to, iż wystarczy wskazać systemowi AF obiekt, który ma pozostać ostry, a aparat będzie podążał za nim, tak aby pomimo zmieniania pozycji w kadrze wciąż pozostawał ostry. 

Pracując z zaawansowanymi bezlusterkowcami i lustrzankami możliwe jest śledzenie ruchu obiektów.  W przypadku aparatów takich jak Sony możliwe jest również kontynuowanie śledzenia obiektów w sytuacji, gdy coś na chwilę je zasłoni. To świetna opcja dla fotografów, którzy chcą przykładowo rejestrować dynamiczną jazdę rowerzystów górskich w lesie. 

zdjęcia w ruchu

Innymi ciekawymi funkcjami wspierającymi fotografów robiących zdjęcia sportowe w czasie wakacji są tryby śledzenia Eye-AF. Dzięki nim możliwe jest utrzymywanie ostrości na oku sportowca. To bardzo przydatna opcja w trakcie fotografowania przykładowo meczu siatkówki plażowej. Dzięki niej możliwe jest pokazanie wszystkich emocji sportowców, ich rywalizacji, radości czy goryczy porażki. 

Wykonywaniu super ostrych zdjęć ruchu sprzyja także ogromna liczba punktów systemu autofokusa. Aparaty takie jak wspomniany Sony A7R III posiadają nawet 425 pól ostrości. Oznacza to, że pokrywają one niemal cały kadr. Można swobodnie wskazywać, co ma być ostre na obrazie, niezależnie od tego, gdzie znajduje się fotografowany sportowiec. Ułatwia to właściwe ustawienie śledzenia ostrości czy nietypowe komponowanie ujęć. 

Panoramowanie — technika, która ułatwia ukazanie dynamicznego ruchu

Jedną z ulubionych technik fotografowania wykorzystywaną przez fotografów sportowych jest panoramowanie. Więcej na jej temat możesz przeczytać w poniższym artykule: 

Technika panoramowania – prędkość i dynamika na Twoich zdjęciach

Aby wykonać ostre zdjęcia podczas panoramowania, warto korzystać z monopodu. Tego typu akcesorium przyda się w trakcie fotografowania letnich sportów. Umożliwi wykonywanie płynnych ruchów obiektywem i aparatem, a także zmniejszy liczbę drgań, które mogłyby zakłócić ostrość obrazów. Lekki monopod taki jak Manfrotto Compact, który po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, sprawdzi się podczas wakacji, gdyż możesz go mieć zawsze przy sobie, a jednocześnie zachować pełen komfort w trakcie pobytu na plaży czy podczas górskiej wędrówki. 

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *