Jak dbać o sprzęt fotograficzny? - Blog FOTOJOKER.pl

Jak dbać o sprzęt fotograficzny?

Jak dbać o aparat fotograficzny?

Sprzęt fotograficzny, bez względu na markę, wymaga specjalnej troski. Przecież chcemy, aby służył nam jak najdłużej i jak najlepiej. Odpowiednio dbając o sprzęt fotograficzny wydłużamy jego żywotność i nie marnujemy pieniędzy na zbędne naprawy. Lepiej zapobiegać niż leczyć? Te powiedzenie sprawdza się nie tylko w medycynie, ale też w fotografii. Jak dbać o aparat? O tym przeczytasz w artykule.

Odpowiednia higiena aparatu cyfrowego wydłuża jego żywotność

Aparat cyfrowy nie jest perpetum mobile. Żeby służył nam długo i dobrze, należy go prawidłowo użytkować i po prostu dbać. O tym, że należy uważać na to by aparatu nie zalać, np. nie wykąpać go w morzu podczas letnich wakacji, wie każdy. Podobnie z ostrożnością na plaży, gdyż piasek może poważnie uszkodzić nasz obiektyw (i nie tylko). Aparaty nie lubią takich niekorzystnych warunków. Sprzęt fotograficzny wymaga nie tylko uwagi pod względem wypadków, lecz potrzebuje regularnego dbania o jego dobrą kondycję. Nie chodzi tylko o regularne czyszczenie, ale i odpowiedni transport. Stąd inwestycje w torby i futerały na aparaty. Warunki atmosferyczne nie są dobrym sprzymierzeńcem sprzętu, a szczególnie uciążliwe są radykalne zmiany temperatur oraz narażenie na wilgoć.

 

Ogólne zasady konserwacji sprzętu fotograficznego

Czysty sprzęt to sprawny sprzęt. Zasady użytkowania aparatów cyfrowych dotyczą w dużym stopniu odpowiedniej pielęgnacji sprzętu, które wymagają delikatności i regularności. Aparaty to urządzenia elektroniczne, więc najlepiej używać do tego dedykowanych akcesoriów. Zestawy do czyszczenia aparatów są przystosowane do dbania o delikatne elementy sprzętu fotograficznego i szczerze mówiąc to “must have” każdego fotografującego. Choćby nawilżane chusteczki i specjalne pióro czyszczące do matryc CCD i CMOS.

Jak dbać o aparat na wakacjach i w zimie?

Aparaty nie lubią mrozów, ani deszczu czy wilgoci. Podstawą dbania o sprzęt zimą czy na wakacjach jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Najlepiej jest przechowywać go w dedykowanych do tego celu futerałach i plecakach, o czym wspominaliśmy już wyżej (poniżej przykład Plecak Lowepro TAHOE BP 150 – niebieski)

 

Na wakacjach szczególnie trzeba uważać na plaży czy nad jeziorem ,gdzie sprzęt jest narażony na wodę, piach i pył. Jeśli natomiast wybraliśmy się na wycieczkę, wówczas należy uważać na uszkodzenia mechaniczne. A jak zadbać o sprzęt zimą? Podstawową zasadą jest to, aby nie robić zdjęć aparatem, który dopiero co był wystawiony na działanie mrozu w pomieszczeniach o wyższej temperaturze. Wilgoć, jaka się wówczas wytwarza na skutek dużej zmiany temperatury, spowoduje osadzenie jej na elementach optycznych i elektronicznych, a to pierwszy krok do uszkodzenia sprzętu. Ponadto, skraplająca się woda i osadzająca na częściach aparatu, sprawi, że jakość zdjęć będzie bardzo pogorszona.

Regularna konserwacja sprzętu jest ważna

Jeśli nie będziemy dbać o nasz aparat, to nie będzie on służył nam długi czas. Fotojoker to miejsce, w którym możemy zaopatrzyć się także w akcesoria, które pomogą nam prawidłowo zadbać o nasz aparat. Jak chronić aparat na wyjeździe? Czytaj również na naszym blogu.

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

1 komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *