Idealne wakacyjne zdjęcie w plenerze. Jak je zrobić? - Blog FOTOJOKER.pl

Idealne wakacyjne zdjęcie w plenerze. Jak je zrobić?

zdjęcie w plenerze (1)

Pełnia lata oznacza pełnię wrażeń podczas wakacyjnych wyjazdów. Niezależnie czy są to popołudniowe lub weekendowe wypady za miasto, czy dłuższy urlop, warto uchwycić wszystkie piękne krajobrazy. W tym poradniku znajdziesz cenne wskazówki, jak zrobić idealne wakacyjne zdjęcie w plenerze, tak by móc zachować niezapomniane wrażenia z długich, letnich dni.

Zdjęcie w plenerze – jaki obiektyw do letniego fotografowania krajobrazów?

Fotografia krajobrazowa słynie przede wszystkim z fascynujących, rozległych kadrów, które pokazują majestatyczność i piękno otoczenia. Niezależnie czy jest to w pełni naturalne środowisko, przykładowo krajobraz morski czy górski, czy fotografujesz w parkach, czy na terenach podmiejskich, warto wybrać obiektyw szerokokątny. Tego typu sprzęt umożliwi Ci ukazanie sporego wycinka świata, jednocześnie budując wieloplanowe kompozycje, które będą przykuwać uwagę oglądających zdjęcia.

Idealny obiektyw do krajobrazów oferuje przede wszystkim szeroki kąt widzenia. Oznacza to, że świetnie nadadzą się do wakacyjnych plenerów obiektywy krótkoogniskowe, o przykładowych ogniskowych 10 mm, 12 mm czy 16 mm. Świetne będą także nieco dłuższe szkła — przykładowo 24 mm — które umożliwią wykonanie nieco węższych kadrów, pokazujących detale.

Zwróć uwagę, że w fotografii krajobrazowej można śmiało korzystać z nieco ciemniejszych obiektywów. Chociaż zazwyczaj dąży się do używania sprzętu o dużej światło sile, to jednak w fotografii plenerowej bardzo często domyka się przysłonę tak, aby uzyskać idealną ostrość wszystkich planów, od pierwszego aż po horyzont. To sprawia, że często i tak korzysta się z f/16 czy f/22, tak więc obiektyw o światło sile f/4 będzie świetnie sprawdzał się w fotografii krajobrazowej.

zdjęcie w plenerze (2)

Filtry optyczne przydatne podczas fotografowania w plenerze

W fotografii krajobrazowej często wykorzystuje się filtry optyczne. Pozwalają one przede wszystkim na łatwe poradzenie sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed fotografami ten gatunek. Poza tym umożliwiają uzyskanie efektów, których nie da się osiągnąć w oprogramowaniu graficznym lub jest to dużo trudniejsze niż po prostu zastosowanie odpowiedniego filtra.

Przykładem filtra optycznego, który jest niezastąpiony w trakcie fotografowania w plenerze, jest filtr szary (zwany również filtrem ND). Ogranicza on ilość światła docierającego do matrycy aparatu, dzięki czemu pozwala na znaczne wydłużenie czasu naświetlania. Moc ograniczania światła uzależniona jest od jego gęstości — im bardziej gęsty filtr, tym mniej światła dociera do matrycy, co oznacza dłuższe ekspozycje nawet w środku słonecznego dnia.

Filtr ND pozwala na wykonanie przy dużej ilości światła ekspozycji o długości kilka sekund. W takiej sytuacji warto użyć statywu. Dzięki temu wykonasz zdjęcie rozmytych fal wodnych nawet w środku dnia. Szczególnym typem filtrów szarych są połówkowe. Wyróżniają się one tym, że jedna połowo takiego filtra przepuszcza normalną ilość światła, natomiast druga cechuje się wyższą gęstością. Umożliwia to wykonanie zrównoważonych ekspozycji w sytuacji, gdy jedna część kadru wyróżnia się dużą wyższą jasnością od drugiej. Przykładowo ma to miejsce podczas fotografowania morza lub krajobrazu górskiego, gdzie niebo jest dużo jaśniejsze od tego, co znajduje się na powierzchni.

zdjęcie w plenerze (2)

Filtry polaryzacyjne — prosty sposób na zredukowanie refleksów i odbić

Warty polecenia typem filtrów optycznych są polaryzacyjne kołowe (inaczej zwane CPL). Dzięki nim pozbędziesz się refleksów i odbić widocznych na błyskotliwych powierzchniach, takich jak przykładowo tafla wody czy wilgotne kamienie, czy liście. Dodatkowo filtry polaryzacyjne zwiększają kontrast całej sceny, co jest szczególnie korzystne w przypadku zdjęć, na których w kadrze znajduje się niebo.

Filtr CPL pozwala na uwydatnienie chmur i podkreślenie ich kształtów. Chociaż wszystkim wybierającym się na wakacyjny odpoczynek z aparatem życzymy jak najczęściej pięknej, słonecznej pogody i bezchmurnego nieba, to jednak czasami kilka obłoków potrafi świetnie dopełnić scenę. W takich sytuacjach warto mieć przy sobie filtr polaryzacyjny.

fotoksiążka ze zdjęciem w plenerze

Po powrocie do domu nie zapomnij wydrukować swoich zdjęć

Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek pozwoli przygotować się do fotografowania na zewnątrz, a zdjęcie w plenerze cię zachwyci. Gdy już zgrasz swoje wakacyjne fotograficzne pamiątki z karty pamięci i wybierze te, które podobają Ci się najbardziej, to przygotuj dla nich znakomitą oprawę.

Fotografia to wspaniałe hobby, które pozwala przeżywać wielokrotnie najcudowniejsze chwile. Dzięki niej możesz cieszyć się pięknymi wakacyjnymi krajobrazami przez cały rok. Przygotuj profesjonalną CEWE FOTOKSIĄŻKĘ, w której umieścisz ulubione zdjęcia z wakacyjnymi plenerami. Idealnym formatem do tego typu kolekcji zdjęć będzie CEWE FOTOKSIĄŻKA typu Duża Panorama. Panoramiczna rozkładówka ułatwi rozmieszczenie szerokich, wakacyjnych ujęć.

fotoplakat z listwą

Zachwycającymi krajobrazami uchwyconymi w trakcie letniej złotej godziny możesz cieszyć się także w swoim wnętrzu. Nie opuszczając kanapy, przez cały rok możesz spoglądać na sfotografowany przez siebie morski pejzaż czy górski widok. Pięknie będą je podkreślać CEWE Fotoplakaty i Fotoobrazy. Powieś je w salonie, sypialni lub w jadalni i wprowadź wakacyjny klimat, który będzie z Wami przez cały rok.

 

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *