Jak powinny wyglądać zdjęcia do dokumentów? - Blog FOTOJOKER.pl

Jak powinny wyglądać zdjęcia do dokumentów?

zdjęcia do dokumentów

Zdjęcia do dokumentów to temat ważny i potrzebny każdemu z nas. Wszyscy bowiem potrzebujemy dowodów, prawa jazdy, paszportów czy innych formalno-prawnych dokumentów. Te nie mogą obyć się bez zdjęcia. Szerzej o temacie przeczytasz w artykule.

Dokumenty potrzebne do przekraczania granicy

Polska przystąpiła do układu z Schengen w 2007 roku. Co to oznacza? Jeśli jesteś obywatelem UE, nie musisz okazywać dowodu osobistego ani paszportu kiedy wjeżdżasz z jednego kraju Schengen do drugiego. Oczywiście jednak mogą się zdarzyć sytuacje wyjątkowe. Przekraczający granicę poza strefą Schengen powinni mieć przy paszport (a dowód warto mieć zawsze). Wymóg ten dotyczy dorosłych, jak i najmłodszych obywateli, chociaż dokumentów nie musisz okazywać bez wyraźnego polecenia. Jednak mogą się zdarzyć sytuacje, w których trzeba będzie potwierdzić swoją tożsamość. Takimi dowodami nie są prawa jazdy, karty bankomatowe, legitymacje studenckie czy szkolne oraz wszelkiego rodzaju zaświadczenia – nawet ze zdjęciem. Kontrola może być przeprowadzona przez straż graniczną i lokalną policję w ruchu lądowym, w portach lotniczych i morskich. Z takimi wymogami możemy się spotkać również w hotelach.

Na pasażerach przekraczających granicę spoczywa obowiązek uzyskania informacji, jakie dokumenty są wymagane w kraju, do którego się udają. Takie informacje można uzyskać, korzystając z infolinii Straży Granicznej w Warszawie.

Zdjęcia do dokumentów – potrzeby i wymagania

Prawie każdy posiada aparat cyfrowy i teoretycznie mógłby wykorzystać do dokumentów własnoręcznie przez siebie zrobione zdjęcia. Jednak muszą one spełniać określone wymagania: np. odpowiedni format, czyli wymiary. Muszą być zgodne ze wzorem np. ustawienia. Inny wzór będzie dla fotografii do dowodu osobistego i prawa jazdy, a inny do paszportu czy przy staraniach o wizę, a jeszcze inny do dyplomu. Wykonanie zdjęcia zgodnie z urzędowymi wymogami nie należy do łatwych, sprawdź o czym należy pamiętać przy zdjęciach do dokumentów. A w skrócie? należy zadbać o odpowiednie tło, równomierne oświetlenie, właściwy ubiór i sposób prezentacji na fotografii. Zdecydowanie łatwiejsze będzie skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa, będzie to dla nas lepsze i pod kątem finansowym. Będziemy też mieli pewność, że fotografia przejdzie urzędową weryfikację. Ewentualny przyszły pracodawca również może mieć życzenia co wzorca zdjęcia zamieszczanego w CV czy do legitymacji służbowej. Choć rzecz jasna CV nie jest dokumentem, to nie może obyć się bez estetycznego zdjęcia.  Nasze pięknie oświetlone fotografie na tle wzburzonego morza lub ośnieżonych szczytów górskich, to urocze pamiątki z wakacyjnych eskapad i na pewno świetnie zaprezentują się w albumie, ale w CV nie ma na nie miejsca.

 

Zdjęcia do dokumentów – wymogi

Wszystkiego rodzaju zdjęcia w oficjalnym charakterze możesz wykonać w CEWE FOTOJOKER. Zdjęcia do dokumentów wynikają z konieczności posiadania dokumentów, więc po prostu trzeba je mieć w dobrej jakości i często… szybko. Są rodzajem fotografii odległej od artystycznej twórczości i kreatywności. Ponadto w każdym salonie CEWE Fotojoker uzyskasz informacje, co do ilości potrzebnych fotografii do danego dokumentu. Przygotowując się do wizyty u fotografa, powinniśmy być wypoczęci, z naturalną fryzurą (taką, jaką najczęściej nosimy). Dozwolony jest też delikatny makijaż i należy obyć się bez nadmiernej ilości biżuterii. Noszący na co dzień okulary mogą założyć je do zdjęcia, gdyż dokumenty będą im służyły przez wiele lat. Chodzi oczywiście o okulary korekcyjne, a nie przeciwsłoneczne.

W związku z wprowadzeniem dowodów nowej generacji na pewno każdego obowiązują dwie aktualne fotografie – takie jak zdjęcia do paszportu, czyli frontem, a nie tak jak kiedyś z odsłoniętym uchem. Wymagany jest naturalny wyraz twarzy, taka sama cera bez poprawek, zamknięte usta raczej bez uśmiechu i wyraźne oczy, a szczególnie źrenice. Nie można mieć nakrycia głowy ani ciemnych okularów, a włosy nie mogą zasłaniać twarzy, która ma zająć 70-80% całości fotografii. Wymiar zdjęcia do dowodu, prawa jazdy, paszportu, legitymacji różnego rodzaju wynosi 35×45 mm i tylko takie zostanie zaakceptowane przez komputer. Natomiast zdjęcie do wizy USA powinno mieć wymiary 50x50mm, a zdjęcie do dyplomu zazwyczaj 45x65mm.

Dokument tożsamości, czyli dowód może posiadać także osoba niepełnoletnia, w tym małe dziecko. Zdjęcie dziecka do lat 5 też wymaga przestrzegania pewnych standardów. Jasne tło bez żadnych osób czy zabawek, a twarz malca nie może nawet w minimalnym stopniu czegoś zasłaniać (włosy, zabawka, smoczek).

Zdjęcia wysyłane online muszą mieć rozdzielczość co najmniej 492×610 pikseli – maksymalny rozmiar to 2,5 MB. W przypadku osobistego składania wniosku zdjęcie należy dostarczyć w formie wydrukowanej.

W salonach CEWE FOTOJOKER wykonasz zdjęcia według aktualnych przepisów i wymagań urzędów i szkół, w odpowiednich formatach i wymiarach, istnieje również możliwość docięcia do niestandardowych wymiarów. CEWE Fotojoker wykona również podstawową obróbkę zdjęcia, natomiast program graficzny umożliwi delikatną poprawę niedoskonałości skóry. Po akceptacji podglądu następuje wykonanie fotografii. W ekspresowym terminie i w przyjaznych warunkach możesz wykonać:

  • Zdjęcie do dowodu osobistego
  • Zdjęcie do paszportu
  • Zdjęcie do legitymacji szkolnej i studenckiej
  • Zdjęcie do dyplomu
  • Zdjęcie do prawa jazdy
  • Zdjęcie do wizy

CEWE Fotojoker gwarantuje wysoką, jakość i szybkość realizacji zamówienia na poczekaniu. Technologia cyfrowego druku termosublimacyjnego z dodatkową powłoką UV oraz możliwość wprowadzenia natychmiastowych korekt, daje gwarancję, że zdjęcia zostaną właściwie przygotowane, zgodnie z obowiązującymi wymogami, z gwarancją trwałości na wiele lat. W łatwy sposób znajdziesz sklep, w którym możesz wykonać szybko i w rozsądnej cenie zdjęcia do potrzebnych dokumentów.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *