Jak dbać o aparat fotografując zimą? - Blog FOTOJOKER.pl

Jak dbać o aparat fotografując zimą?

Fotografowanie zimą

Zimowe plenery to świetna okazja do wykonania wielu klimatycznych zdjęć. Jednakże, aby móc w pełni cieszyć się z zimowej aury i świetnych kadrów, konieczne jest odpowiednie zadbanie o sprzęt (i przy okazji także o własne zdrowie). Jeżeli zamierzasz spędzić mroźne dni z aparatem w dłoni, to zajrzyj do poniższego artykułu, z którego dowiesz się, jak zabezpieczyć sprzęt przed działaniem mrozu i wilgoci, a także na co zwrócić uwagę po powrocie do domu. 

Fotografowanie zimą – na co zwrócić uwagę, gdy panują niskie temperatury?

Fotografowanie zimą

Producenci sprzętu fotograficznego w instrukcjach podają zakresy temperatur, w jakich może pracować i być przechowywany ich sprzęt. Często może okazać się, że przedział ten zaczyna się od 0°C, co jest wartością teoretyczną i w rzeczywistości nie wyklucza bezpiecznego użytkowania produktów nawet przy ujemnych temperaturach. Niemniej jeżeli planujesz częste fotografowanie zimą, warto zastanowić się nad wyborem aparatu, którego obudowa została dostosowana do niskich temperatur. Przykładami takiego sprzętu są Olympus OM-D E-M1 czy kompakty do zadań ekstremalnych, takie jak np. Nikon Coolpix W300 czy Olympus TG-5.

Niezależnie od tego jaki sprzęt wykorzystujesz, najbardziej problematyczne są nagłe zmiany temperatur, do których dochodzi w trakcie wchodzenia do pomieszczeń. Skutkuje to osadzaniem się wilgoci na sprzęcie, co może doprowadzić nie tylko do jego uszkodzenia, ale również przeszkodzić w wykonywaniu zdjęć, gdy zaparuje przednia soczewka obiektywu. Aby uniknąć takich problemów, warto przed wejściem do pomieszczenia schować aparat do plecaka lub torby i pozostawić go tam na jakiś czas.

Ujemnymi temperaturami nie musisz przejmować się w przypadku korzystania z profesjonalnych kart pamięci. Modele takie jak np. SanDisk SDXC 128GB EXTREME PRO U3/95/V30 czy SanDisk SDHC 32GB Ultra 80Mb/s mogą pracować w temperaturze do -25°C, natomiast być przechowywane aż w -40°C.

W czym transportować sprzęt zimą?

Fotografowanie zimą nie wymaga kupowania specjalnego plecaka lub torby, jeżeli wykorzystywany przez Ciebie pokrowiec zapewnia zabezpieczenie przed wilgocią. Możesz zastosować plecak, posiadający zintegrowany pokrowiec (np. LOWEPRO M-TREKKER BP 150), który możesz założyć w przypadku zmiany pogody. Torby takie jak np. Peak Design EVERYDAY MESSENGER wykorzystują wodoodporne materiały, takie jak Kodra 500D, a dodatkowo mają wzmacnianą spodnią część, dzięki czemu może postawić torbę na wilgotnej powierzchni.

Zimowe warunki a wydajność baterii

Podczas fotografowania zimą odczuwalne może być nietypowe zachowanie sprzętu. Mogą pojawić się problemy takie jak np. spadek efektywności działania systemu AF. Kłopotliwe jest także korzystanie z ekranów dotykowych dostępnych w coraz większej liczbie aparatów. Tym jednak co najbardziej przeszkadza fotografom jest mniejsza wydajność akumulatorów, a także czasami pojawiający się gwałtowny spadek ilości dostępnej energii. Jeśli jesteś podczas bardziej ekstremalnej wyprawy to wytrzymałość baterii w aparacie jest na wagę złota, prawda?

Fotografowanie zimą

Problemom tym nie da się wprost zaradzić, gdyż wynikają ze specyfiki stosowanych w nowoczesnym sprzęcie baterii. Jedyne co pozostaje zrobić to być przezornym i wyposażyć się w kilka akumulatorów, a gdy to możliwe doładowywać je (takie działanie nie ma negatywnych skutków dla współcześnie stosowanych akumulatorów litowo-jonowych). Zatem, jeśli lubisz fotografowanie zimą i wiesz już jak zadbać o swój sprzęt, to nie ma na co czekać. Łap zimowe kadry nim nastanie wiosna. Masz jeszcze czas na fotograficzne wyzwania tej zimy, ale jak wiesz za pogodą ciężko nadążyć. Jeśli więc śnieg się pojawi to po prostu ruszaj i fotografuj.

źródło zdjęć: Thinkstock

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *