Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Kilka praktycznych rad - Blog FOTOJOKER.pl

Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Kilka praktycznych rad

jak robić zdjęcia telefonem (1)

Smartfon to obecnie najpopularniejszy typ aparatu na świecie. W każdej godzinie wykonuje się nimi więcej zdjęć niż przez pierwsze 100 lat istnienia fotografii. Nic więc dziwnego, że każdy chce wykonywać świetne zdjęcia smartfonem. Jeśli więc zastanawiasz się, jak robić ładne zdjęcia telefonem, to zajrzyj do tego artykułu. Znajdziesz w nim wiele przydatnych wskazówek, które pozwolą Ci zamienić Twój smartfon w pełni funkcjonalny aparat na każdą okazję. 

Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem — nie potrzebujesz drogiego sprzętu!

Za popularność smartfonów jako aparatów fotograficznych odpowiadają przede wszystkim dwie kwestia – to że mamy je zawsze przy sobie i to że oferują świetne aparaty. Niegdyś smartfony zapewniały jakość zdjęć, która pozostawiała wiele do życzenia. Konieczne było nawet wyróżnianie fotografii mobilnej, co służyło nieco usprawiedliwieniu jakości zdjęć. Obecnie urządzenia mobilne zapewniają tak dobrą jakość fotografii, że często pomija się to jakim sprzętem zostały wykonane na rzecz po prostu cieszenia się obrazami.

Aby więc rozpocząć przygodę z fotografią nie potrzebujesz wcale dużo dodatkowego sprzętu. Możesz chwycić za swój smartfon i już dziś rozpocząć wykonywanie świetnych ujęć. Ewentualnie może być Ci potrzebna dodatkowa aplikacja do zdjęć, która da Ci dostęp do wszystkich funkcji fotograficznych smartfona i umożliwi uwolnienie jego całego potencjału. Mogą to być przykładowo korzystanie z długich czasów naświetlania czy plików RAW. Telefon z dobrym aparatem będzie niezastąpionym sprzętem, dzięki któremu przez cały czas  będzie gotowy do zrobienia niesamowitego zdjęcia. 

jak robić zdjęcia telefonem (4)

Dobre zdjęcie telefonem — używaj trybu profesjonalnego

W zależności od modelu smartfona wyjściowo korzysta się z podstawowego trybu fotografowania, który umożliwia szybkie wykonanie fotek. Niemniej możesz z łatwością skorzystać z bardziej rozbudowanych trybów – inspirowanych tym, jak pracują profesjonaliści. Większość smartfonów posiada wbudowane aplikacje fotograficzne, które dają dostęp zarówno do trybu podstawowego, jak i rozbudowanego. 

W tym pierwszym trybie możliwe jest określenie podstawowych funkcji, takich jak proporcje zdjęcia czy włączenie lub wyłączenie podstawowych opcji. Resztę pozostawia się algorytmom, które dopasowują ustawienia ekspozycji tak, aby uzyskać najlepsze wyniki w danych warunkach oświetleniowych i przy danej scenie. W trybie rozbudowanym możliwe jest jednak przejęcie sterów i ustawianie poszczególnych opcji. Przykładowo możesz samemu dopasować czas naświetlania, czułość ISO czy dopasowywać działanie flesza. Warto pamiętać, że dostępne opcje uzależnione są od poszczególnych modeli smartfonów i wykorzystywanych aplikacji. 

Jak robić dobre zdjęcia telefonem — kadrowanie zdjęcia. Pamiętaj o regule trójpodziału 

Jedną z pierwszych decyzji, która czasami następują nawet przed wyjęciem smartfona z kieszeni jest kadrowanie ujęcia. Czasami najpierw widzi się scenę, która tak zachwyca, że decyduje się na jej uwiecznienie. Warto jednak poznać kilka prostych zasad związanych z kadrowaniem, tak aby móc zawsze z łatwością dopracować ujęcie i uzyskać najlepsze możliwe rezultaty.

Podstawową zasadą wykorzystywaną podczas kadrowania fotografii jest zasad trójpodziału. Ma ona zastosowanie niezależnie od tego, jaki aparat wykorzystujesz – czy fotografujesz telefonem czy bezlusterkowcem czy lustrzanką. Chodzi w niej o to, aby podzielić boki zdjęcia na 3 równe odcinki. Następnie pomiędzy wyznaczonymi przez te odcinki punktami prowadzi się linie proste prowadzące do przeciwległego boku. W efekcie powstają 4 linie, które dzielą kadr na 9 równych prostokątów. W miejscach przecięcia tych linii powstają tak zwane mocne punkty obrazu. Te punkty to ogromny sprzymierzeniec podczas kadrowania!

Telefon z bardzo dobrym aparatem to nie wszystko! Przyda się także jego świadome wykorzystanie i ciągle rozwijanie swoich umiejętności fotograficznych. Łatwym krokiem, który pomoże wznieść Twoje zdjęcia na wyższy poziom, będzie zasada trójpodziału. Gdy już masz wyznaczone mocne punkty obrazu, to możesz je wykorzystać do kadrowania. Umieszczaj w nich najważniejsze elementy obrazu. Gdy przykładowo wykonujesz portret kogoś na ulicy, postaraj się go przesunąć od środka obrazu nieco na bok, tak aby sylwetka czy twarz wypadła w mocnych punktach obrazu.

Kadrując zdjęcie w oparciu o zasadę trójpodziału możesz wykorzystać tylko jeden mocny punkt. Nie ma konieczności takiego kadrowania, aby główny motyw pokrywał się z kilkoma punktami. Możesz także skorzystać z siatki kadrowania dostępnej w Twoim smartfonie. Gdy wybierzesz tę opcję, po uruchomieniu aplikacji fotograficznej na ekranie smartfona wyświetli się siatka z naniesionymi liniami trójpodziału. Teraz w trakcie kadrowania możesz cały czas podglądać, czy obiektyw są umieszczone w mocnych punktach. To bardzo pomocne narzędzie!

jak robić zdjęcia telefonem (3)

ISO, przysłona, czas naświetlania — jak zrobić dobre zdjęcie telefonem bez możliwości zmiany tych ustawień?

Najlepszy telefon do zdjęć, to taki który łączy w sobie świetne parametry z łatwością obsługi i możliwością dostosowywania ustawień ekspozycji. Czasami jednak zdarza się tak, iż nie każdy smartfon daje pełen dostęp do wszystkich opcji. Niekiedy konieczne jest zastosowanie zewnętrznej aplikacji fotograficznej tworzonej przez niezależne studia programistyczne. Takie apki do zdjęć dostępne są w Google Play czy App Store (więcej na ten temat w dalszej części artykułu). 

Jeśli więc z różnych powodów musisz się zdać na automatykę aparatu, to wciąż możesz wykonywać świetne zdjęcia i kreatywnie się bawić. Przede wszystkim potężnym narzędziem w rękach każdego fotografa jest kompozycja i umiejętność wyczucia najlepszego momentu do wyzwolenia migawki. Pamiętaj także, że większość smartfonów posiada stałą przysłonę, co oznacza, że nie można fizycznie zmieniać wielkości otworu względnego. To oznacza, że każde zdjęcie wykonywane jest przykładowo z wartością przysłony f/2.0, a jedynie zmianie ulegają czas naświetlania i czułość ISO.

Wiele nowoczesnych smartfonów z kilkoma aparatami udostępnia tryb symulowania głębi ostrości. Na podstawie danych zgromadzonych przez dwie kamery (czasami jedna jest wykorzystywana wyłącznie do tego) można symulować efekt bokeh i po wykonaniu zdjęcia na różne sposoby odseparowywać główny motyw od tła. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które umożliwia dodatkową artystyczną ekspresję w trakcie fotografowania. 

Tryb auto w telefonie — czy można nim zrobić dobre zdjęcie?

Oczywiście że tak! Wiele smartfonów posiada naprawdę bardzo rozbudowane i sprawne algorytmy, które umożliwiają bardzo sprawne rozpoznawanie warunków oświetlenia i dopasowywanie najlepszych ustawień. Co więcej wiele z nich wykorzystuje rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję, która zapewnia dodatkowe rozpoznawanie typów scen czy obiektów i umiejętne, automatyczne ich fotografowanie. 

Fajnie jest móc pobawić się ustawieniami zdjęć czy mieć pełną kontrolę nad tym, jak będzie wyglądało Twoje zdjęcie, jednakże podczas codziennego wykonywania zdjęć bardzo praktyczne jest korzystanie z funkcji automatycznych. Często wydarzenia dzieją się tak szybko i niespodziewanie, że ręczne dopasowanie ustawień byłoby wręcz niemożliwe. Warto poćwiczyć robienie zdjęć w trybie automatycznym, gdyż pozwala to na poznanie specyfiki jego działania. Nawet przy automatycznych ustawieniach możesz robić dobre zdjęcia telefonem na Instagram.

Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Przydatne aplikacje

Siła każdego smartfona tkwi w konstrukcji jego aparatu i w oprogramowaniu. W tym drugim przypadku możesz z łatwością wzbogacić swój smartfon o ciekawe aplikacje. Znajdziesz wśród nich aplikacje będące alternatywą dla podstawowej apki fotograficznej danego smartfona, czy takie, które umożliwiają robić zdjęcie telefonem w nocy czy fotografowanie smartfonem pod wodą. Wśród ciekawych apek znajdziesz także takie, które pozwalają na obróbkę gotowych kadrów, stosowanie filtrów czy pozwalają sprawnie przenieść zdjęcia z telefonu na komputer.

Lista najlepszych aplikacji fotograficznych na smartfon mogłaby być naprawdę długa, gdyż wśród nich można znaleźć wiele znakomitych pozycji – zarówno płatnych, jak i darmowych. Warto zajrzeć do Google Play bądź App Store, aby poszukać po rekomendacjach innych użytkowników najlepszych dla siebie fotograficznych aplikacji mobilnych. 

dodatkowy obiektyw smartfon

Dobre zdjęcia telefonem dzięki dodatkowemu obiektywowi

Coraz częściej producenci smartfonów instalują w swoich urządzeniach kilka aparatów. Kilka obiektywów ma przeróżne zastosowania. Jedno z nich zostało już wspomniane w jednym z poprzednich akapitów – dodatkowy obiektyw pozwala na zastosowanie funkcji symulacji głębi ostrości. Jednakże dodatkowe aparaty w urządzeniu mobilnym mają także bardziej tradycyjne zastosowanie. Przykładowo są to obiektywy pozwalające na 2-krotne przybliżenie obrazu czy zwiększenie kąta widzenia. W telefonach stosuje się także obiektywy z makro soczewkami, które pozwalają na wykonywanie zdjęć miniaturowych obiektów. Kilka obiektywów w smartfonie to świetne rozwiązanie, które sprawia, że telefon staje się jeszcze bardziej funkcjonalnym i niezależnym aparatem. 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *