Fotografowanie kwiatów – wskazówki i porady - Blog FOTOJOKER.pl

Fotografowanie kwiatów – wskazówki i porady

Wiosną, gdy natura budzi się do życia pojawia się wiele ciekawych tematów do fotografowania. Jednym z nich są zdecydowanie kwiaty. Ich dodatkowym atutem jest ich dostępność. Rosną praktycznie na każdym kroku. Dlatego o tej porze roku warto skupić się na kwiatach, nawet jeśli na co dzień nie interesujesz się tym rodzajem fotografii. Jest to doskonały trening i okazja do podszkolenia się  w zdjęciach makro.

Przydatne akcesoria do zdjęć makro

Zdjęcie MagnoliiWykonywanie zdjęć kwiatów można zdecydowanie umieścić w kategorii fotografii zbliżeniowej i makro (są one także bardzo popularnym motywem w martwych naturach). Jako że kwiaty maja często bardzo małe rozmiary, konieczne jest wykorzystanie akcesoriów, umożliwiających przyjrzenie się im z bliska. Taki sprzęt przyda się także w przypadku większych obiektów – warto pokazywać ich fascynujące detale.

Niezwykle popularnym i uniwersalnym akcesorium umożliwiającym wykonywanie zdjęć makro są pierścienie pośrednie. Są to plastikowe tuby, które montuje się pomiędzy obiektywem a aparatem. Pozwalają one zwiększyć odległość obiektywu od matrycy, co umożliwia zwiększenie skali odwzorowania. Dzięki temu możesz uzyskać powiększenia maleńkich obiektów. Pierścienie pośrednie mogą być wykorzystywane z różnymi typami obiektywów. Pamiętaj jednak o dopasowaniu ich do bagnetu Twojego aparatu.

Zdjęcie kwiatkaPierścienie pośrednie mają podstawowy mankament, który polega na tym, iż ograniczają ilość docierającego do matrycy światła, co wymusza wydłużenie czasu naświetlania bądź szersze otwarcie przysłony. Biorąc jednak pod uwagę ich cenę, są świetną propozycją dla początkujących amatorów fotografii makro. Kwiaty potrafią być wbrew pozorom bardzo ruchliwe (porusza je nawet delikatny podmuch wiatru), co może utrudniać korzystanie z pierścieni pośrednich. Niemniej to dobry punkt wyjścia dla osób, które chcą tylko spróbować swoich sił ze zdjęciami makro. Warto na początek eksperymentować np. Z kwiatami doniczkowymi.

Podczas fotografowania kwiatów niezwykle przydatny będzie statyw. Nie chodzi o kwestię używania zbyt długich czasów naświetlania, ale o operowanie bardzo płytką głębią ostrości. W takiej sytuacji statyw pomaga w ustawieniu i utrzymaniu ostrości w pożądanym punkcie. Wybierając statyw do tego typu fotografii zwróć uwagę na to, aby można  głowicę można było ustawić bardzo nisko nad ziemią. Najlepsze są te trójnogi, które posiadają funkcję odwrotnego mocowania kolumny centralnej.

Obiektywy w fotografii kwiatów

Zdjęcie stokrotkiBardziej wymagający użytkownicy mogą zdecydować się na specjalne makroobiektywy. W ofercie dostępne są szkła dedykowane do aparatów różnych producentów – właściwie każda marka proponuje własne, ciekawe instrumenty. Taki specjalistyczny obiektyw zapewnia największą wygodę podczas wykonywania zdjęć makro, a dodatkowo umożliwia uzyskanie pięknych, plastycznych obrazów.

Najważniejszym parametrem obiektywu makro jest skala powiększenia. Ważna jest jednak także jego światłosiła i liczba listków przysłony. Połączenie tych parametrów wpływa na to, jak będzie wyglądał efekt bokeh uzyskiwany przy małej głębi ostrości. W przypadku fotografii kwiatów delikatne i subtelne rozmycia potrafią tworzyć zjawiskową atmosferę. Warto również zwrócić uwagę na to, jak taki obiektyw pracuje pod światło. Fotografowanie kwiatów na tle Słońca to bardzo ciekawy i niezwykle inspirujący motyw.

Gotowe fotografie kwiatów można powiesić na ścianie na przykład w postaci fotoobrazu lub fotoplakatu. Takie rozwiązanie na pewno ożywi każde wnętrze.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Dominika Niewińska

3 komentarzeZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *