Jak robić świąteczne zdjęcia? [WIDEO PORADNIK] - Blog FOTOJOKER.pl

Jak robić świąteczne zdjęcia? [WIDEO PORADNIK]

jak robic zdjęcia zimą i w świeta - poradnik wideo

Okres świąteczny oznacza dużo odpoczynku, ale nie warto w tym czasie zapominać o fotografii. Atmosfera świąt dostarcza wielu inspiracji do wykonania udanych kadrów. Uchwyć na swoich zdjęciach niepowtarzalny klimat Świąt Bożego Narodzenia. Zajrzyj do tego artykułu oraz specjalnego wideo poradnika, aby poznać kilka sprawdzonych i nieszablonowych pomysłów na fotografie w czasie Świąt.

Wykorzystaj świąteczne dodatki

W okresie świąt niemal każdy przystraja dom w wiele klimatycznych dodatków. Nie tylko ozdabiają wnętrza i wprowadzają niepowtarzalny klimat, ale także mogą stanowić doskonałą inspirację do wykonania oryginalnych fotografii. Lampki choinkowe, błyszczące, brokatowe powierzchnie ozdób, czy ciekawe faktury mogą posłużyć do stworzenia interesującego ujęcia.

Lampki choinkowe przydadzą się przykładowo w portrecie. Przymocuj je tak, aby Twój model lub modelka mogli stanąć w ich otoczeniu, np. mieli je przed i za sobą. Stworzy to niesamowicie klimatyczną scenerię. Lampki możesz zawiesić np. na lampie, tak aby swobodnie zwisały z sufitu  i umożliwiały wygodne umiejscowienie się modeli. Możesz też zaproponować, aby portretowane osoby trzymały je lub się nimi owinęły. Następnie pracuj z małą wartością przysłony, tak aby lampki pozostały rozmyte i stanowiły jedynie abstrakcyjne punkty światła. Konieczne będzie użycie dodatkowe źródła światła (najlepiej zastanego), ale nie zaburzy to atmosfery, gdyż lampki choinkowe mają być jedynie akcentami, a nie budować główne oświetlenie.

Innym pomysłem jest tworzenie abstrakcyjnych zdjęć np. ozdób choinkowych. Refleksy świetlne, różnego rodzaju bliki i odbicia mogą tworzyć oryginalne kompozycje, które będą utrzymane w duchu świąt. Pamiętaj o zastosowaniu statywu, aby zapanować nad ostrością i móc fotografować przy ograniczonym, nastrojowym oświetleniu.

Jak zrobic zimowy portret? Poradnik fotograficzny

Fot: Jakub Kaźmierczyk

Pomysł na świąteczne zdjęcie – zabawa ogniskową

Udane zdjęcie utrzymane w świątecznej atmosferze wcale nie musi być nieporuszone. Możesz wprowadzić rozmycia, które jeszcze bardziej uabstrakcyjnią Twoje fotografie. Ciekawym pomysłem jest jednak połączenie zachowania nieco ostrych elementów z poruszeniami. Punktem wyjścia jest zmiana wartości ogniskowej podczas korzystania z nieco dłuższych czasów naświetlania.

Do wykonania takich fotografii potrzebny jest statyw i obiektyw zmiennoogniskowy (typu zoom). Ustaw nieco dłuższą ekspozycję (np. 1 s lub 1/2 s), nakieruj aparat zamontowany na statywie na choinkę (lub świąteczne lampki umieszczone w innym, interesującym miejscu) i rozpocznij naświetlanie. Natychmiast po wciśnięciu spustu migawki zacznij zmieniać ogniskową. Zabieg ten wprowadzi do zdjęć bardzo ciekawe rozmycia, które dodadzą im dynamizmu.

Pamiętaj aby gest zmiany ogniskowej wykonywać delikatnie i płynnie, tak aby nie poruszyć aparatem w osi pionowej. W takim przypadku powstałe zakłócenia mogą zniwelować efekt, choć zdarzają się od tego wyjątki. Eksperymentuj i baw się tą techniką, a z pewnością uda Ci się w oryginalny sposób pokazać nastrój świąt. Zbadaj jak wpływa na fotografię rozpoczęcie ekspozycji od najkrótszej ogniskowej i skończenie na najdłuższej, a także przeciwne co daje odwrotne działanie.

Stwórz świąteczny fotoreportaż

Piękny grudniowy czas, gdy wszyscy oczekują nadchodzącego Bożego Narodzenia. Gorączka przedświątecznych przygotowań. Magia wigilijnego wieczoru. Cudowne momenty połączone z lenistwem dni świątecznych. Te wszystkie motywy mają ogromny potencjał na stworzenie niezapomnianego fotoreportażu, który pozwoli zachować magię świąt na dłużej. Tworzenie świątecznego fotoreportażu to doskonały sposób na rozwijanie warsztatu. Fotografia pozwoli Ci także bliżej przyjrzeć się atmosferze panującej w tym czasie w Twoim domu i okolicy. Z pewnością dostrzeżesz elementy, które dotychczas Ci umykały.

Do stworzenia fotoreportażu nadaje się każdy aparat. Dobrze by było jednak wyposażyć się w reporterską lampę błyskową. Takie akcesorium pozwala na kierowanie światła błyskowego w niemal dowolnym kierunku, co umożliwia uniknięcie nieprzyjemnie i ostro przepalonych zdjęć (specyfika fotografii oświetlanych lampą błyskową bezpośrednio skierowaną na scenę). Zyskasz dostęp do naturalnie wyglądającego światła w każdych warunkach i nie straszne Ci będzie fotografowanie w ciemnych pomieszczeniach.

Jeśli nie chcesz korzystać ze światła błyskowego lub czasami pragniesz zachować klimat światła zastanego, to pomocne będą aparaty i obiektywy z wydajną stabilizacją obrazu. Dzięki niej możliwe jest wydłużenie ekspozycji podczas fotografowania z ręki bez obniżenia ostrości zdjęć. Ważnym elementem wykonywania ujęć przy małej ilości światła jest korzystanie z wysokich wartości czułości ISO. Nowoczesne aparaty pozwalają na stosowanie naprawdę ekstremalnych ustawień. W takiej sytuacji niezwykle pomocne są aparaty pełnoklatkowe, których duże matrycy pozwalają na przechwycenie większej ilości światła, co przekłada się na obrazy o mniejszej ilości szumów nawet podczas korzystania z bardzo wysokich wartości ISO.

Niespodzianka dla fanów fotografii portretowej

Wejdź na nasz kanał na Youtube i sprawdź, jak robić świąteczne portrety. Wraz z marką Olympus i fotografem Kubą Kaźmierczykiem przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego!

O autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona www autora

Aleksandra Szostak

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *