Jak kupować sprzęt fotograficzny? (cz.1) - Blog fotograficzny FOTOJOKER

Jak kupować sprzęt fotograficzny (cz. 1)

Jak kupować sprzęt fotograficzny

Jak kupować sprzęt fotograficzny? Każdy amator zdjęć staje przed takim wyzwaniem. Wszak wybór właściwego sprzętu to nie lada dylemat. Poza tym zakup aparatu to raczej spory wydatek i chcielibyśmy aby posłużył nam na lata. Spotkałem się z tym problemem gdy sam stawiałem pierwsze kroki w fotograficznym świecie i totalnie nie miałem na ten temat pojęcia. Śmiało mogę powiedzieć, że pracując na co dzień w branży fotograficznej bardzo często spotykam się z klientami, którzy przypominają mi siebie samego z sprzed 11 lat. No bo na co tutaj należy zwracać uwagę?

Jak kupować sprzęt fotograficzny i nie zwariować?

Muszę przyznać, że mnogość sprzętu fotograficznego i co raz to nowe modele nawet nas ekspertów wprawiają w osłupienie. Co dopiero człowieka, który nie ma na ten temat pojęcia. Bo jak tutaj nie zwariować tyle oznaczeń, obiektywów, jakieś stabilizacje itp. A przede wszystkim odwieczne pytanie – co jest lepsze, kompakt czy lustrzanka? A teraz pojawiły się jeszcze jakieś “bezlusterkowce”!? Tego jest za dużo… pomocy!

Zapytam sąsiada

Kiedyś zdarzyło mi się usłyszeć od pewnego klienta taką opinię: “Poproszę ten aparat bo sąsiad ma i chwali, a najlepiej jakiś lepszy – że jak mnie sąsiad zobaczy to zzielenieje  z zazdrości”. W takich sytuacjach prawda często wygląda tak, że sąsiad niekoniecznie ma pojęcie o fotografii a wybór od razu lustrzanki albo zaawansowanego kompakta to niekoniecznie dobry wybór dla amatora.

Ok – fajnie zawiesić dla lansu piękny korpus na swojej szyi ale później, jak przychodzi do fotografowania to niestety pojawiają się problemy: bo aparat nie ma trybu “Auto”,  bo jak to taki dobry aparat i zdjęć dobrych nie robi? To nie aparat robi zdjęcia tylko my – trzeba o tym pamiętać. Aparat to narzędzie którego używa się podobnie gitarę używa gitarzysta – niekoniecznie każdy, kto posiada gitarę będzie od razu drugim Hendrixem.

Najbardziej pasjonujące jest to, że jedyne co nas ogranicza to wiedza i wyobraźnia – także każdy z nas ma szanse odkryć swój talent w danej dziedzinie podobnie jest z fotografią. Potrzeba tylko czasu i praktyki. Jak kupować sprzęt fotograficzny? Z głową, bo przecież to Ty sterujesz aparatem, a nie on Tobą.

Jak kupować sprzęt fotograficzny – temat na fora internetowe

Dużo klientów właśnie tam poszukuje pomocy – muszę przyznać, że jeszcze parę lat temu było to bardzo dobre rozwiązanie, jednakże czytając obecnie fora fotograficzne często jestem świadkiem opinii na temat sprzętu, które nie mają związku z prawdą – często nawet mam wrażenie, że niektórzy użytkownicy licytują się między sobą doświadczeniem i wiedzą zamiast służyć pomocą. Laik czytając takie forum ma wrażenie jeszcze większego zamętu.  Specjalistyczne fora fotograficzne tworzone przez użytkowników danego sprzętu to dobre rozwiązanie – tylko musimy uważnie czytać treści w nich zawarte – trzeba “oddzielić ziarno od plew”.

Dobrze jest też przejrzeć specjalistyczne serwisy fotograficzne poświęcone tylko sprzętowi – to rozjaśni Ci nieco temat “Jak kupować sprzęt fotograficzny”, a poza tym, można tam porównać aparaty, zobaczyć testy i przykładowe zdjęcia otrzymane z danego modelu aparatu.

Artykuły w takich serwisach mogą być bardzo pomocne, ponieważ na ogół pisane są zrozumiałym – nawet dla laika, językiem.

Określ, co chcesz fotografować

Najlepiej przed udaniem się do sklepu określić sobie priorytety:

  • co nas interesuje i co będziemy najczęściej fotografować,
  • chcesz nagrywać filmy w bdb jakości i robić zdjęcia panoramiczne?
  • czy faktycznie chcesz się uczyć fotografii, czy po prostu potrzebujesz dobrego aparatu w sam raz na wakacje, podróże i zdjęcia pamiątkowe?

Jeżeli uda Ci się już określić, co chcesz fotografować to zawsze możesz się udać do najbliższego salonu FOTOJOKER, gdzie fachowa kadra pomoże Ci wybrać odpowiedni model aparatu.

Pierwszy zakup – lustro czy kompakt?

Jeżeli już znasz odpowiedzi na jedno z powyższych pytań to bardzo dobrze. Obecnie jeżeli myślisz poważnie o fotografii i wiesz  co to przysłona, czas naświetlania, ISO, – dobrym rozwiązaniem byłby zakup lustrzanki cyfrowej z segmentu amatorskiego – obecnie na rynku jest bardzo dużo takich aparatów. Jeżeli już zdecydujesz się na taki aparat to koniecznie sprawdź jak “leży w rękach” odwiedzając sklep możesz poprosić sprzedawcę aby pokazał Ci model, wziąć go do rąk i samemu się przekonać czy trzyma się pewnie w ręce, czy palcami bez problemu możesz zmieniać parametry na pokrętłach.

Na początek lepiej zacząć właśnie od lustrzanek amatorskich, nawet gdy nabierzemy większej wprawy w tworzeniu fotografii, mamy jeszcze naprawdę dużo możliwości rozbudowy takiego aparatu. Wiedząc, co chcemy fotografować możemy dokupić w późniejszym czasie odpowiednie obiektywy.

Jak kupować sprzęt fotograficzny, który nada się do obsługi wesel, przyjęć czy też fotografii ciemniejszych pomieszczeń? Lampa w lustrzance jest za słaba? Zawsze możesz swoją lustrzankę wyposażyć w dodatkową lampę zewnętrzną. Zakup lustrzanki to przeważnie zakup na lata – z całą gamą możliwości.

Kompakty

Jeśli szukasz po prostu dobrego aparatu, który będzie robił dobre zdjęcia ale nie masz zamiaru uczyć się fotografii. Aparat potrzebujesz, żeby utrwalić ważne dla Ciebie chwile – narodziny dziecka, pierwszy psiak w domu, rodzinna wycieczka do zoo czy wakacje nad morzem to idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie aparat kompaktowy.

Nie trzeba wymieniać żadnych obiektywów czy też ustawiać parametrów. Aparaty kompaktowe na ogół posiadają gotowe ustawienia, tzw. programy tematyczne, które wybieramy w zależności od odpowiedniej sceny – resztę robi za nas już automatyka aparatu. Jeżeli efekt  nie będzie zadowalający, możemy wybrać inny program. Kompakty również są podzielone na 3 segmenty – amatorskie, zaawansowane, i tzw. hybrydy czyli z tzw. klasy ultra zoom.

Wow… Znowu kolejny podział i dalej nie wiem co mam wybrać?

Najprostsze aparaty kompaktowe są bardzo łatwe w obsłudze. Nawet starsi ludzie, którzy nie mają pojęcia o technice bez problemu takimi aparatami wykonają pamiątkowe zdjęcia. Ponadto kompakty amatorskie dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych – w sam raz dla dzieci. Lubicie robić zdjęcia na plaży? Są też kompakty które są odporne na piasek, wodę, pyły i przede wszystkim możecie z nimi pływać i nurkować. W sam raz na lato. Takie aparaty też są bardzo odporne na upadki więc jeżeli szukasz aparatu dla swojego dziecka a boisz się uszkodzeń tego sprzętu to taki aparat będzie idealny.

Wybór aparatu kompaktowego jest dobry dla ludzi, którzy nie chcą dźwigać ze sobą dodatkowych bagaży – niestety lustrzanka i kilka obiektywów to dodatkowy, niekoniecznie wygodny bagaż.

Znam wielu ludzi, którzy mają opanowane podstawy fotografii, co więcej – niektórzy z nich mają naprawdę bogatą wiedzę fotograficzną, ale właśnie aspekt “wagi” samego sprzętu, to ile miejsca zajmuje ma dla nich kluczowe znaczenie. Dla takich ludzi powstały rozbudowane kompakty zaawansowane, które na ogół są wyposażone w świetnej jakości niewymienne, jasne obiektywy, niekoniecznie o dużym przybliżeniu.

Kompakty zaawansowane można w skrócie porównać do takiego technicznego kompromisu wobec lustrzanki. Ponieważ aparaty te, praktycznie posiadają bardzo rozbudowane opcje ustawień manualnych – zupełnie jak w lustrzance – po to abyśmy mogli wedle naszego zamysłu tworzyć idealne i przemyślane zdjęcia.

Rozbudowany kompakt?

Rozbudowany kompakt to idealny wybór dla kogoś, kto nie ma zamiaru robić zdjęć w trybie automatycznym, co więcej niektóre  z nich posiadają dodatkowo tzw. gorącą stopkę na zamontowanie dodatkowej lampy błyskowej czy też gwinty przy obiektywie,  aby móc zamocować dodatkowe akcesoria lub też filtry.

Kompakt rozbudowany to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto ceni sobie możliwości i wygodę użytkowania. Można rzec, że to również idealne uzupełnienie do lustrzanki – bo są czasami takie miejsca, gdzie lustrzanka jest postrzegana jako sprzęt profesjonalny – a kompakt niekoniecznie. Technologia poszła tak do przodu, że jakość zdjęć pomiędzy kompaktami zaawansowanymi a lustrzankami się zaciera.

Osobiście, wyjeżdżając gdzieś dalej na urlop – wolę zabrać ze sobą właśnie kompakt rozbudowany. Świadomość przenoszenia się z miejsca na miejsce bez dodatkowego noszenia ze sobą całego plecaka obiektywów i innych akcesoriów, do tego stres związany z tym, czy aby przypadkiem w pociągu ktoś mi nie ukradnie takiego sprzętu bo jednak rzuca się w oczy. To nie urlop.

Te niepozorne aparaty to prawdziwy cud techniki.

Jak kupować sprzęt fotograficzny

Cenisz sobie przygodę i zwracasz uwagę na szczegóły

Szczegóły, szczegóły, szczegóły… one tworzą nasze życie, nasz świat. Lubisz zwracać uwagę na takie elementy, lubisz fotografować zwierzęta, oddalone znacząco od Ciebie sceny, chcesz być bliżej takich wydarzeń?

Dla takich ludzi jak Ty powstały właśnie takie aparaty jak kompakty hybrydowe tzw. ultrazoom.

Są to kompakty, które wyglądem przypominają małe lustrzanki – ale nie posiadają lustra i nie można w nich wymieniać obiektywów.

Podobnie jak zwykłe aparaty kompaktowe, odznaczają się bardzo intuicyjnym menu, posiadają bardzo dużo programów tematycznych – praktycznie są stworzone dla amatorów.

Jak kupować sprzęt fotograficzny do zdjęć makro? To co odróżnia dedykowane ku temu aparaty od innych, np. zwykłych aparatów kompaktowych, to olbrzymie przybliżenie. Można powiedzieć, że z zoomem optycznym 60x lub 100x możemy robić zdjęcia z naprawdę olbrzymich odległości – fotografowanie dzikich zwierząt czy też wydarzeń na meczu nie powinno być problemem. Ponadto, większość z takich aparatów posiada funkcję nagrywania bdb jakości filmów. Przeważnie większość z nich posiada ruchomy tylny wyświetlacz, co sprawdza się gdy chcemy robić fotografie ponad tłumem ludzi, np. na koncercie czy fotografując w trybie makro.

Aparaty do makro – komu polecam?

Te aparaty polecam przede wszystkim tym, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z fotografią i dużo podróżują. Idealnie sprawdzają się one w podróżach – obiektywy, które są tam zamontowane (hybrydy posiadają niewymienny obiektyw), nie tylko dają nam genialne przybliżenie ale przede wszystkim mają uniwersalny zakres. Przy pomocy takiego aparatu bez problemu sfotografujemy piękny krajobraz (na ogół posiadają szeroki kąt obiektywu – oznacza to że ze stosunkowo bliskiej odległości możemy objąć w kadrze wiele elementów np. robiąc zdjęcie grupowe czy fotografując w pomieszczeniach). Nie na darmo nazywane są hybrydami. Posiadają wiele możliwości i niemalże uniwersalne zastosowanie. W dodatku posiadają również dość rozbudowane ustawienia manualne – rodem przeniesione lustrzanek.

Być może to dużo podstawowej wiedzy jak na jeden raz, mam jednakże nadzieję, że ta wiedza okaże się dla Was pomocna przy wyborze pierwszego aparatu. W drugiej części tego poradnika postaram się Wam przybliżyć nieco jeszcze jeden typ aparatów o których tutaj nie wspominałem czyli tzw. bezlusterkowców, które są ostatnio prawdziwym hitem. W kolejnej części poradnika opiszę również, na jakie parametry powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie aparatu.

Źródło zdjęć: Depositphoto, ThinkstockPhotos

Jak kupować sprzęt fotograficzny? Drugą część tego tematu znajdziesz TUTAJ.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Kamil Żyła

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *