Fotografia samochodowa i jej tajemnice - Blog FOTOJOKER.pl

Fotografia samochodowa i jej tajemnice

Tajemnice fotografii samochodowej. Motoryzacja, fotografia, blog fotograficzny. CEWE Fotojoker.

Piękne kształty i bryły karoserii, mieniące się alufelgi i ciekawe scenerie to nieodzowne elementy fotografii samochodowej. To znakomity sposób na połączenie pasji do aut i robienia zdjęć. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z tym rodzajem fotografii, zajrzyj do krótkiego poradnika, który odkryje przed Tobą jej tajemnice. Chwyć za aparat i sprawdź, jak fascynująca może być fotografia samochodowa.

Fotografia samochodowa – pasja i reklama

Zdjęcia samochodów wykonuje się głównie w celu zrealizowania kampanii reklamowej. Każdy pojawiający się na rynku samochód musi mieć wykonane zdjęcia, które podkreślą jego dopracowane linie i wzbudzą w widzach chęć posiadania. W tym ujęciu fotografia samochodowa jest właściwie wielkogabarytową fotografią produktową. Jednocześnie dosyć rozczarowujące dla wielu pasjonatów aut jest to, że w tej branży wielokrotnie stosuje się renderowane w komputerach modele 3D. Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty kampanii – taki model można ustawić kilkoma kliknięciami myszki w dowolnej scenerii. W przypadku samochodów ich transport i organizacja sesji jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem.

Z drugiej strony fotografie samochodowe powstają w celu uwiecznienia obiektów dumy szczęśliwych posiadaczy. Zabytkowe maszyny czy sportowe bolidy są ich oczkiem w głowie, stąd nic dziwnego, że chcą się nimi pochwalić. W tej sytuacji również kluczowe jest podkreślenie walorów pojazdu. Dobrze jest w takiej sytuacji wykonywać nie tylko ujęcia całego auta, ale również jego detali.

Zdjęcia samochodowe wykonuje się także w bardzo praktycznych celach. Dobrze jest wiedzieć, jak to dobrze zrobić, gdy zechcesz sprzedać swój pojazd i umieścić ogłoszenie w sieci. Dobra fotografia z pewnością pomoże w szybszej i bardziej zyskownej sprzedaży. Takie zdjęcia możesz zresztą robić nie tylko dla siebie – wielu sprzedawców jest zainteresowanych dobrą prezencją pojazdów, a jednocześnie sama nie umie tego zrobić.

Wszystko jest kwestią światła

Jak w każdym gatunku fotografii, tak w przypadku prezentowania aut, najważniejsze jest światło. Karoserie samochodów są jednak o tyle specyficzne, iż odbijają się w niej różne elementy otoczenia. Na całej powierzchni powstają różnorodne refleksy, które mogą podkreślić walory pojazdu lub zniekształcić jego sylwetkę.

W celu zapanowania nad oświetleniem auta stosuje się blendy i dodatkowe źródła światła. Pierwszy z ww. akcesoriów musi być jednak dużych rozmiarów, tak aby objąć sylwetkę auta. Przed wykonaniem zdjęcia należy uważnie przyjrzeć się karoserii. W przypadku gdy pojawiają się na niej brzydkie refleksy, blenda pomoże rozświetlić główny temat zdjęcia tak, aby nie było na nim widać odwracających uwagę czy szpecących odbłysków.

Sztuczne oświetlenie może spełnić to samo zadanie, jednakże w przeciwieństwie do blendy łatwiej nad nim panować. Co również ważne nie wymaga pomocy asystenta. Lampy światła stałego czy błyskowe są niezastąpione podczas fotografowania aut w nocy. Sportowe pojazdy świetnie prezentują się na tle rozświetlonego neonami miasta, stąd dobrze jest takie auto oświetlić lampami.

Doświetlanie pojazdu blendą i lampami pozwala na nadanie mu trójwymiarowości. Czasami jednopunktowe światło zastane sprawia, że na karoserii widoczne są głębokie cienie. W przypadku szczególnie ostrego światła może to wyglądać mało estetycznie. Akcesoria pozwalają je zniwelować. Za każdym jednak razem trzeba uważnie przyglądać się sylwetce auta, tak aby nie stosować gotowych efektów, lecz kreować wizerunek auta.

Podczas wykonywania zdjęć samochodowych przydatny będzie także filtr polaryzacyjny. Pozwala on na wyeliminowanie refleksów i odbić światła w karoserii. Zwiększa to zdecydowanie estetykę ujęć i pozwala wykonywać bardziej profesjonalnie wyglądające zdjęcia.

Fotografia samochodowa jak robić dobre zdjęcia CEWE Fotojoker

Dynamizm na zdjęciach samochodowych

            Producenci tworzą sylwetki nowoczesnych samochodów, które nadają im dynamiczny wygląd nawet wtedy, gdy te stoją zaparkowane. Ujęcia z ciekawej perspektywy mogą przyciągać wzrok nawet wtedy, gdy pojazd stoi na poboczu lub w podziemnym garażu. Niemniej to co pokazuje prawdziwe oblicze maszyny to ruch. Pokaż go na swoich zdjęciach, aby wprowadzić do kadrów jeszcze więcej dynamizmu, zbudować odpowiedni klimat i przyciągnąć uwagę oglądających Twoje prace.

Fotografia samochodowa skupia się na ukazaniu ruchu. Nie jest to proste zadania, jednak mamy na to swoje sposoby. Możesz przykładowo wykorzystać dwa samochody jadące tuż obok siebie (tzw. technika rolling). Z siedzenia pasażera skieruj obiektyw na drugi z pojazdów, aby ukazać go w ruchu. Możliwe jest też przymocowanie aparatu do jednego z pojazdów i skierowania go na ten jadący tuż obok lub za nim. Innym sposobem jest wykorzystanie techniki panoramowania. Pozwala ona na zarejestrowanie rozmytego tła przy jednoczesnym ostrym odwzorowaniu sylwetki pojazdu.

Kolejną z metod ukazywania pojazdów w ruchu jest tzw. rig shot. Zakłada ona przymocowanie aparatu do jadącego auta i wykonywanie mu zdjęć. Technika ta wymaga skorzystania z dodatkowych akcesoriów, takich jak uchwyty na przyssawki czy w inny sposób montowane do pojazdów. Praktykując tę metodą samochód porusza się raczej powoli. Nieco wydłużone czasy naświetlania pozwalają wprowadzić do zdjęcia odpowiedni dynamizm bez konieczności znacznego rozpędzania pojazdu. Technika rig shot wymaga nieco pracy w cyfrowej ciemni, gdyż konieczne jest usunięcie w programie graficznym mocowań, które mogą być widoczne w kadrze.

 

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona www autora

Aleksandra Szostak

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *